Ciepłe, łagodne zimy, jakie ostatnio mamy okazję zaobserwować w Polsce, sprawiają, że musimy zweryfikować swój kalendarz prac ogrodowych. Brak mrozów i relatywnie wysoka temperatura sprawiają, że rośliny są zdezorientowane i zdarza się, że mogą rozkwitać jesienią lub zimą. Jak pielęgnować ogród w takich warunkach pogodowych?
Okrywanie roślin
Zazwyczaj rośliny ogrodowe okrywamy już w listopadzie, aby zdążyć przed mrozami. Używana do tego celu agrowłóknina dobrze chroni przed wiatrem i mrozem, ale w obecnych warunkach klimatycznych może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Wysoka temperatura sprawia, że otulone rośliny nie wchodzą w zimowy spoczynek i ulegają przegrzaniu. Może to prowadzić do rozwoju chorób grzybiczych. Aby temu zapobiec, należy dostosowywać stopień okrycia do panującej na zewnątrz temperatury. Można także zrezygnować z otulania roślin agrowłókniną i osłonić je jedynie parawanami, chroniącymi przed wysuszającym wiatrem.
Kalendarz prac w ogrodzie – sprawdź jakie prace kiedy wykonać
Podlewanie
Paradoksalnie, przy obecnej pogodzie, susza może zagrozić roślinom bardziej niż mróz. Dlatego pamiętajmy, żeby je podlewać. Szczególnie dotyczy to okazów zimozielonych, takich jak rododendrony i niektórych iglaków (np. tuje). Prowadzą one wegetację przez cały rok i chociaż zimą ich procesy życiowe zwalniają, to transpiracja cały czas zachodzi. Nie dość, że nie mogą one uzupełnić wody z wysuszonego gruntu, to jeszcze poddawane są wysuszającemu działaniu wiatrów. Musimy im zatem pomóc z nawodnieniem. Pamiętajmy, żeby ich nie przelewać – podłoże, na którym rosną powinno być wilgotne, nie mokre.
Marzysz o własnym domu z ogródkiem na Dolnym Śląsku? Na Rynku Pierwotnym znajdziesz najwięcej ofert nowych domów we Wrocławiu.
Kwitnienie roślin
Może się zdarzyć, że niektóre wczesnowiosenne kwiaty zakwitną już w lutym. Dotyczy to, na przykład, roślin cebulowych, takich jak narcyzy, hiacynty, czy krokusy. Nie jest to zjawisko niepokojące, dopóki nie występują silne mrozy. Rośliny te, z natury kwitnące na przedwiośniu, są przyzwyczajone do lekkich przymrozków i nie zaszkodzą im one. Postarajmy się zatem śledzić prognozy pogody i w przypadku zapowiedzi wysokich mrozów, okryć nasze rośliny materiałem izolacyjnym. Może to być słoma, torf albo kora sosnowa.
Panattoni inwestuje w Częstochowie – dowiedz się więcej
Bielenie pni drzew
Malowanie pni drzew ma zapobiec pękaniu kory w wyniku dobowych różnic temperatur, jakie mają miejsce zimą, szczególnie w styczniu i lutym. Biała farba sprawia, że pień mniej się nagrzewa podczas słonecznego dnia. Czy zatem istnieje potrzeba malowania bielenia drzew, jeżeli nie ma mroźnych nocy? Eksperci twierdzą, że tak. Pomalowanie pni zapobiegnie zmniejszeniu ich mrozoodporności i rozpoczęciu wegetacji. Wtedy, jeżeli ostatecznie pojawią się wysokie mrozy, straty w drzewostanie będą mniejsze.