Na rynku dostępnych jest wiele farb, które można z powodzeniem wykorzystać w domu. Są wśród nich takie, które mają specyficzne właściwości. Dzięki nim możemy osiągnąć efekt, nie tylko dekoracyjny, ale również wysoce praktyczny. Do takich produktów należą farby ceramiczne. Co trzeba o nich wiedzieć?
Farba ceramiczna – czyli jaka?
Farby ceramiczne należą do nowej generacji farb do wnętrz. Są to farby lateksowe wzbogacone o ceramiczne granulki. Pełnią one rolę mikrowypełniaczy, wnikających w strukturę wykonanej powłoki – dzięki nim staje się ona twarda i odporna na ścieranie. Farby ceramiczne produkowane są na bazie żywic akrylowych zawieszonych w wodzie z dodatkiem cząsteczek ceramicznych i pigmentów. Niektórzy producenci dodają też do swoich produktów substancje bakterio- i grzybobójcze oraz wchłaniające formaldehyd z powietrza. Sprawdzą się one doskonale w sypialni, czy w pokoju dziecięcym, gdzie jakość powietrza ma ogromne znaczenie.
Właściwości farb ceramicznych
Farby ceramiczne tworzą na pomalowanej powierzchni bardzo twardą powłokę, odporną na odpryski, wgniecenia i zarysowania. Niewątpliwą zaletą jest to, że jest ona plamoodporna i nie wchłania zabrudzeń, a gdy już ulegnie zaplamieniu, można ją łatwo wyszorować. Powierzchnię pokrytą farbą ceramiczną, można czyścić nawet z wykorzystaniem detergentów – kolor nie wyblaknie i się nie odbarwi. Dzięki temu, na dłużej zachowuje ona czystość i świeżość.
Plamy na powłoce z farby ceramicznej należy wyczyścić mniej więcej do 15 minut po zabrudzeniu. Używamy do tego celu mokrej gąbki z dodatkiem detergentu lub bez. Wyczyszczone miejsce osuszamy delikatnie ręcznikiem papierowym i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Pamiętajmy, że efektywność usuwania plam z powierzchni chropowatych może być ograniczona.
Farby ceramiczne charakteryzują się dobrą elastycznością i przyczepnością – z ich pomocą możemy zamaskować nierówności podłoża. Należą one do farb, które pozwalają ścianom “oddychać” (chociaż ich właściwości w tym zakresie są gorsze niż farb akrylowych). Są odporne na wilgoć, dlatego dobrze sprawdzą się w łazience. Tworzą gładką powłokę, na której nie osadza się kurz – ich antystatyczność sprawia, że polecane są do pomieszczeń zamieszkanych przez alergików.
Łatwe malowanie
Farby ceramiczne są łatwe w aplikacji i bardzo wydajne. Ze względu na gęstą konsystencję, nie chlapią podczas malowania i doskonale kryją. Aby jak najdłużej cieszyć się wymarzonym efektem, należy najpierw oczyścić podłoże, które będziemy malować – musi ono być suche, odtłuszczone i pozbawione kurzu. Farba ceramiczna jest od razu gotowa do użycia – nie należy jej rozcieńczać ani mieszać z innymi farbami. Nanosi się ją w dwóch warstwach, w odstępie minimum dwóch godzin. Najlepiej robić to w jednym kierunku, np. z góry na dół, metodą “mokro na mokro”, czyli tak, aby każdy kolejny pas farby zachodził delikatnie na poprzedni. Pamiętajmy, że pełnię swoich właściwości farby ceramiczne osiągają dopiero po 28 dniach.