29 marca 2024
zdjęcie do artykułu prefabrykaty w budownictwie mieszkaniowym

Prefabrykaty w budownictwie mieszkaniowym

Wykorzystanie prefabrykatów betonowych w budownictwie jest bardzo szerokie, co wiąże się z możliwością kształtowania w niestandardowy sposób konstrukcji, formy przestrzennej i estetyki. Prefabrykaty betonowe znajdują zastosowanie praktycznie w każdym rodzaju budownictwa.

Prefabrykaty budowlane są w dzisiejszych czasach czymś co na stałe weszło do budowlanego krajobrazu. Najbardziej popularnymi elementami tego rodzaju są służące do wykonywania fundamentów budynków pale prefabrykowane, jak również różnego rodzaju płyty żelbetonowe – zarówno stropowe, jak i ścienne. Prefabrykowane żelbetonowe pale są dziś alternatywą dla tradycyjnych fundamentów bezpośrednich, która znajduje coraz szersze zastosowanie – zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. Płyty i podobne elementy żelbetowe są w dzisiejszym budownictwie – zwłaszcza wielkoskalowym – absolutną podstawą technologiczną.

Rama H a wielka płyta – czym się różnią?

Póki co, w konstrukcjach modułowych wytwarzanych w Polsce przez rodzime firmy najchętniej mieszkają Norwegowie i Szwedzi. Wielkowymiarowe elementy budowlane wciąż nie przekonują polskich firm deweloperskich. Dlaczego? Wszystkiemu winny jest PRL. To z nim i z tzw. wielką płytą Polacy kojarzą budownictwo prefabrykowane.

Tymczasem ceny materiałów budowlanych i koszty robocizny systematycznie idą w górę. Do tego dochodzi problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników na budowach. To wszystko może szybko przełożyć się na zwiększenie zainteresowania firm budowlanych technologią modułową, która istotnie skraca czas procesu inwestycyjnego. Jest też mniej zależna od warunków pogody i wymaga zaangażowania mniejszej liczby pracowników. Za sprawą stałych wytycznych produkcyjnych i montażowych łatwiej jest przewidzieć całkowity koszt inwestycji.

O prefabrykowanych materiałach budowlanych warto również pamiętać w kontekście współczesnego budownictwa alternatywnego – nastawionego na ekologię, oraz obniżenie kosztów wykonania budynków. Współczesna technologia druku 3D pozwala na przykład na wykonywanie prefabrykatów będących praktycznie całymi kondygnacjami, czy segmentami budynków, co znacznie obniża nie tylko czas, ale i koszta ich postawienia. Technologia materiałów prefabrykowanych rozwijana jest jednocześnie z poszukiwaniem materiałów nowych – tańszych i bardziej wydajnych energetycznie.

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Technologia materiałów prefabrykowanych ma jednak nie tylko zalety. Wady prefabrykacji to przede wszystkim zwiększone koszty związane z transportem materiałów. Dotyczy to w pierwszej kolejności elementów wielkogabarytowych, których transport może niejednokrotnie powodować trudności. W ostatecznym rozrachunku koszt postawienia budynku z elementów prefabrykowanych jest niższy, niż ma to miejsce w przypadku technologii tradycyjnych. Zmniejszenie zużycia materiałów, skrócenie czasu budowy, a co za tym idzie również zmniejszenie zapotrzebowania na pracę ludzką skutecznie niwelują zwiększenie kosztów transportu.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz