Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Średni poziom pyłu zawieszonego jest w naszym kraju jednym z najwyższych. Niska emisja (ogrzewanie węglem), transport i przemysł – każdego dnia przyczyniają się do pogorszenia jakości biosfery. Jak zadbać o mieszkanie, by móc oddychać pełną piersią? Jaką metodę oczyszczania powietrza wybrać? Sprawdź nasze rozwiązania.
Najczęściej wierzymy, że powietrze którym oddychamy w domu jest dla nas bezpieczne i czystsze, niż to na zewnątrz. Tymczasem, jak alarmują naukowcy, prawda jest zupełnie inna. Powietrze w domach może być nawet do 70% bardziej zanieczyszczone i zwiększać ryzyko wystąpienia m.in. chorób układu oddechowego. Jak temu zaradzić? Wystarczy zastosować się do naszych rad.
Zielone osiedle – nowy standard w budownictwie? Przeczytaj nasz artykuł.
Porządek przede wszystkim
Jednym z podstawowych sposobów na oczyszczanie powietrza w mieszkaniu jest utrzymanie w nim porządku. Dlatego raz w tygodniu chwyć za odkurzacz – w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, posiadających specjalne filtry Hepa. Dzięki nim brud pozostanie w środku, a mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń zostaną usunięte. Nie zapominaj o regularnej zmianie i wietrzeniu pościeli. Wilgotną szmatką przetrzyj ramę łóżka, odkurz również materac. Co jakiś czas pierz zasłony i firany, dywany – co pół roku. Staraj się używać naturalnych produktów do sprzątania, jak soda czy ocet. Nadmiar chemicznych środków też przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.
Wietrzenie i wentylacja
Systemy wentylacyjne, zwłaszcza te umieszczone w kuchniach i łazienkach, szybko się brudzą, nierzadko również zatykają. Pamiętaj o ich oczyszczeniu – ciepło i wilgoć stanowią idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju grzybów i bakterii. Zwłaszcza zimą, podczas mrozów, mamy tendencję do nadmiernego przegrzewania pomieszczeń. Optymalna temperatura powinna jednak oscylować w granicach 21-22 stopni Celsjusza. Dlatego nie zapominaj o regularnym wietrzeniu mieszkania, ale uwaga – nigdy podczas alarmu smogowego. Aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza możesz kontrolować z poziomu smartfona. Wystarczy pobrać popularne i ogólnodostępne aplikacje. Dzięki nim będziesz mógł chronić się przed szkodliwym działaniem smogu.
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?
Wilgotność powietrza
Warto zadbać również o właściwe nawilżenie pomieszczeń. Nie musisz kupować specjalnego sprzętu – wystarczy powiesić mokry ręcznik na kaloryfer. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że powietrze w Twoim mieszkaniu utrzymuje się na właściwym poziomie, oscylującym w granicach 40-60%, zainwestuj w profesjonalny nawilżacz. Zainstalowany w nim wilgotnościomierz poinformuje Cię o konieczności zwiększenia bądź obniżenia mocy.
Oczyszczacz
Jeśli chcesz uporać się z kurzem, bakteriami, wirusami i innymi zanieczyszczeniami, warto skorzystać z bogatej oferty profesjonalnych oczyszczaczy powietrza. Urządzenia tworzą obieg powietrza, zasysając i przepuszczając je przez szereg filtrów, by następnie – już oczyszczone – wydmuchać z powrotem. Skuteczność, w zależności od zastosowanego rodzaju filtrów, może wynosić nawet do 99%. To dobre rozwiązanie na oczyszczanie powietrza, zwłaszcza dla alergików, osób zmagających się z ciągłymi infekcjami czy małych dzieci.
Domowa dżungla
Możesz również poprawić jakość powietrza domowymi sposobami. Wykorzystaj do tego celu rośliny zielone, które wychwycą zanieczyszczenia i dodatkowo wyprodukują tlen. Najlepiej sprawdzą się kwiaty cieniolubne o dużych, cienkich liściach. Nie każdy gatunek będzie jednak odpowiedni. Dobrze sprawdzi się:
- aloes,
- bluszcz,
- dracena,
- fikus benjamina,
- gerbera,
- palma,
- paproć,
- sansewieria,
- skrzydłokwiat.
Z zanieczyszczeniem powietrza można walczyć na różne sposoby – wymieniając piec, ograniczając emisję spalin, zmieniając auto na rower. Są jednak proste, domowe sposoby na oczyszczanie powietrza w mieszkaniu. Warto z nich skorzystać.