27 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu rynek mieszkaniowy we Wrocławiu

Jak wygląda rynek mieszkaniowy we Wrocławiu?

Aż o 13 proc. wzrosła w ciągu roku we Wrocławiu cena metra kwadratowego nowych mieszkań z rynku pierwotnego, a o ponad 6 proc. – używanych. Tak wysokich wzrostów, zwłaszcza na rynku pierwotnym, nie akceptują kupujący. Sprzedaż nowych mieszkań spadła już o ponad 42 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Nowe mieszkania we Wrocławiu powstają właściwie na terenie całego miasta, ale największym zainteresowaniem cieszą się obszary blisko centrum, ewentualnie dobrze skomunikowane. W 2017 r. wrocławianie najchętniej kupowali lokale na Krzykach, uważanych za jedną z najładniejszych i najbezpieczniejszych dzielnic. Pozostałe miejsca na podium zajęły Fabryczna i Psie Pole. W przypadku metrażu decydowało przeznaczenie mieszkania. Do celów inwestycyjnych najczęściej wybierano kawalerki i lokale dwupokojowe, a na potrzeby indywidualne – mieszkania trzy- lub czteropokojowe.

Warszawa i Wrocław – największe wzrosty cen mieszkań

Sprzedaje się coraz więcej apartamentów luksusowych, co związane jest z powstawaniem grupy “młodych zamożnych”, specjalistów związanych z branżami IT i nowych technologii. Wrocławianie zaczynają cenić sobie wysoki standard kupowanych mieszkań i części wspólnych osiedli i deweloperzy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom – coraz częściej wyposażają swoje inwestycje w strefy fitness, czy kluby osiedlowe.

Nadal wiele lokali mieszkalnych kupowanych jest w celach inwestycyjnych – za gotówkę i pod wynajem. Jednak budownictwo przyhamowało z powodu rosnących kosztów.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego ceny nowych mieszkań pną się w górę, dają dane gospodarcze w całej Polsce. Od początku roku drastycznie podrożały ceny materiałów budowlanych, bo aż o 30 proc. w stosunku do analogicznego okres ubiegłego roku. Podobnie wzrosły też koszty pracy, a pracowników wciąż brakuje.

Czym jest termomodernizacja budynku?

Na niektórych budowach pojawiają się też inne kłopoty: brak materiałów budowlanych i związane z tym zastoje. Krajowe firmy nie nadążają z produkcją prefabrykatów. Dodatkowo rosną też ceny gruntów pod zabudowę wielorodzinną. Tych w dobrych lokalizacjach blisko centrum i z dobrym dojazdem do Rynku jest bardzo mało. I już dziś kosztują krocie.

Efektem tych zmian było podwyższenie przez deweloperów cen nowych mieszkań. Średnia cena ofertowa tych wprowadzanych obecnie do obrotu wynosi już 7145 zł za m kw. Dla porównania pod koniec III kwartału ubiegłego roku deweloperzy oferowali nowe mieszkania po 6390 zł za m kw.

Wszystko wskazuje na to, że do końca 2019 r. nie należy się spodziewać obniżek – wpływają na to zarówno wysokie koszty realizacji inwestycji, jak i zaporowe ceny działek w prestiżowych lokalizacjach. Duże znaczenie mają również przedsięwzięcia infrastrukturalne, służące poprawie życia mieszkańców. Nieatrakcyjna dotychczas dzielnica może zyskać w oczach deweloperów chociażby przez budowę linii tramwajowej, zapewniającej płynną komunikację.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz