Przyozdabiając mieszkanie na święta warto zaakcentować początek wiosny i zamiast na plastikowe dekoracje postawić na żywe rośliny i jaskrawe kolory.
Ze świętami Wielkanocnymi z pewnością kojarzą się niemal od razu jajka, kury i kurczaki, a także zajączki oraz koszyczki. Można je wykorzystać w naszych dekoracjach, szczególnie, że liczne sklepy oferują szeroki wybór świątecznych dekoracji na każdą kieszeń i na każdy gust. Gotowe figurki mogą być uzupełnieniem kwiatowych i roślinnych dekoracji. Wśród kolorów powinny dominować soczysty zielony, żółty oraz pomarańczowy. W tym sezonie nadal modny jest również fioletowy, który wspaniale nadaje się do akcentowania detali.
Obojętnie czy mieszkamy w kawalerce czy dwupiętrowym domu ważne, aby świąteczny wystrój miał jakiś motyw przewodni: może być nim kolor (na przykład żółty), materiał (mogą być to tulipany, czy drewniane dodatki) albo rodzaj dodatków: kaczuszki, baranki, czy pisanki. Wybór i ilość kombinacji są ograniczone właściwie tylko naszą wyobraźnią. Dekoracje powinny towarzyszyć nam już od pierwszej chwili, dlatego ozdabianie domu czy mieszkania warto zacząć już od drzwi wejściowych. Z kolorowych wydmuszek możemy stworzyć wieniec, na wzór dekoracji bożonarodzeniowych. Zamiast gałązek świerku możemy użyć bazi. Przedpokój możemy ozdobić podobnymi, mniejszymi wieńcami lub girlandami z takich samych wydmuszek.
Jedną z ważniejszych zasad dekorowania jest unikanie przesady. Zamiast dziesiątek małych ozdób porozrzucanych tu i tam lepiej zdecydować się na jedną dużą i przyciągającą wzrok dekorację. Może być to duży wazon z kwiatami i wypuszczającymi pierwsze listki gałązkami stojący na środku stołu. Aby nadać mu bardziej świąteczny charakter możemy pozawieszać na bukiecie pisanki na sznurkach.
Własną ręką
Nic nie zjedna nam uznania tak jak ozdoby wykonane własnoręcznie. Możemy wciągnąć do zabawy dzieci lub zająć się wszystkim osobiście. Wbrew pozorom, wykonanie takich dekoracji wcale nie jest trudne i może przynieść dużo satysfakcji. Strony internetowe i magazyny hobbystyczne prześcigają się w pomysłach na własnoręcznie wykonywane ozdoby. Można je zrobić na drutach czy szydełku, albo po prostu z kartki czy tektury. Pisanki z materiału, koszyczek z papierowej torby czy zajączki z modeliny to tylko niektóre z pomysłów. Nie brakuje także pomysłów na ozdabianie pisanek i wydmuszek, które idealnie nadają się na motyw przewodni naszych dekoracji. Jajka można oblepić konfetti, przykleić na nie tzw. wydzierankę z małych kawałków kolorowego papieru lub ozdobić małymi, suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.
Wielkanoc to również czas przygotowywania pysznych mazurków, babek i innych ciasteczek. Również je możemy wykorzystać do stworzenia dekoracji. Zawieszki z kruchego ciasta ozdobionego lukrem idealnie nadadzą się do ozdobienia stroików. Duży baranek z chleba będzie doskonałym uzupełnieniem świątecznego stołu, a muffinki ozdobione niczym kolorowe pisanki będą nie tylko pyszne, ale również zabawne.
Na świątecznym stole
Jeszcze innym zagadnieniem jest ozdoba świątecznego stołu. Także tutaj powinny panować wiosenne barwy. Zamiast eleganckiej, białej zastawy można użyć bardziej codziennych, kolorowych talerzy, obrusu z kwiatowym wzorem i zabawnych serwetek. Na środku, zamiast wazonu z kwiatami, postawmy koszyczek, z którego goście będą mogli wyciągać pomalowane na różne kolory jajka czy pieczywo. Aby wprowadzić nieco wiosennego nastroju serwetki przewiążmy kawałkiem liścia albo młodą, zieloną i giętką gałązką. Specjalnie przygotowane pisanki z namalowanymi na nich imionami gości wspaniale spełnią się w roli wizytówek.
Zanim przyjdą goście należy dokładnie zaplanować ułożenie talerzy, misek i półmisków, aby uniknąć odwiecznego problemu „gdzie ja to wszystko położę”. Jeśli potrawy nie mieszczą się na stole może okazać się przydatny pomocnik – niski stoliczek czy nawet pufa, które udekorujemy w podobny sposób jak główny stół. Można odstawiać na nie napoje i jedzenie, po które sięgamy rzadziej.
W czasie Wielkanocy jajka zazwyczaj podajemy w skorupkach, dlatego powinniśmy zatroszczyć się o specjalną miseczkę na łupinki, dzięki czemu goście nie zrobią sobie bałaganu na talerzu. Jeśli nie mamy kilku kompletów solniczek i pieprzniczek, które pasowałyby do siebie, możemy wykonać kilka jednorazowych własnoręcznie. Użyjmy do tego twardego papieru, w kolorze pasującym do dekoracji. Najprościej będzie nam wyciąć małe kwadraty, złożyć je na pół i skleić po bokach taśmą klejącą. Zapaleńcy mogą oczywiście skorzystać z bardziej skomplikowanych form.
Wielkanoc to wiosenne i najbardziej radosne święta, symbolizujące odrodzenie się nie tylko człowieka, ale i całej przyrody. Dlatego aż chce się przyozdobić cały dom świeżymi kwiatami i kolorowymi gałązkami. Małe kurczaczki, zajączki i baranki dopełniają uroczy nastrój. Piękny wystrój sprawi, że poczujemy przyjście wiosny, nawet jeśli pogoda za oknem mówi coś zupełnie innego.