Prozdrowotne właściwości sauny nie są już dla nikogo tajemnicą. Jednak nie wszyscy z nas chcą w tym celu odwiedzać ośrodki SPA. Coraz większą popularność zyskuje rozwiązanie w postaci utworzenia sauny w domu. Możemy wtedy korzystać z jej dobroczynnego i relaksującego wpływu, kiedy tylko zechcemy. O czym należy pamiętać organizując domową saunę?
Sauna w domu – lokalizacja
Miejsce na saunę najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu, ewentualnie późniejszego remontu. Jest to spowodowane określonymi wymaganiami, które taka konstrukcja musi spełniać (wymiary sauny, z której będzie korzystało kilka osób, to zazwyczaj 200 x 200 lub 200 x 160 cm). Saunę możemy zatem urządzić w sypialni, łazience, piwnicy albo na poddaszu. Za lokalizacją w bliskim sąsiedztwie łazienki przemawia możliwość skorzystania z natrysku, aby schłodzić się po kąpieli w saunie. Praktycznym rozwiązaniem jest urządzenie sauny w strefie relaksacyjnej domu, np. w pobliżu przestrzeni do ćwiczeń. Możemy również wziąć przykład z Finów i umieścić saunę w odrębnym budynku – na przykład domku ogrodowym.
Własny dom w zielonej okolicy, z dala od zgiełku miejskiego – każdy z nas marzy o takim rozwiązaniu. Zielone Marszowice we Wrocławiu to inwestycja łącząca w sobie styl i kameralność przyjaznego mieszkańcom osiedla.
Wykończenie sauny domowej
Wewnętrzne ściany sauny powinny być wykonane z drewnianych paneli. Muszą one być odżywiczone, odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. Najlepiej w tej roli sprawdzi się świerk skandynawski, cedr, jodła kanadyjska albo nasza rodzima osika. Panele kładziemy na warstwie wełny mineralnej, która pełni funkcje izolacyjne. Zewnętrzne ściany sauny mogą być zbudowane z drewna, płyt gipsowych lub pilśniowych. Drzwi sauny coraz częściej wykonywane są ze szkła hartowanego, co optycznie powiększa przestrzeń. Podłogę najlepiej wyłożyć antypoślizgowym materiałem odpornym na wilgoć – na przykład terakotą lub wykładziną ze sztucznego tworzywa. Dodatkowo można ułożyć na niej drewniane kratki podłogowe.
Oświetlenie w saunie najczęściej montuje się na ścianach, tak aby minimalna odległość od sufitu wyniosła ok. 30 cm. Można je również umieścić pod ławkami – należy pamiętać tylko, żeby nie znajdowało się ono nad piecem. Źródło światła zamknięte jest w specjalnej, szczelnej oprawie, chronione przed wilgocią.
Ciepła zima w ogrodzie – jak dbać o rośliny?
Instalacje w saunie domowej
Centralnym punktem domowej sauny jest piec. Może on być elektryczny albo tradycyjny, opalany drewnem. Pierwsza opcja jest znacznie wygodniejsza w eksploatacji (nie wymaga odprowadzania spalin do komina) i bezpieczniejsza – wyposażona jest w zabezpieczenie przed przegrzaniem i poparzeniem. Jest on wyposażony w grzałki ogrzewające kamienie, które z kolei polewa się wodą, żeby zwiększyć wilgotność powietrza. Popularne są piece elektryczne, dwufunkcyjne (kombi), które mają wbudowany generator pary. Dzięki temu, można go stosować zarówno do mokrej, jak i suchej kąpieli.
Niezmiernie ważnym elementem jest prawidłowa wentylacja w saunie. Powinna istnieć możliwość swobodnego dopływu świeżego powietrza i odpływu wilgotnego i zużytego. Również wokół sauny powietrze musi mieć możliwość cyrkulacji, dlatego ściany kabiny nie mogą przylegać do ścian pomieszczenia, w którym ona się znajduje. Nieprawidłowa wentylacja może doprowadzić nie tylko do zawilgocenia i mnożenia się mikroorganizmów, ale także do przegrzania elementów w saunie, a nawet pożaru.