20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu czy warto zamieszkać w Częstochowie

Czy warto zamieszkać w Częstochowie?

Częstochowa słynna jest na cały świat ze względu na klasztor zwany Jasną Górą, który stanowi cel pielgrzymek turystów z całego świata i dość często nazywana jest duchową stolicą Polski. Może to być też dogodne miejsce do zakupu mieszkania i osiedlenia się w tym mieście na stałe. Warto więc przyjrzeć się kilku aspektom funkcjonowania miasta i na koniec przejść do meritum, czyli kosztów związanych z cenami mieszkań w tym miejscu.

Podstawą dotarcia w każde miejsce w mieście jest dostatecznie rozbudowana komunikacja miejska. System komunikacji tramwajowej jest jednym z najpóźniej uruchomionych w Polsce, bo w roku 1959 wyruszyły na trasę pierwsze tramwaje i na dzień dzisiejszy istnieją 3 linie, które kursują na 4 trasach. Natomiast linii autobusowych jest znacznie więcej i mają większy zasięg obejmujący całe miasto oraz jego obrzeża. 26 dziennych linii autobusowych kursuje regularnie w mieście oraz 8 w terenach podmiejskich, natomiast dziennie z usług komunikacji korzysta około 96 tysięcy osób, co oznacza, że ludzie chętnie przesiadają się ze swoich aut do autobusów.

Częstochowa czy Katowice – gdzie kupić mieszkanie?

Na terenie miasta działają 3 szpitale publiczne, które gwarantują opiekę również w święta oraz nocą, poza godzinami pracy zwykłych ośrodków zdrowia. W kwestii edukacji na terenie Częstochowy działa 50 szkół podstawowych, ale na szczególą uwagę zasługuje to, że miasto posiada rozbudowaną sieć szkół wyższych, bo jest ich 8, w tym największą i najsławniejszą jest Politechnika Częstochowska.

Nowe mieszkania w Częstochowie posiadają dość niską cenę za m2, nie przekraczającą 4 500 zł, takich ofert jest najwięcej, bo 26. Za niską cenę idzie też wyższy średni metraż wynoszący niewiele ponad 90 m2, co stanowi dość duży obszar nawet jak na dużą rodzinę. Można przebierać wśród ofert mieszkań do 250 000 zł, a największym wyborem charakteryzują się mieszkania w cenach od 450 000 zł do 650 000 zł.

Prefabrykaty w budownictwie mieszkaniowym

Dodatkowo w Częstochowie planowana jest budowa kilkuset mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. W 8 budynkach wielorodzinnych ma powstać od 400 do ponad 600 mieszkań. Projekt osiedla zostanie wybrany w trybie konkursu urbanistycznego. Budowa pierwszego bloku ma się rozpocząć w 2021 roku.

Inwestycja będzie realizowana etapowo. Na terenie osiedla planowane są place zabaw i miejsca rekreacji, a także powierzchnie usługowe i komercyjne. Dla usprawnienia komunikacji indywidualnej na osiedlu koncepcja obejmuje pełne zabezpieczenie mieszkań w miejsca parkingowe. Przewiduje się również poprawę komunikacji publicznej łączącej przyszłe osiedle z innymi częściami miasta.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz