27 kwietnia 2024
zdjęcie do artykuł flipping mieszkań czym jest

Flipping mieszkań – czym jest?

Flipping mieszkań, house flipping, czy po prostu flip  to termin zaczerpnięty z amerykańskiego rynku inwestycji w nieruchomości, gdzie bije rekordy popularności. Oznacza kupowanie nieruchomości, najczęściej po cenie niższej niż rynkowa, podniesienie jej standardu, a następnie odsprzedawanie z zyskiem.

We flipie chodzi o to, żeby kupić tanio i sprzedać drożej. Jak to zrobić? Istnieją co do zasady dwie możliwości. Jedna polega na tym, że znajdujemy mieszkanie dużo poniżej wartości rynkowej i sprzedajemy je drożej (po cenie rynkowej). Druga opcja to kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, podnieść jego wartość poprzez remont i wtedy sprzedać. W obu przypadkach istotne jest znalezienie mieszkania w dobrej cenie. Idealnie byłoby mieć możliwość zawsze znajdować mieszkanie w bardzo okazyjnej cenie, ale takich na rynku jest za wiele. Na początek lepiej nastawić się na znalezienie jakiejś nieruchomości do remontu i od razu wystawić ją na sprzedaż. Przy odrobinie szczęścia uda się sprzedać takie mieszkanie drożej zanim przeprowadzimy remont.

Czy warto kupić mieszkanie na firmę?

Niezwykle ważnym aspektem jest umiejętny wybór lokalu pod inwestycję. Informacje o nieruchomościach z dużym potencjałem nie są łatwo dostępne. Zatem samodzielne flippowanie już na początku procesu, czyli w momencie szukania nieruchomości na pierwszy flip – może być trudne. Zdecydowanie łatwiej będzie inwestować w mieszkanie przeznaczone na flipping z firmą, która na tym rynku ma doświadczenie. Współpracując ze spółką inwestor ma pewność, że doświadczeni specjaliści zadbają o gruntowną analizę rynku i trafną identyfikację okazji inwestycyjnej.

W tego typu inwestycji również czas jest niezwykle ważny. Źle oceniony stan nieruchomości może wpłynąć na wydłużenie remontu. Jeśli dodatkowo pojawią się nieoczekiwane wydatki, czy problem ze sprzedażą mieszkania ze względu na wady prawne – zysk z inwestycji może być niższy. Dlatego skorzystanie, szczególnie przy pierwszych flipach, ze wsparcia profesjonalnej firmy, która wykona remont oraz zajmie się wyposażeniem mieszkania – ogranicza ryzyko i czas, który inwestor musiałby poświecić przy samodzielnym przeprowadzeniu całego procesu inwestycyjnego.

Najważniejsze postanowienia specustawy mieszkaniowej

A ile można zarobić? Na pojedynczym flipie można liczyć na zysk od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stopa zwrotu z inwestycji zależy od kilku czynników. Więcej da się zarobić na nieruchomości znajdującej się w popularnej dzielnicy dużego miasta niż w małej miejscowości. Równie ważne są też umiejętności inwestora, który wykorzysta je podczas negocjacji ceny zakupu mieszkania, wykonania dokładnego kosztorysu remontu czy oszacowania czasu sprzedaży.
Łowcy flippingowych okazji powinni jednak zachować szczególną ostrożność podczas zakupu mieszkania. Stan budownictwa w naszym kraju jest dużą przeszkodą przy tego typu inwestycjach. Nieruchomości zlokalizowane w budynkach z XX wieku często wymagają generalnego remontu. Odnowione mieszkanie może wyglądać zachęcająco, lecz zniszczona kamienica lub blok, w którym się znajduje, może negatywnie wpłynąć na postrzeganie lokalu przez potencjalnych klientów.

Mieszkanie na flip to nic innego jak handel nieruchomościami, a zatem jest to działalność gospodarcza. Na szczęście, aby coś zostało uznane za działalność musi mieć charakter ciągły. W przypadku flipów sąd może uznać za ciągłość już sprzedaż 3-4 mieszkań w ciągu roku. Daje nam to szanse na przetestowanie tej strategii inwestycyjnej przed decyzją o założeniu spółki. Jeśli zatem decydujemy na nasz pierwszy flip możemy go rozliczyć jako osoba fizyczna. Jeśli planujemy częściej flipować to zaleca się założenie do tego celu spółki i rozliczanie podatków przez spółkę.

Jak wyglądają warunki mieszkaniowe w Polsce?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz