24 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu co warto wiedzieć o pracy dewelopera

Co warto wiedzieć o pracy dewelopera?

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, zazwyczaj staramy się dowiedzieć jak najwięcej o firmie deweloperskiej. Przedstawiamy kilka rzeczy, które warto wiedzieć o pracy dewelopera.

Kodeks Dobrych Praktyk

Aby uchronić klientów od nieuczciwych praktyk, stworzono Kodeks Dobrych Praktyk określający, co każdy deweloper powinien, a czego nie powinien robić. Zanim podpiszemy umowę, powinniśmy sprawdzić, czy jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, co zobowiązuje go do przestrzegania standardów ujętych w Kodeksie Dobrych Praktyk. Aby zostać przyjętym do tego związku, należy wykazać się pozytywną historią realizacji różnorodnych inwestycji.

Jak wygląda rentowność deweloperów mieszkaniowych?

Przepisy prawne

Działalność deweloperów reguluje przede wszystkim ustawa deweloperska, która określa ramy prawne działania tego typu firm. Jest w niej m. in. przepis mówiący o tym, że każdy deweloper ma obowiązek przekazać klientowi informacje na temat stanu prawnego działki, na której realizowana jest inwestycja, w której ów klient kupuje lokal.

Rachunek powierniczy

Zgodnie z ustawami, każdy deweloper jest zobowiązany założyć oddzielny rachunek powierniczy dla każdej inwestycji, którą realizuje. Na taki rachunek deweloper wpłaca pieniądze uzyskane ze sprzedaży lokali. Nie może z nich jednak swobodnie korzystać – dostęp do zgromadzonych na rachunku powierniczym pieniędzy jest ograniczony i uzależniony od postępu prac w ramach realizacji inwestycji lub dopiero po ukończeniu inwestycji i oddaniu kluczy właścicielom mieszkań.

Mieszkania w Warszawie: najpopularniejsze dzielnice

Podwykonawcy

Mało która firma deweloperska zatrudnia własną ekipę budowlaną. Zazwyczaj deweloper podpisuje umowę z firmą wykonawczą i to ona troszczy się o znalezienie pracowników, zakup materiałów, ich transport itd. Gdyby deweloper musiał sam zatrudniać wszystkich robotników i mieć odpowiednie pozwolenia, najpewniej nigdy nie wykończyłby żadnego bloku. Dlatego też zleca na zewnątrz bardzo wiele prac i wynajmuje tak ludzi, jak i maszyny do wykonania odpowiednich zadań na placu budowy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz