Niezwykle popularna w latach 80-tych teraz ponownie wraca do łask. Zanim zatem zdecydujemy się pozbyć boazerii, rozważmy czy nie lepiej będzie ją zachować i odnowić? Drewno jest naturalnym, cennym surowcem i przy odrobinie wysiłku można przywrócić mu dawny blask.
Przygotowanie starej boazerii
Jeżeli jej historia faktycznie sięga PRL-u, to prawdopodobnie nasza boazeria ma na sobie kilka starych, łuszczących się warstw różnych preparatów. Trzeba ją zatem oczyścić – najlepiej użyć do tego celu papieru ściernego. Powinien on być drobnoziarnisty, inaczej istnieje ryzyko porysowania listew. Pamiętajmy, że drewno szlifuje się wzdłuż włókien.
Stare powłoki malarskie można z boazerii usunąć chemicznymi preparatami, które mają za zadanie ją zmiękczyć. Wtedy łatwo zeskrobiemy farbę szpachlą. Do tego zadania możemy też użyć opalarki, ale nie przesadzajmy z wysoką temperaturą, żeby nie uszkodzić drewna. Metoda ta sprawdzi się szczególnie dobrze w zagłębieniach pomiędzy poszczególnymi listwami.
Kiedy już usuniemy zniszczone, odpryskujące warstwy, odkurzmy dokładnie boazerię. Pozwoli to nam pozbyć się pyłu pozostałego po szlifowaniu. Następnie przemyjmy całą powierzchnię ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu i poczekajmy aż wyschnie. W ten sposób zyskamy pewność, że nowa powłoka będzie się dobrze trzymać i dobrze wyglądać.
Sprawdź inne sposoby wykorzystania drewna w aranżacji domu
Malowanie boazerii
Najprostszą, a zarazem najmodniejszą metodą odnowienia boazerii będzie pomalowanie jej farbą. Wystarczy nam do tego puszka farby w wybranym kolorze, pędzelek, którym będziemy malować zagłębienia oraz wałek malarski do rozprowadzania farby. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, będziemy musieli prawdopodobnie nanieść dwie warstwy.
Najpopularniejsze są kolory pastelowe – biel, szarości, błękity i pudrowy róż. Promuje je, na przykład, styl skandynawski – uosobienie prostoty i naturalności. Jeżeli potrzebujemy efektu ożywienia wnętrza, możemy się pokusić o wykorzystanie dwóch różnych kolorów i malowanie listew naprzemiennie.
Malując boazerię uzyskamy gładką, jednolitą powierzchnię bez wyraźnie wyodrębnionego rysunku słojów. Możemy do tego celu użyć farby akrylowej lub kredowej, które mają dobre właściwości kryjące i łatwo się rozprowadzają. Unikajmy natomiast farb emulsyjnych, używanych do malowania ścian i sufitów.
Lubisz otaczać się drewnem w domu? Dowiedz się więcej o stylach prowansalskim i rustykalnym.
Boazeria w naturalnej odsłonie
Jeżeli jesteśmy wielbicielami pierwotnego wyglądu drewna, wystarczy po prostu podkreślić naturalne walory naszej boazerii i zabezpieczyć ją przed żółknięciem. Możemy to zrobić poprzez lakierowanie i olejowanie.
Lakierowanie boazerii jest bardzo proste – wystarczy pędzelek i butelka preparatu. Wybierzmy raczej lakier przeznaczony do wnętrz. Jest on bezzapachowy, bezpieczny dla naszego zdrowia i szybko schnie. Występuje w wersji bezbarwnej, ale także kolorowej. Ma za zadanie podkreślić kolor boazerii i usłojenie poszczególnych listew, a także zapewnić powłokę ochronną. Lakier nakładamy cienkimi warstwami, zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów.
Olejowanie to jedna z najpopularniejszych metod dbania o drewno w naszym domu. Preparat wnika w jego strukturę nie pozostawiając tłustej powłoki i jednocześnie podkreślając usłojenie oraz naturalny wygląd. Ma jednak słabsze działanie ochronne niż lakier i trzeba go częściej aplikować.
Bielenie boazerii
Ciekawym sposobem renowacji boazerii jest bielenie. W wyniku tego działania, możemy uzyskać efekt postarzanego drewna z zaakcentowanym usłojeniem. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w stylu skandynawskim, jak i rustykalnym. Do bielenia możemy użyć bejcy, wosku lub ługu. Pamiętajmy jednak, że w każdym z tych przypadków, konieczne będzie wyszlifowanie boazerii i pozbawienie jej starej powłoki.
Naniesienie tych preparatów zmieni zabarwienie boazerii z jednoczesnym zachowaniem rysunku słojów. Nakładamy je najczęściej miękkim pędzlem, a w przypadku wosku dodatkowo lekko wcieramy. Zarówno bejcowanie, jak i ługowanie wymaga końcowego pokrycia powierzchni bezbarwnym lakierem, olejem, woskiem lub emulsją mydlaną.
Szukasz mieszkania na sprzedaż? Sprawdź ofertę portalu Gethome.