Mieszkanie na wynajem powinno być przede wszystkim funkcjonalne, a zarazem atrakcyjne, tak aby zachęcało potencjalnych najemców.
Skupmy się na tym, co jest praktyczne i trwałe. Lepiej wyposażone oraz zaaranżowane wnętrze daje większe możliwości na podniesienie wysokości czynszu, czyli zwiększa zysk. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek o tym jak urządzić mieszkanie na wynajem.
Standard wykończenia mieszkania na wynajem
Standard wykończenia to bardzo ważny aspekt mieszkania na wynajem. Na początek powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej podłogi. Niezależnie od standardu lokalu, nie powinna liczyć się cena, a wytrzymałość i odporność na zarysowania. Lepiej używać materiałów odpornych na zniszczenie, bo znacznie wydłuża to ich żywotność i przydatność. Należy brać pod uwagę, że nawet najspokojniejszy najemca nie zagwarantuje, że materiały wykończeniowe się nie zużyją lub nie zniszczą. Dużą popularnością cieszą się panele, które prezentują się efektownie. Jednak po pewnym czasie będą się rysować, w efekcie czego podłoga nie będzie prezentować się tak stylowo, jak na początku.
Sprawdź: jak ukryć kable?
Ściany powinny być zaaranżowane w najprostszy sposób, który stwarza pewną dowolność najemcom. Dodatkowo teraz modne są minimalistyczne i nowoczesne wnętrza, w których dominują proste i jasne rozwiązania. Znacznie ułatwi to również odświeżanie pomieszczeń przy ewentualnych zmianach najemców. Warto postawić na biel. Dzięki niej mieszkanie będzie wydawało się świeże i przestronne. Uniwersalnie wpasuje się w gusta najemców i dobrze będzie prezentować się na fotografiach.
Wyposażenie istotne dla osób wynajmujących
Większość najemców poszukuje umeblowanych mieszkań, w których mogą zamieszkać od razu. Za tego typu lokale można zażądać wyższej kwoty. Najważniejsze jest urządzenie łazienki i kuchni. W pokojach powinny znaleźć się natomiast podstawowe elementy jak łóżko, mały regał i coś do przechowywania ubrań, a w salonie stolik, kilka krzeseł i kanapa. Jeśli w mieszkaniu zostawimy dużo przestrzeni, potencjalni najemcy już na wejściu będą mogli wyobrazić sobie ich własną aranżację. Większość z nich wymaga jednak od właściciela, aby wyposażył lokal w pralkę, lodówkę, wannę, zlew oraz meble kuchenne i łazienkowe.
Polecamy: ryzyko zakupy na rynku wtórnym – poradnik
Sprawna instalacja
Koniecznie powinno się także sprawdzić instalację m.in. ogrzewania oraz naprawić zepsute sprzęty, które mogą nas narazić na nieprzyjemności i dodatkowe koszty. Działające gniazdka elektryczne, szczelne krany i rury to podstawa. Zadbanie o tego typu szczegóły oszczędza wynajmującym, czas i pieniądze.
Uniwersalne wnętrze
Podczas urządzania mieszkania na wynajem powinniśmy zapomnieć o własnych guście. Nawet jeśli mamy ciekawe i oryginalne pomysły aranżacyjne, należy skupić się na tym, by ostateczny efekt był jak najbardziej uniwersalny. Dodatkowo nie poniesiemy wtedy wysokich kosztów na remont, a wnętrze będzie łatwiejsze w dostosowaniu pod indywidualne wymagania najemców. Jeśli poczują się w nim jak u siebie, z pewnością zostaną na dłużej.
Opłaty notarialne przy zakupie nieruchomości – ile wynoszą?
Dodatkowe rzeczy
Przygotowując mieszkanie pod wynajem warto drobną część budżetu przeznaczyć na dodatkowe akcesoria. To miły gest w kierunku najemców. Przydadzą się drobniejsze sprzęty, takie jak czajnik, żelazko, czy zastawa stołowa i garnki. Natomiast zasłony, żyrandole i lampki zdecydowanie podkreślą charakter wnętrza. Pamiętajmy jednak, aby były uniwersalne.
Dużym plusem jest również udostępnienie możliwości podłączenia internetu bądź telewizji kablowej. Znacznie zwiększa to atrakcyjność i funkcjonalność lokalu.
Oferty mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego? Wszystko w jedym miejscu na GetHome.pl