21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu renowacja wielkiej płyty

Drugie życie wielkiej płyty: renowacja osiedla w Bordeaux

Wielka płyta ma przed sobą całkiem jasną przyszłość. We Francji stare bloki przekształcono w eleganckie osiedle. Renowacja przebiegała sprawnie, a co najważniejsze – po zmianach mieszkańcy wciąż płacą ten sam czynsz.

Kilka lat temu francuskie Bordeaux znalazło się w centrum uwagi. Wszystko za sprawą osiedla komunalnego, które przeszło gruntowny remont. Bloki z wielkiej płyty sprzed ponad pięćdziesięciu lat zostały odnowione i dziś wyglądają już jak elegancka, nowoczesna inwestycja.

Grand Parc Bordeaux to ponad pięćset mieszkań socjalnych. Powstały w latach 60. w dzielnicy Chartrons, we wschodniej części miasta. Ponad pół wieku po zakończeniu budowy przyszedł czas na długo oczekiwany remont. Był to ostatni ratunek dla bloków, ponieważ – przed odważnym pomysłem transformacji – pojawiały się głosy, że osiedle należy zburzyć.

Ile kosztują remonty bloków w Polsce?

Miasto wybrało koncepcję pracowni Brandlhuber+ Emde, Burlon oraz Muck Petzet Architekten. Ich pomysł to obudowane starych bloków nową elewacją, a zarazem poszerzenie bryły o kilka metrów. W ten sposób poza estetycznym wyglądem utworzono dodatkową przestrzeń.

Nowe oblicze wielkiej płyty

Celem transformacji leciwego bloku była poprawa komfortu życia, a także dostosowanie budynku do obecnych wymagań ekologicznych. Wobec tego wymieniono instalacje elektryczne w łazienkach, zakupiono nowe, większe windy, a także zmieniono elewację, aby zminimalizować straty ciepła.

W Warszawie przybywa biurowców – perspektywy na 2020 rok

Cały remont odbywał się w latach 2016-2018 i kosztował niecałe 30 milionów euro (130 mln zł). Za te pieniądze odnowiono 530 mieszkań i dobudowano osiem nowych na najwyższych kondygnacjach. Powstała tam również przestrzeń otwarta dla mieszkańców.

Co najważniejsze, w czasie remontu nie trzeba było przenosić lokatorów. Konstrukcję wykonano z prefabrykatów, które ustawiano jak kolejne elementy układanki. Modernizacja jednego mieszkania, wraz z dobudowaniem do niego tarasu, trwała 12-16 dni. Po remoncie czynsze pozostały na tym samym poziomie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz