25 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu deweloperzy budują w Radomiu

Coraz więcej inwestycji deweloperskich w Radomiu

Radom obecnie jest jednym z najludniejszych miast województwa mazowieckiego, a także ośrodkiem akademickim i społeczno-gospodarczym. Dodatkowo przez cały czas podejmowane są tutaj działania sprzyjające rozwojowi miasta i pozyskaniu inwestorów krajowych i zagranicznych. Sprzyjają im bliskość Warszawy i planowane inwestycje infrastrukturalne. W takim otoczeniu powstają warunki do stworzenia nowoczesnej i przyjaznej zabudowy mieszkalnej.

W pierwszej połowie tego roku w regionie radomskim oddano do użytkowania prawie 1000 mieszkań. W podregionie radomskim oddano do użytkowania 972 mieszkania. To jest o 14% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – mówi Marcin Kałuski, z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Jak tanio urządzić mieszkanie?

Nowe mieszkania w Radomiu wyprzedają się bardzo szybko. Do miasta przeprowadzają się zarówno osoby pracujące w Warszawie, jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Dodatkowo rodowici radomianie przeprowadzają się do nowego budownictwa. W odpowiedzi na popyt deweloperzy oferują mieszkania w blokach wielorodzinnych, ale też budynki wolnostojące i w zabudowie szeregowej. Stosunkową nowość na rynku stanowią domy energooszczędne, kuszące nabywców niższymi rachunkami za prąd.

Największą popularnością cieszą się inwestycje realizowane w spokojnym, „zielonym” i funkcjonalnym otoczeniu, gdzie można odpocząć po powrocie z pracy, ale jednocześnie mieć dobry dostęp do niezbędnych placówek usługowych. Ze względu na dobrą komunikację, budownictwo mieszkaniowe rozwija się nie tylko w centrum, ale też na obrzeżach miasta. Z uwagi na dużą zwartość tkanki miejskiej nie są to aż tak duże odległości. Ponadto inwestycje położone tuż przy granicy Radomia cieszą się szczególnym zainteresowaniem ze strony osób dojeżdżających do pracy w Warszawie.

Jakie informacje przechowuje BIK?

Ceny zakupu mieszkań w Radomiu oscylują w okolicach 4 500 – 5 500 złotych za metr kwadratowy. Najdroższe dzielnice z najbardziej atrakcyjnymi inwestycjami osiągają jednak często cenę przewyższającą 8 000 złotych za metr kwadratowy. Warto zauważyć, że Radom jest doskonale skomunikowany z głównymi miastami Polski, a także w mieście tym działa Port Lotniczy Radom, który pomimo, że nie jest zbyt oblegany, to podwyższa wartość mieszkań w tym mieście. Szczególnie od roku 2015, ceny mieszkań wykazują silną tendencję wzrostową. Jeszcze w 2014 roku było możliwym znalezienie trzypokojowego mieszkania w wielkiej płycie za cenę niemocno przewyższającą 2 200 zł. Główne przełożenie na szybki wzrost cen nieruchomości w mieście ma głównie coraz lepiej prosperująca gospodarka tego miasta. Firmy chętnie wybierają Radom na lokalizację swoich oddziałów, co napędza popyt na nieruchomości.

Radom znajduje się w orbicie zainteresowań osób zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości. Jest miastem akademickim, korzystnie położonym i rozwijającym swoje otoczenie biznesowe. W 2017 r. oddano do użytku 758 mieszkań, a z tego ok. 70% zostało przeznaczonych na dalszą sprzedaż lub wynajem. Szczególnie ten ostatni opłaca się w Radomiu – ceny nieruchomości są tutaj niższe niż Warszawie, a stopa zwrotu z inwestycji większa niż w stolicy.

Odbiór mieszkania – czy warto skorzystać z usług specjalisty?

Ożywienie na rynku usług biznesowych stwarza korzystne warunki dla rozwoju wynajmu krótko- i długotrwałego. Wielu warszawskich pracowników mieszka lub wynajmuje lokal właśnie tutaj, a w obliczu rosnących cen nieruchomości w Warszawie ten trend może przybrać na sile. Dodatkowo coraz więcej firm wybiera Radom na siedzibę oddziałów swoich firm, co wpływa znacząco na popyt zarówno wśród inwestorów, jak i nabywców mieszkań do celów indywidualnych. Wraz z rozwojem rynku pracy wzrośnie migracja pracowników.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz