5 grudnia 2024
zdjęcie do artykułu wilgoć w mieszkaniu

Wilgoć w mieszkaniu – jak się jej pozbyć?

Wysoki poziom wilgoci to zagrożenie nie tylko dla stanu technicznego naszego mieszkania, ale również dla naszego zdrowia. Stwarza ona idealne warunki do rozwoju pleśni, wydzielającej toksyny powodujące alergie i inne dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jak się pozbyć wilgoci z mieszkania?

Skąd się bierze wilgoć?

Najczęściej jest to wada starego budownictwa, ale nie tylko – na tę przypadłość cierpią także nowe budynki z wadami konstrukcyjnymi. Problem z wilgocią pojawia się wtedy, gdy w mieszkaniu wytwarza się więcej pary wodnej, niż jest w stanie wchłonąć powietrze. Ulega ona skropleniu i osadza się w najchłodniejszych miejscach w domu. Co sprzyja gromadzeniu się wilgoci?

  • zła wentylacja – wymiana powietrza jest utrudniona, w związku z czym wilgoć nie ma jak odparować
  • brak ogrzewania
  • zalanie mieszkania
  • źle wykonana hydroizolacja ścian i fundamentów
  • codzienne czynności, takie jak: pranie, gotowanie, suszenie mokrych ubrań w zamkniętych pomieszczeniach
  • położenie budynku blisko dużych zbiorników wodnych

Mokotów ma różne oblicza – z jednej strony eleganckie wille i wysokiej klasy wieżowce, a z drugiej kameralne osiedla mieszkaniowe. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź nasze oferty mieszkań na sprzedaż w Warszawie na Starym Mokotowie na Gethome.pl.

Pierwsze objawy zawilgocenia mieszkania

Po czym możemy poznać, że ten problem nas dotyczy? Jednym z sygnałów jest pojawianie się skroplonej pary wodnej w łazience – na przykład na lustrze. Rozwieszone ubrania i ręczniki będą bardzo wolno schły, po czym pojawi się charakterystyczny zapach stęchlizny. Farba zacznie się łuszczyć, a tapety odklejać. Drewniane elementy mogą zacząć gnić, a w narożnikach mogą się pojawiać brzydkie naloty, sugerujące rozwój pleśni.

Stopień wilgoci w mieszkaniu możemy sprawdzić za pomocą higrometru.Koszt takiego urządzenia jest niski (ok. 20-30 zł, chyba, że wybierzemy bardziej zaawansowany model), a poinformuje nas ono o poziomie wilgoci w naszych pomieszczeniach. Pamiętajmy, że powinien on być optymalny – niska zawartość wilgoci w powietrzu może skutkować wysychaniem śluzówek i problemami ze skórą, czy układem oddechowym.

Ekologiczne ogrzewanie domu – dostępne rozwiązania

Jak się pozbyć nadmiernej wilgoci?

Przede wszystkim zadbajmy o prawidłowo działającą wentylację. Upewnijmy się, że ciąg w kratkach wentylacyjnych jest odpowiedni, a jeżeli jesteśmy na etapie budowania domu, wybierzmy wentylację mechaniczną w miejsce grawitacyjnej. O wymianę powietrza zatroszczą się również nawiewniki w oknach i tzw. nawietrzaki w ścianie zewnętrznej. Pamiętajmy, że wymiana powietrza musi iść w parze z ogrzewaniem pomieszczeń, zwłaszcza zimą – najlepiej jest wietrzyć pokoje często, a krótko i potem uruchamiać ogrzewanie.

Gotując, pamiętajmy o uruchomieniu okapu, a garnek przykryjmy pokrywką. Pranie suszmy w wentylowanych pomieszczeniach i zadbajmy o regularne usuwanie pary wodnej z łazienki – na przykład zostawiając uchylone drzwi. Można również zainwestować w osuszacze powietrza i postawić w pokojach rośliny pochłaniające wilgoć, takie jak skrzydłokwiat, róża jerychońska, czy paproć – potrzebują one dużo wody do swoich procesów życiowych, a same wydzielają jej niewiele.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz