26 kwietnia 2024
Zdjęcie do artykułu mieszkanie w wieżowcu czy warto kupić

Mieszkanie w wieżowcu – czy warto kupić?

Wielokondygnacyjne budynki mieszkalne kojarzą się nam zwykle z blokami z wielkiej płyty, które do tej pory są elementem krajobrazu większości miast. Tymczasem jest to trend jak najbardziej przyszłościowy, wpisujący się w ideę miast pionowych. Zakłada ona, że przestrzeń miejska będzie rozrastać się w pionie, a nie w poziomie. Budowanie coraz wyższych budynków pozwoli zaoferować mieszkańcom dużą liczbę mieszkań, jednocześnie zachowując zwartą tkankę miejską. Jakie są plusy i minusy zamieszkania w wieżowcu?

Miasto w mieście

Nowoczesne drapacze chmur najczęściej tworzą samowystarczalne “miasteczka”, zapewniając mieszkańcom dostęp do kompleksowej infrastruktury handlowo-usługowej. Są położone w atrakcyjnych, centralnych lokalizacjach, przez co nie musimy się martwić o dojazd do pracy, szkoły, czy placówki medycznej. Jeżeli zdecydujemy się na zamieszkanie na jednej z wyższych kondygnacji nowoczesnego wieżowca to możemy liczyć nie tylko na niezwykłe atrakcje wizualne. Zamożni Polacy coraz częściej interesują się luksusowymi mieszkaniami położonymi na wyższych kondygnacjach, co nie uszło uwagi deweloperów. Większość z nich na samym szczycie lokuje przestrzenne apartamenty premium, gdzie faktycznie można się poczuć po królewsku. Bardzo często mieszkania w wieżowcu będą jaśniejsze i lepiej doświetlone. Miewają one także na wyposażeniu taras, na którym możemy odpocząć po pracy i rozkoszować się widokiem. ,

Ciężka droga na szczyt

Mieszkając w wieżowcu, raczej nie obejdziemy się bez windy, chociaż codzienne wbieganie po schodach na 10 piętro może stanowić niezłą formę treningu. Jeśli jednak nie uśmiecha nam się pokonywanie pieszo kilkunastu kondygnacji, to ciężko przeżyjemy każdą awarię. Zamieszkanie w wieżowcu powinny zatem bardzo dobrze rozważyć osoby starsze z ograniczeniami ruchowymi oraz niepełnosprawne. Wielokondygnacyjne budynki cierpią również na pewne przypadłości konstrukcyjne, takie jak np. problemy z ciśnieniem wody w rurach. Latem, gdy jest ono niższe, mieszkańcy wyższych pięter mogą zauważyć jego spadek w kranie. Osoby, które zamieszkują apartamenty na samej górze, mogą również doświadczać różnic temperatur. Latem pomieszczenia będą bardziej nagrzane, a zimą bardziej wychłodzone, niż te, które znajdują się w środkowej części budynku. Inną wadą mieszkania w wieżowcu jest bardzo duża liczba sąsiadów. Paradoksalnie, mogą na to narzekać zarówno osoby ceniące sobie kameralność, jak i więzi sąsiedzkie.

Wieżowce to przyszłość miast?

Obserwując świeżo powstałe inwestycje, nie sposób się oprzeć wrażeniu, że deweloperzy budują coraz wyższe budynki mieszkalne. Jest to na pewno bardziej opłacalne – można piąć się w górę na mniejszej powierzchni i nie troszczyć się o malejące zapasy działek budowlanych w miastach. Nabywcy również są zainteresowani zamieszkaniem na dużej wysokości, głównie ze względu na spektakularne widoki, jakie oferuje mieszkanie w wieżowcu. Im wyżej będziemy mieszkać, tym mniej hałasu ulicznego będzie dobiegać naszych uszu. Przy lokalizacji budynku w centrum dużego miasta ma to znaczenie. A jak powinien wyglądać wysokościowiec przyszłości? Z pewnością ma być funkcjonalny, energooszczędny i ekologiczny. Znaczenie mają również nietuzinkowa architektura i nowoczesne materiały budowlane, często zmieniające swoje właściwości pod wpływem czynników termalnych i chemicznych.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz