25 maja 2024
zdjęcie do artykułu jak zabezpieczyć kable przed zwierzętami

Jak zabezpieczyć kable przed zwierzętami?

Miłość zwierzaków do podgryzania kabli w domu jest legendarna niczym Avalon. Przodują w tym gryzonie i koty, ale na przewody skuszą się również znudzone samotnością psiaki. Nie tylko powoduje to uszkodzenie kabla, który trzeba będzie wymienić, ale stanowi również zagrożenie dla naszego pupila. Jak zadbać o kable, aby nie padły ofiarą apetytu naszych podopiecznych?

Oploty na kable

Jest to specjalna plecionka wykonana z materiałów takich jak stal, poliester, nylon, czy włókno szklane. Charakteryzuje się ona wysoką wytrzymałością na wszelkie uszkodzenia, nie tylko te pozostawione przez ząbki naszych zwierzaków. Oploty poliestrowe są dodatkowo bardzo elastyczne i rozciągliwe, można by rzec, że “pracują” razem z kablem, minimalizując ryzyko przetarć. W sklepach dostępne są różne wersje kolorystyczne – mogą więc stanowić całkiem ciekawy element dekoracyjny.

Maskownica do kabli

Najczęściej bywa wykonana z aluminium lub poliestru, splecionego w formie elastycznej siatki. W zależności od średnicy może pomieścić jeden lub kilka kabli, może więc jednocześnie spełniać rolę organizera. Wielu producentów oferuje maskownice zamykane na rzep, co sprawia, że łatwo je będzie zdjąć i założyć na inne przewody. Są one dostępne w różnych kolorach i mają różne grubości, mogą się więc dobrze sprawdzić w roli elementu chroniącego nasze kable.

Pojemnik na kable

Wyjątkowo szczelna puszka wykonana z tworzywa sztucznego pozwoli ukryć kable przed ciekawskimi oczami naszego pupila nie tylko kable, ale również wtyczki i listwę zasilającą. Pojemnik jest szczelny, przez co chroni przewody przed wodą, kurzem i zanieczyszczeniami, ale posiada także otwory, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Zastosowanie tego rozwiązania ma ten plus, że całkowicie usuniemy przewody z pola widzenia zwierzaka, zatem nie będą go już kusić

Wilgoć w mieszkaniu – jak się jej pozbyć?

Listwa przypodłogowa

Jest to miejsce, gdzie najłatwiej ukryć kable. Najlepiej sprawdzają się te z wyjmowanym środkiem, wyposażone w kanały, którymi przeprowadzimy przewody. Dzięki temu rozwiązaniu możemy dokładać kolejne kable bez potrzeby demontowania listwy. Dobrze przylegająca do ściany listwa przypodłogowa, skutecznie ochroni kable przed zwierzakiem, a często nawet nie wzbudzi większego zainteresowania z jego strony.

Olejki zapachowe

Nie zaszkodzi wspomóc techniki odrobiną medycyny naturalnej. Jeżeli spryskamy dodatkowo wybraną osłonę kilkoma kroplami olejku jabłkowego, miętowego lub cytrynowego. Zwierzaki nie lubią tych zapachów i jest dosyć prawdopodobne, że potraktowane nimi miejsce będą omijać z daleka. Stosując tę metodę, ograniczmy się raczej do naturalnych aromatów – przesycone chemią spraye mogą poważnie podrażnić nozdrza naszego pupila.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz