Ukraińcy, Niemcy i Brytyjczycy to cudzoziemcy, którzy najczęściej kupują w Polsce mieszkania – wynika z najnowszych danych MSWiA. Najmocniej popularność polskich mieszkań rośnie wśród Ukraińców, którzy “nad Wisłą” kupują już prawie dwa razy więcej niż Niemcy.
W porównaniu z latami poprzednimi obcokrajowcy byli bardziej zainteresowani polskimi nieruchomościami. Największy skok liczby transakcji odnotowano między 2017 a 2018 rokiem. Dwa lata temu cudzoziemcy nabyli w naszym kraju 5464 nieruchomości gruntowe (działki) oraz 6385 lokali (mieszkalnych i użytkowych). W zeszłym roku było to już 7334 działek i 9197 lokali. Warto zauważyć, że nawet po tym wzroście transakcje dokonywane przez cudzoziemców wciąż stanowią niewielki odsetek ogółu transakcji zakupu nieruchomości w Polsce.
Jak wygląda zakup mieszkania w Polsce przez cudzoziemca?
W ramach corocznego sprawozdania na temat zakupu lokali i gruntów przez obcokrajowców MSWiA wskazało też, w których regionach kraju dokonywano tych transakcji. Lokale mieszkalne i lokale użytkowe najchętniej nabywano w dużych miastach. Prym wiodły Warszawa (2951 lokali), Kraków (1262 lokali) oraz Wrocław (987 lokali). Jeśli chodzi o grunty, nabywano je najchętniej w województwach śląskim, mazowieckim i łódzkim.
Największy wzrost zainteresowania nieruchomościami w Polsce widać wśród naszych sąsiadów ze Wschodu. Podczas gdy w 2017 roku Ukraińcy kupili 71,3 tys. metrów kwadratowych mieszkań, to już w rok później było to aż 110,4 tys. metrów kwadratowych. To oznacza wzrost o 55 proc.
Choć dane Ministerstwa nie są tu w 100 proc. dokładne, to na ich podstawie można obliczyć, że w 2018 roku Ukraińcy kupili w Polsce około 2,3 – 2,4 tys. mieszkań o przeciętnej powierzchni około 45-50 metrów kwadratowych – wynika z szacunków HRE Investments.
Dla porównania Niemcy kupili w 2018 roku 64,3 tys. metrów kwadratowych mieszkań. To także oznacza bardzo dynamiczny, bo 60-proc. wzrost. W dużej mierze wynika on z transakcji przeprowadzanych przez firmy. Skala ich inwestycji wzrosła w ciągu roku prawie pięciokrotnie. Niemieckie firmy kupiły w Polsce 14 tys. metrów kwadratowych w 2018 roku, podczas gdy rok wcześniej zadowoliły się zaledwie 2,6 tys. metrów. Bardzo prawdopodobne, że to dopiero początek trendu. Wszystko wskazuje bowiem na to, że rodzimy rynek mieszkań na wynajem stał się bardzo łakomym kąskiem dla zachodnich funduszy.
Ciekawa sytuacja rysuje się też na kolejnych miejscach w zestawieniu. Tu warto zwrócić uwagę na Białorusinów i Francuzów, którzy od 2016 roku nieprzerwanie zwiększają skalę zakupów mieszkań w Polsce. I choć wciąż kupują oni wyraźnie mniej niż Niemcy czy Ukraińcy, to nie wykluczone, że już w przyszłym roku to Białorusini zajmą miejsce Brytyjczyków w gronie narodowości najchętniej kupujących mieszkania w Polsce.
Pracownicze Plany Kapitałowe – założenia programu