24 czerwca 2021
zdjęcie do artykułu jak odnowić boazerię

Jak odnowić boazerię w domu?

Niezwykle popularna w latach 80-tych teraz ponownie wraca do łask. Zanim zatem zdecydujemy się pozbyć boazerii, rozważmy czy nie lepiej będzie ją zachować i odnowić? Drewno jest naturalnym, cennym surowcem i przy odrobinie wysiłku można przywrócić mu dawny blask.

Przygotowanie starej boazerii

Jeżeli jej historia faktycznie sięga PRL-u, to prawdopodobnie nasza boazeria ma na sobie kilka starych, łuszczących się warstw różnych preparatów. Trzeba ją zatem oczyścić – najlepiej użyć do tego celu papieru ściernego. Powinien on być drobnoziarnisty, inaczej istnieje ryzyko porysowania listew. Pamiętajmy, że drewno szlifuje się wzdłuż włókien.

Stare powłoki malarskie można z boazerii usunąć chemicznymi preparatami, które mają za zadanie ją zmiękczyć. Wtedy łatwo zeskrobiemy farbę szpachlą. Do tego zadania możemy też użyć opalarki, ale nie przesadzajmy z wysoką temperaturą, żeby nie uszkodzić drewna. Metoda ta sprawdzi się szczególnie dobrze w zagłębieniach pomiędzy poszczególnymi listwami.

Kiedy już usuniemy zniszczone, odpryskujące warstwy, odkurzmy dokładnie boazerię. Pozwoli to nam pozbyć się pyłu pozostałego po szlifowaniu. Następnie przemyjmy całą powierzchnię ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu i poczekajmy aż wyschnie. W ten sposób zyskamy pewność, że nowa powłoka będzie się dobrze trzymać i dobrze wyglądać.

Sprawdź inne sposoby wykorzystania drewna w aranżacji domu

Malowanie boazerii

Najprostszą, a zarazem najmodniejszą metodą odnowienia boazerii będzie pomalowanie jej farbą. Wystarczy nam do tego puszka farby w wybranym kolorze, pędzelek, którym będziemy malować zagłębienia oraz wałek malarski do rozprowadzania farby. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, będziemy musieli prawdopodobnie nanieść dwie warstwy.

Najpopularniejsze są kolory pastelowe – biel, szarości, błękity i pudrowy róż. Promuje je, na przykład, styl skandynawski – uosobienie prostoty i naturalności. Jeżeli potrzebujemy efektu ożywienia wnętrza, możemy się pokusić o wykorzystanie dwóch różnych kolorów i malowanie listew naprzemiennie.

Malując boazerię uzyskamy gładką, jednolitą powierzchnię bez wyraźnie wyodrębnionego rysunku słojów. Możemy do tego celu użyć farby akrylowej lub kredowej, które mają dobre właściwości kryjące i łatwo się rozprowadzają. Unikajmy natomiast farb emulsyjnych, używanych do malowania ścian i sufitów.

Lubisz otaczać się drewnem w domu? Dowiedz się więcej o stylach prowansalskim i rustykalnym.

Boazeria w naturalnej odsłonie

Jeżeli jesteśmy wielbicielami pierwotnego wyglądu drewna, wystarczy po prostu podkreślić naturalne walory naszej boazerii i zabezpieczyć ją przed żółknięciem. Możemy to zrobić poprzez lakierowanie i olejowanie.

Lakierowanie boazerii jest bardzo proste – wystarczy pędzelek i butelka preparatu. Wybierzmy raczej lakier przeznaczony do wnętrz. Jest on bezzapachowy, bezpieczny dla naszego zdrowia i szybko schnie. Występuje w wersji bezbarwnej, ale także kolorowej. Ma za zadanie podkreślić kolor boazerii i usłojenie poszczególnych listew, a także zapewnić powłokę ochronną. Lakier nakładamy cienkimi warstwami, zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów.

Olejowanie to jedna z najpopularniejszych metod dbania o drewno w naszym domu. Preparat wnika w jego strukturę nie pozostawiając tłustej powłoki i jednocześnie podkreślając usłojenie oraz naturalny wygląd. Ma jednak słabsze działanie ochronne niż lakier i trzeba go częściej aplikować.

Bielenie boazerii

Ciekawym sposobem renowacji boazerii jest bielenie. W wyniku tego działania, możemy uzyskać efekt postarzanego drewna z zaakcentowanym usłojeniem. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w stylu skandynawskim, jak i rustykalnym. Do bielenia możemy użyć bejcy, wosku lub ługu. Pamiętajmy jednak, że w każdym z tych przypadków, konieczne będzie wyszlifowanie boazerii i pozbawienie jej starej powłoki.

Naniesienie tych preparatów zmieni zabarwienie boazerii z jednoczesnym zachowaniem rysunku słojów. Nakładamy je najczęściej miękkim pędzlem, a w przypadku wosku dodatkowo lekko wcieramy. Zarówno bejcowanie, jak i ługowanie wymaga końcowego pokrycia powierzchni bezbarwnym lakierem, olejem, woskiem lub emulsją mydlaną.

Szukasz mieszkania na sprzedaż? Sprawdź ofertę portalu Gethome.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image