5 grudnia 2024
zdjęcie do artykułu bloki z wielkiej płyty

Bloki z wielkiej płyty mają przed sobą przyszłość

Bloki z wielkiej płyty są bezpieczne, ale wymagają modernizacji, aby poprawić komfort mieszkańców i trwałość budowli. Tak uważa Instytut Techniki Budowlanej, który przebadał kilkaset bloków w kraju.

Choć jeszcze dekadę temu wieszczono, że bloki z wielkiej płyty trzeba będzie niedługo wyburzać, te powinny stać jeszcze około 100 lat. – Żywotność budynków z wielkiej płyty początkowo określano na 50-70 lat, ale tamte przewidywania odnosiły się do ówczesnych standardów technicznych – mówi Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego z Poznania. Teraz okazuje się, że bloki z wielkiej pływy mają szansę postać jeszcze dłużej. Wszystko dzięki wielkiemu programowi termomodernizacji tzw. wielkiej płyty. Projekt, który zakłada dofinansowanie dla właścicieli bloków z wielkiej płyty czy samorządów trafił właśnie do konsultacji społecznych. Na wsparcie budynków, w tym również tych z wielkiej płyty zostanie przeznaczonych ok. 7 miliardów złotych.

Jak zmieniają się polskie osiedla mieszkaniowe?

W całym kraju jest około 60 tysięcy budynków z betonowych elementów prefabrykowanych, w tym około 50 tysięcy (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych. Instytut Techniki Budowlanej (ITB) przebadał 300 budynków reprezentujących systemy prefabrykacji w województwach, w których jest najwięcej takich konstrukcji – w mazowieckim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim.

-Istotna jest jakość betonu i właściwości ochronne betonu wobec zbrojenia. Badane próbki są zadowalające – zapewnił dr inż. Robert Geryło, dyrektor ITB. Dodał, że błędny jest pogląd, iż budynki te mają 50-letnią trwałość. Czas ich życia jest o wiele dłuższy. O tym, że bloki z betonu będą użytkowane tylko przez pół wieku, mówiły wyliczenia projektowe z początków lat 60. XX wieku. Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość. Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo tych budynków – zapewnił Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Dodał, że ci, którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli tę wiedzę wykorzystać w taki sposób, aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia.

Gdzie kupić mieszkanie w Bydgoszczy?

PRL-owskie bloki mogą przetrwać nawet kolejne 100 lat, pod warunkiem, że zostaną poddane modernizacji. Jak ją skutecznie i efektownie przeprowadzić? Znakomity przykład dają Francuzi, którzy tak dobrze poradzili sobie z odnowieniem starych blokowisk w Bordeaux, że ich projekty trafiły do finału prestiżowego konkursu architektonicznego im. Miesa Van der Rohe.

Projekt renowacyjny, na które zdecydowały się władze Bordeaux, robi ogromne wrażenie i jest efektem pracy trzech pracowni architektonicznych: Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture oraz Christophe Hutin Architecture. Głównym założeniem twórców było podniesienie standardu wnętrz i poziomu komfortu mieszkańców, m.in. poprzez lepsze nasłonecznienie mieszkań oraz zwiększenie ich metrażu. Modernizacji poddano trzy bloki z lat 60. XX wieku, w których znajduje się w sumie 530 mieszkań.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz