20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu czy warto inwestować w nieruchomości nad morzem

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości nad morzem?

Apartamenty wakacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Liczą oni na wysokie zyski z wynajmu krótkotrwałego, związane z rosnącą popularnością turystyczną Polski. Każdego roku nasze krajowe kurorty odwiedzają tysiące gości, a do najatrakcyjniejszych miejscowości wczasowych należą te położone nad morzem. A zatem – kierunek Trójmiasto! Gdzie najbardziej opłaca się inwestować?

Gdańsk

Największe miasto Trójmiasta, mogące się poszczycić ponad tysiącletnią historią i wysokimi pozycjami w rankingu najlepszych miejsc do życia w Polsce. Gdańsk stawia na rozwój, oferując wiele możliwości zarówno studentom, jak i pracownikom. Na rynku nieruchomości miasta nieodmiennie panuje ożywienie – mieszkania kupują osoby zainteresowanie osiedleniem się tutaj na stałe, ale także takie, dla których inwestowanie w nieruchomości to bezpieczny sposób ulokowania kapitału i zysku, większego niż ten, który mogą uzyskać na lokatach. I faktycznie, stopa zwrotu z wynajmu apartamentu inwestycyjnego w Gdańsku to ok. 5%. Oczywiście wiele zależy od tego od rodzaju nieruchomości i jej położenia. Inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku kawalerki w centrum, a inaczej w przypadku apartamentu położonego w pobliżu morza. Najbardziej opłacalny jest wynajem krótkoterminowy, wakacyjny. W sezonie Gdańsk jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w kraju – przyjeżdżają tutaj zarówno Polacy, jak i goście z zagranicy.

Sprawdź, jak urządzić mieszkanie przeznaczone na wynajem

Gdynia

Ta polska perła modernizmu jest jednocześnie dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem gospodarki morskiej. Znajdziemy tutaj dobre szkoły, nowoczesne zaplecze biznesowe, sprawna komunikacja i imprezy na które zjeżdżają się goście z całego świata. Na trójmiejskim rynku nieruchomości Gdynia mocno zaznacza swoją pozycję – ceny tutejszych mieszkań należą do najwyższych w Polsce. Wynajem krótkoterminowy święci w mieście triumfy i coraz większym zainteresowaniem cieszy się inwestowanie w nieruchomości z tak zwanym “waterfrontem”. Stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie na wynajem w Gdyni waha się pomiędzy 5 a 6%. A jakimi mieszkaniami są zainteresowani inwestorzy? Funkcjonalnymi apartamentami położonymi w pobliżu morza i w otoczeniu terenów zielonych. To właśnie cenią sobie urlopowicze i takie lokale wynajmują najchętniej. Ważne są także infrastruktura handlowo-usługowa i miejsca z klimatem, gdzie można smacznie zjeść. Największy ruch jest oczywiście w sezonie, ale poza nim również można zarobić na wynajmie. Wtedy przyjeżdżają tutaj studenci i pracownicy w delegacji, ale stawki jesienne i zimowe nie są już tak korzystne.

Nad morzem, czy w górach? Gdzie lepiej kupić apartament?

Sopot

Letnia stolica Polski, słynny kurort, którego historia sięga XVI w., każdego roku przyciąga tysiące turystów z kraju i zagranicy. Ta nadmorska miejscowość może się pochwalić takimi atrakcjami jak najdłuższe drewniane molo w Europie (będące skądinąd wizytówką Sopotu) i Opera Leśna, czyli amfiteatr, w którym odbywają się takie imprezy jak Sopot Festiwal i TOPtrendy. Ze względu na kurortowy charakter miasta, wiele osób interesuje się możliwością inwestowania w nieruchomości – jak to zatem wygląda? Tym, co można w Sopocie zauważyć jest sezonowość, znacznie większa niż w Gdańsku, czy Gdyni. W miesiącach letnich obłożenie tutaj wynosi ok. 90%, natomiast w sezonie jesiennym i zimowym jest prawie znikome. Jeżeli bardzo zależy nam na wakacyjnym boomie inwestycyjnym, rozważmy zakup nieruchomości, która latem może służyć jako apartament wakacyjny, a w pozostałe miesiące będzie na siebie zarabiać jako mieszkanie np. studenckie. 

Dowiedz się jak bezpiecznie i świadomie inwestować w nieruchomości?

Oceń ten artykuł!

One thought on “Czy opłaca się inwestować w nieruchomości nad morzem?

Dodaj komentarz