20 czerwca 2024
zdjęcie do artykułu jak ukryc kable

Jak ukryć kable – sprawdzone patenty

Plątanina kabli to zmora niejednego domu. Nikt ich nie lubi, ponieważ wyglądają nieestetycznie i potrafią skutecznie popsuć każdą aranżację. Do tego stwarzają niebezpieczeństwo w przestrzeni domowej. Jak ukryć kable raz na zawsze, szczególnie gdy wciąż pojawiają się nowe? Przedstawiamy kilka sposobów.

Kable w ścianie

zdjęcie do artykułu jak ukryć kable w ścianie

Jest to bardzo popularne rozwiązanie na ukrycie kabli, które znajdziemy w wielu domach. Przykładowo gdy wieszamy telewizor na ścianie, tuż za nim możemy ukryć wszystkie irytujące kable. W tym celu należy wykuć w ścianie korytko, w nim umieścić kanał z tworzywa sztucznego i wewnątrz poprowadzić przewody. Następnie całość maskuje się płytą kartonowo – gipsową lub sklejką i zagipsowuje na równi ze ścianą. Przy wlocie i wylocie zostawiamy rynienki i niewielkie otwory, które przydadzą się przy dodawaniu lub wymienianiu kabli na nowe. Pamiętajmy, że w zależności od grubości naszej ściany, wymiary bruzdy muszą być odpowiednie. Na przykład, dla ściany o grubości od 12 do 17.5 cm, głębokość rynienki powinna wynosić 3 cm, a szerokość maksymalnie 12.5 cm. Weźmy też pod uwagę, że w przyszłości zechcemy zmienić ustawienie sprzętu, będziemy musieli zburzyć całą konstrukcję i potem wykonać ją ponownie na nowym miejscu.

Fot.: Agnieszka i Marek Sterniccy

Maskownica czyli ukrywamy przewody

Maskownica to świetny sposób na to, jak ukryć kable bez robienia w domu rewolucji. Najczęściej ma ona kształt węża i jest wykonana z giętkich, ale wytrzymałych materiałów, takich jak plastik, czy aluminium. Im większa jej średnica, tym więcej kabli się w niej zmieści. Równie ważna jest też długość, która powinna wynosić co najmniej tyle, ile długość przewodów w konkretnym pomieszczeniu. Akurat tradycyjny rodzaj tych produktów nie wygląda szczególnie efektownie, dlatego obecnie znajdziemy pomysłowe maskownice, np. przypominające węża, które pasują zwłaszcza do dziecięcych wnętrz. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem: Jak urządzić pokój dla dziecka?

Najczęściej wybieranym kolorem maskownic do kabli jest biały, ponieważ jest najmniej widoczny przy jasnych ścianach, ale znajdziemy również inne. Elegancko będą się prezentować grafitowe i czarne, czy te w kolorze aluminium. Producenci oferują również listwy maskujące, które można malować na dowolny odcień – skutecznie ukryją one nasze kable.

Dostawka do ściany 

Jest to bardzo ciekawy gadżet z przedłużaczem, który stawiany jest tuż obok ściany. Sprawia, że większość kabli jest schowanych, a w razie potrzeby podłączenia nowych przewodów możemy go swobodnie odsunąć. Występuje w różnych kolorach i kształtach – do tego stanowi dość tanią opcję. Minusem dostawki jest to, że nie ma ona otworów przepuszczających powietrze. W związku z tym, na ścianie przy której się znajduje, może się pojawić grzyb. Nie nadaje się również do ukrycia kabli zwisających. Jest to rozwiązanie optymalne w przypadku przewodów biegnących nisko przy ścianie i przedłużaczy. Inną opcją, która może się sprawdzić w tym przypadku, jest uniwersalna puszka listwowa. To gadżet, który można zakupić w sklepie budowlanym. Kable, które są pociągnięte listwą, w sprytny sposób można ukryć w każdym jej miejscu. Tym samym nie ma konieczności robienia dziur w ścianie.

Pojemnik na kable

Jest to jeden z najprostszych sposobów na ukrycie przewodów. Wykonany z solidnego, trudnopalnego tworzywa sztucznego, pomieści zarówno kable, jak i listwę zasilającą oraz wtyczki. Szczelna pokrywa chroni przewody przed kurzem, wodą i zanieczyszczeniami. Może być również wyposażony w antypoślizgową podstawę w postaci gumowych nóżek. Pojemnik na kable najczęściej jest wyposażony w otwory na przewody, które zapewniają także swobodny przepływ powietrza. Dziś znajdziemy designerskie pojemniki na przewody, które mogą nawet stanowić dekorację. Sprawdzą się szczególnie w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, a także pokojach dziecięcych. Pojemnik pozwoli nam ukryć kable zarówno przed dziećmi, jak i przed zwierzętami, które mają tendencję do podgryzania przewodów.

zdjęcie do artykułu jak ukryć kable

Pojemnik na kable wcale nie musi być nudną puszką. Co powiecie na designerski kosz na przewody?

Źródło grafiki: www.bluelounge.com

Organizer kabli

Organizery do przewodów są jednym z najmniej inwazyjnych sposobów na to, jak ukryć kable. Najprostsze z nich mają postać spiralnie naciętej rurki wykonanej z elastycznego materiału. Możemy w łatwy sposób zainstalować je przy biurku, szafce czy na ścianie. Co prawda, nie zakrywają przewodów, ale pozwalają poprowadzić je np. wzdłuż ściany, dzięki czemu kable znikają z pola widzenia. Często sprzedawane są w postaci różnokolorowych klipsów, wykonanych z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Posiadają one warstwę samoprzylepną, dzięki której można je zamontować na każdej powierzchni. Pamiętajmy jednak, że niektóre z nich pokryte są bardzo mocnym klejem – nie odrywajmy ich na siłę, zwłaszcza od pomalowanych lub polakierowanych mebli. Ta cecha jednak sprawi, że sprawdzą się idealnie do poprowadzenia kabli, na przykład pod biurkiem.

zdjęcie do artykułu jak ukryć kable

Różnokolorowe organizery do kabli profesjonalnie wywiązują się z zadania i dodają optymistycznego akcentu.

Źródło grafiki: www.bluelounge.com

Dodatkowa listwa przypodłogowa

Gdy mamy już zainstalowane listwy przypodłogowe, w których nie zmieszczą się dodatkowe kable, rozwiązaniem są listwy dodatkowe. Przymocowuje się je do już istniejących. Mają one specjalne rowki, służące do bezpiecznego poprowadzenia kabli. Niektóre z nich wyposażono także w haczyki, które dodatkowo to ułatwiają. Listwy można dopasować zarówno kształtem, jak i kolorem do naszego wystroju. Najbardziej praktyczne rozwiązanie stanowi listwa z wyjmowanym środkiem posiadająca specjalne kanały separacyjne do ułożenia kabli. Jej zaletą jest przede wszystkim to, że możemy dokładać i wymieniać przewody bez potrzeby demontowania całej listwy. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które skutecznie pozwoli nam ukryć kable.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz