18 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu inwestycja w condohotele

Inwestycja w condohotel – czy się opłaca?

Mieszkania na wynajem to inwestycja, która w czasach rekordowo niskich stóp i niezarabiających depozytów cieszy się dość sporą popularnością. Ostatnio jednak rośnie im konkurencja – w centrum zainteresowania inwestorów coraz częściej znajdują się apartamenty wypoczynkowe oraz condohotele.

Condohotel to hotel, w którym właścicielami poszczególnych apartamentów/pokoi hotelowych są różni właściciele, osoby fizyczne bądź prawne. Condohotel od strony użytkowej dla konsumenta usługi hotelowej nie różni się niczym od klasycznego hotelu. Goście hotelowi bardzo często nie mają świadomości, że pokój hotelowy z którego korzystają nie jest własnością operatora hotelowego, a osoby fizycznej, którego właściciel mieszka na drugim końcu Polski czy świata.

Gdzie zainwestować w condohotel?

Właściciel apartamentu/pokoju hotelowego czerpie dochody i inne pożytki np. pobyty właścicielskie z tytułu wynajmu/dzierżawy swojej własności na rzecz operatora hotelowego. Na mocy ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994r. z późniejszymi zmianami, condohotel z mocy prawa tworzy wspólnotę mieszkaniową. Warunkiem niezbędnym jest wspólny operator hotelowy, który w najczęściej stosowanych modelach biznesowych condohotelowych, jest również zarządcą nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej i pokrywa również koszty związane z eksploatacją nieruchomości. Po stronie właściciela pozostają koszty ubezpieczenia lokalu oraz opłaty publicznoprawne (podatek od nieruchomości oraz coraz rzadziej występujący koszt użytkowania wieczystego gruntu).

Największą podażą obiektów typu condohotel oraz obiektów z apartamentami wypoczynkowymi charakteryzuje się nadmorski obszar naszego kraju. Wg danych za pierwsze trzy kwartały 2018 r. w sumie funkcjonuje ich tam łącznie ponad 100. To też ponad 46% wszystkich zidentyfikowanych obiektów w analizowanych rejonach. Oferta w pasie górskim stanowi 40%, w aglomeracjach ok. 10%, na Warmii i Mazurach zaś jedynie ok. 4%.

Dominująca liczba obiektów na wynajem krótkoterminowy w pasie nadmorskim (prawie 75%) znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Obiekty z apartamentami wypoczynkowymi występują tu także zdecydowanie częściej niż condohotele, które stanowią ok. 10% wszystkich obiektów w pasie nadmorskim. Najbardziej popularnymi lokalizacjami dla obiektów z apartamentami wypoczynkowymi są: Świnoujście (znajduje się tam ponad 20% obiektów z apartamentami wypoczynkowymi), Kołobrzeg (prawie 19%), a także Władysławowo (ponad 14%). Kilka obiektów funkcjonuje także w Międzyzdrojach, Mielnie, Dziwnowie, Rewalu. Pojedyncze obiekty działają także w Jastarni, Ustce, Stegnie, Ustroniu Morskim, Darłowie i na Helu.

Jak wygląda rynek mieszkaniowy we Wrocławiu?

Jak mówią eksperci Rentiera, deweloperzy zachęcają inwestorów, gwarantując w reklamach stopę zwrotu na poziomie 7 proc. w skali roku, a coraz częściej nawet 10 proc. wartości nieruchomości w trakcie trwania umowy, czyli standardowo od pięciu do dziesięciu lat. Czasami model ten zawiera element zmienny, np. stałe 5 proc. rocznie plus proporcjonalny udział w 50 proc. zysków condohotelu, zależny od wielkości posiadanego pokoju. Poza kuszącym oprocentowaniem spółki oferują zarządzanie nieruchomościami. Najczęściej tworzona jest do tego druga firma zajmująca się tylko administrowaniem takiego obiektu. Dzięki temu inwestor nie musi szukać najemcy, a ma gwarantowany wpływ środków co miesiąc.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz