Zawarcie umowy rezerwacyjnej jest częstą formą wstępnej gwarancji, zwłaszcza w przypadku wyjątkowo atrakcyjnej nieruchomości na rynku. Poza tym, jest zwykle pisemnym potwierdzeniem chęci zakupu lokalu, to dzięki niej można określić także terminy ewentualnych zobowiązań obu stron. Jak sporządzić umowę rezerwacyjną?
Umowa rezerwacyjna mieszkania to dokument, w którym deweloper zobowiązuje się do wycofania z oferty sprzedaży konkretnej, wybranej przez nas nieruchomości. Tym samym rezerwuje ją dla nas. Trzeba pamiętać, że umowa rezerwacyjna z deweloperem nie jest uregulowana w Kodeksie cywilnym. W związku z tym obie strony mogą ją dowolnie modyfikować i zamieścić ważne dla siebie punkty. Umowa rezerwacyjna nieruchomości nie jest tym samym co umowa przedwstępna, która jest regulowana przepisami prawa. Rezerwacja mieszkania u dewelopera to najlepszy sposób, by mieć pewność, że wymarzony dom czy mieszkanie wkrótce będzie nasze.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?
Tak jak w przypadku większości umów, warto aby umowa rezerwacyjna została zawarta w formie pisemnej. Do podstawowych informacji, które powinny być zawarte w ww. umowie, zaliczają się dane określające obie strony umowy (nazwa firmy, adres siedziby, dane osobowe i adres zamieszkania klienta). W umowie rezerwacyjnej powinny się również znaleźć dokładne informacje określające przedmiot umowy, czyli położenie i metraż, czasami także przynależne do niego komórki lokatorskiej, czy miejsca postojowe.
Ważne jest, by w zapisach umowy zostały określone ceny za poszczególne powierzchnie projektowane – prywatne (łączna cena mieszkania i cena za m², łączna cena komórki lokatorskiej (pomieszczenie przynależne) i za m², łączna cena za prawo do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego w hali garażowej, miejsca naziemnego czy pomieszczenia na jednoślad) i wspólne (np. koszt udziału w działce drogowo-parkingowej). Warto także określić na jaki okres została zawarta dana umowa rezerwacyjna.
Opłata rezerwacyjna to pewnego rodzaju forma zapłaty, który przepada na korzyść właściciela nieruchomości, gdy przyszły lokator zdecyduje się zrezygnować z zakupu. Przepada też w momencie, gdy właściciel odstąpi od podpisania właściwiej umowy – pieniądze otrzymuje wtedy niedoszły lokator lub kupujący mieszkanie. Opłata rezerwacyjna zazwyczaj wynosi od 2 do 20 tysięcy złotych.
Czy inwestycja w condohotel się opłaca?
Formą zabezpieczenia finansowego w ramach umowy rezerwacyjnej może być np. zadatek. Zgodnie z Kodeksem cywilnym w razie niewykonania umowy przez jedną stronę, druga może żądać podwójnej wysokości włożonego przez siebie zadatku.
Z kolei w przypadku zaliczki brak wykonania umowy skutkuje zwrotem pełnej sumy pieniędzy dla osoby, która je wpłaciła, bez dodatkowego “odszkodowania”, jak ma to miejsce w zadatku. Zadatek, opłata rezerwacyjna czy zaliczka są zazwyczaj włączane w poczet ceny sprzedaży, jeśli dojdzie do wykonania umowy rezerwacyjnej – kwestia ta musi zostać jednak zaznaczona w umowie rezerwacyjnej.