24 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu branża deweloperska jakie perspektywy

Branża deweloperska – jakie perspektywy?

Ostatnia dekada to dynamiczny rozwój branży deweloperskiej. Wpływ na jej rozwój miała dobra sytuacja ekonomiczna, niskie stopy procentowe oraz poprawa na rynku pracy. Wszystkie te czynniki sprawiły, że wzrosła siła nabywcza Polaków, a popyt zaczął przewyższać podaż.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że zakup nieruchomości stał się jednym z najlepszych sposobów lokowania wolnego kapitału, o czym świadczyć może to, iż znaczna część mieszkań inwestycyjnych kupowana jest za gotówkę. W ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się również świadomość zakupowa klientów firm deweloperskich. Doskonale orientują się w ofercie mieszkaniowej, są bardziej wymagający i chętnie korzystają z porad fachowców.

Dobry rok na GPW dla deweloperów

Dziesięcioletnie prognozy dotyczące przyszłości jakiejś branży (w tym również deweloperskiej) są obciążone dość dużą dozą niepewności. Na korzyść deweloperów z pewnością działa fakt, że około 2/3 ich działalności jest skoncentrowane w sześciu największych miastach Polski (Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu oraz Gdańsku). Te ośrodki miejskie będą w mniejszym stopniu dotknięte przez negatywne zmiany demograficzne.

Całkiem możliwe, że integracja imigrantów zarobkowych (głównie Ukraińców) częściowo skompensuje wpływ niekorzystnych trendów demograficznych.

Jeżeli chodzi o perspektywę dziesięcioletnią, to deweloperzy na pewno muszą brać pod uwagę pogorszenie się koniunktury gospodarczej. Trudno bowiem zakładać, że Polska do 2030 r. przez cały czas będzie się rozwijać w takim tempie jak obecnie. Długoterminowe spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego (spowodowane m.in. względami demograficznymi), przewidują prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, OECD oraz Banku Światowego.

Cena ofertowa i transakcyjna – czym się różnią?

Deweloperzy mieszkaniowi notowani na GPW odnotowali łącznie spadek sprzedaży o 15,1% (I kw. 2019/I kw. 2018). Podobnie dwucyfrowy spadek (o 19,8% r/r) zanotowały spółki deweloperskie obecne na rynku Catalyst. Można wymienić dwie główne przyczyny gorszej sprzedaży w I kwartale 2019 roku:

  • Po pierwsze, porównujemy początek roku 2019 do bardzo udanego w sprzedaży roku 2018 (mógł tu zadziałać efekt ostatniej transzy programu MdM);
  • I po drugie – ceny mieszkań w Polsce stale rosną, zatem nie powinno dziwić, że może się to odbić na zdolności zakupu nieruchomości;

Deweloperów spadek sprzedaży zbytnio nie martwi. We wcześniej wspomnianych danych GUS, widać, że nowo rozpoczętych inwestycji w końcu przybyło. Zatem inwestorzy przewidują, że mieszkania będą się cieszyć zainteresowaniem kupujących. Branżę utwierdza w tym przekonaniu około 2 milionowy deficyt mieszkań oraz brak lepszej alternatywy dla lokaty kapitału. Na przykład według NBP w czwartym kwartale 2018 roku aż 69% kupionych mieszkań z rynku pierwotnego nabyto za gotówkę.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz