25 maja 2024
zdjęcie do artykułu osiedle zielone fanaberia czy nowy standard

Osiedle zielone – fanaberia czy nowy standard?

Ekologia na stałe zagościła w naszej świadomości. Dziś jest obecna w każdej sferze życia, m.in. odżywianiu, modzie, designie a także w budownictwie. Deweloperzy zauważając ten trend, zaczęli przywiązywać coraz większą uwagę do zrównoważonych rozwiązań. Są one nie tylko przyjazne dla środowiska. Ich ogromną zaletą jest również obniżenie rachunków. Obecnie lokal położony na osiedlu zielonym wcale nie musi być droższy od tego na tradycyjnych osiedlach.

Osiedla ekologiczne narodziły się w krajach skandynawskich. Na kształt takiej inwestycji składają się nie tylko naturalne surowce, ale przede wszystkim wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii. Ich zadaniem jest możliwie najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne.

Warto jednak dodać, że na takim osiedlu, z założenia, bardzo ważną rolę pełni wspólnota mieszkańców. Zbierają się na nim ludzie o podobnych przekonaniach, którzy dbają o siebie nawzajem. Dlatego też deweloperzy powinni zwrócić uwagę, aby nie stosować tego jako zwykłego chwytu marketingowego, ale bazować na pełnej świadomości lokalnych społeczności.

Interesujesz się budownictwem ekologicznym? Przeczytaj o domach z kontenerów!

Zielony prąd a oszczędności

Wykorzystanie na osiedlu zielonym takich rozwiązań jak panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku wielorodzinnego, stosowanie oświetlenia LED-owego, wykorzystywanie zbieranej deszczówki czy czujników ruchu jest w stanie obniżyć nasze rachunki za energię nawet o kilkadziesiąt procent. Oszczędności te nie są widoczne w pierwszych latach użytkowania, ale w długoletniej perspektywie stanowią pokaźną część domowego budżetu. Jest to o tyle istotne, że przy stale rosnących kosztach kredytów mieszkaniowych coraz częściej zwracamy uwagę na koszty eksploatacji lokalu czy domu – tłumaczą eksperci portalu TargiMieszkaniowe.net.

Zieleń w miastach pełni bardzo ważną rolę. Dowiedz się dlaczego!

Rosnąca świadomość

Świadomość klientów stale rośnie, ponieważ pytają nie tylko o to, jakie materiały zostały użyte do budowy i wykończenia wnętrz, ale także o to, jakie rozwiązania będą zastosowane na osiedlu zielonym. Chodzi nie tylko o oszczędności, ale również o ochronę środowiska.

Wszystko to sprawia, że ekologiczne rozwiązania stają się na rynku mieszkaniowym coraz popularniejsze. Jak wynika z danych GUS, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku, liczba oddanych do użytku mieszkań wyniosła ponad 61,1 tys. Jest to o 16,3% więcej niż rok wcześniej. Dodatkowo warto podkreślić, że ze względu na rosnącą konkurencję ekologiczne rozwiązania to dodatkowy atut deweloperów.

Dobre trendy

W dobie rozwoju świadomości ekologicznej trudno decydować się na budowę domu, czy kupno mieszkania bez brania pod uwagę możliwości jakie dają nowoczesne metody przyjazne środowisku. Rozwiązania architektoniczne, które coraz bardziej wspierają tę ideę, powoli opanowują również polski rynek mieszkaniowy. Warto także wspomnieć, że energooszczędność to jeden z najważniejszych wymogów stawianych przez Unię Europejską. To wszystko sprawia, że perspektywa zielonych osiedli jest coraz bliższa. Jeśli jest to jedynie trend za którym obecnie podążamy, ważne, aby utrzymywał się jak najdłużej. Służy nie tylko deweloperom i mieszkańcom, ale także środowisku.

Sprawdź trendy w budowie mieszkań!

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz