25 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie ryzyko niesie kupno mieszkania na rynku wtórnym?

Kupno mieszkania na rynku wtórnym może okazać się niezwykłą okazją. Możemy znaleźć tzw. perełki w bardzo dobrej cenie. Jednak ta inwestycja wiąże się z pewnymi ryzykami, na które trzeba zwrócić uwagę. Należy dokładnie sprawdzić wybraną nieruchomość, aby nie pojawiły się np. ukryte koszty remontu, niechciani lokatorzy czy długi.

Historia mieszkania z rynku wtórnego

Warto zainteresować się historią mieszkania, które chcemy kupić. Dobrze jest dopytać, kto w nim mieszkał i dlaczego zostało wystawione na sprzedaż. Równie istotne są informacje o remontach, tzn. kiedy i dlaczego były przeprowadzane.

Koniecznie musimy przyjrzeć się ścianom i widocznym elementom instalacji, by dostrzec ewentualne ślady zacieków czy prowizorycznych napraw. Warto dobrze ocenić stan podłogi (np. czy nie skrzypi) oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Obecność wilgoci, kurzu i ubytków w powierzchni ścian, sufitów i posadzek stwarza dobre warunki do życia insektom.

Jak poznamy odpowiedzi na nasze szczegółowe pytania, łatwo się zorientujemy jaki jest faktyczny stan mieszkania i ile ewentualnie wyniósłby remont.

Jak mieszkają mieszkańcy w Łomży 

Właściciel

Kiedy na podstawie wcześniejszych informacji będziemy rozważać zakup, na samym początku powinniśmy sprawdzić kto jest właścicielem mieszkania. Czy faktycznie jest nią osoba, która się za niego podaje. Potwierdzenie znajduje się w odpisie z księgi wieczystej oraz w dokumencie na podstawie którego sprzedający nabył własność, np. notarialny akt sprzedaży lub darowizny albo orzeczenie sądu (np. w przypadku mieszkania nabytego w spadku). Możemy to również zweryfikować przez internet, wpisując numer księgi wieczystej.

Księga wieczysta 

W księdze wieczystej znajdują się także inne ważne informacje, jak np. to czy interesująca nas nieruchomość nie jest obciążona hipoteką czy służebnościami. Należy pamiętać o tym, że wierzyciel może dochodzić zaspokojenia roszczeń zabezpieczonych na nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością.

Dowiedź się więcej: jak urządzić mieszkanie na wynajmem?

Prawo dożywocia

Informacja o prawie dożywocia może być ujawniona jedynie w dokumencie stanowiącym podstawę nabycia własności. Polega ona na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, czyli osoba bliska właścicielowi mieszkania może mieszkać w nim aż do swojej śmierci, niezależnie od tego, kto jest właścicielem mieszkania, a także musi wyrazić zgodę na sprzedaż.

Niechciany lokator

W mieszkaniu zakupionym na rynku wtórnym może pojawić się lokator, który zgodnie z zapisem w księdze wieczystej uprawniony jest do służebności mieszkania. Co ważne, taka osoba nie ma obowiązku uiszczania opłat czynszowych ani eksploatacyjnych. A wręcz może przyjąć do lokalu małżonka oraz dzieci, a także wszystkie inne osoby, które są na jej utrzymaniu. Aby tego uniknąć należy domagać się od sprzedającego dostarczenia z urzędu gminy zaświadczenia o wymeldowaniu wszystkich mieszkańców.

Polecamy: ryzyko zakupy na rynku wtórnym – poradnik

Otoczenie

Stan techniczny mieszkania oraz kwestie prawne to nie wszystko. Warto przyjrzeć się również samemu budynkowi, w którym się ono znajduje. Istotny jest stan klatki schodowej, elewacji oraz dachu czy ocieplenia, które pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Zadbany budynek dobrze świadczy o jego lokatorach.

Kto zarządza

Sprawdźmy także, czy budynek zarządzany jest przez wspólnotę mieszkaniową, czy należy do spółdzielni.  We wspólnotach lokatorzy mają realny wpływ na podejmowane decyzje i ponoszone koszty, natomiast w dużej spółdzielni możliwość taka jest bardzo ograniczona. Istotną informacją jest także to, czy zarządzający dbają o potrzeby lokatorów i jaka jest kondycja finansowa wspólnoty bądź spółdzielni. Takich informacji może udzielić sam sprzedający lub administracja.

Na sam koniec

Kiedy podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania z rynku wtórnego musimy sobie zdawać sprawę z pewnych kwestii, których niedopilnowanie niesie poważne konsekwencje. O ile rzadko spotykamy się z niechcianymi lokatorami czy długami, to ukrywane wady w mieszkaniach są już popularne. Porozmawiajmy dokładnie z właścicielem, sąsiadami i wspólnotą, a na oglądanie nieruchomości zaprośmy specjalistów, którzy fachowym okiem ocenią jej stan. Uchroni nas to nie tylko przed stratą czasu, ale i pieniędzy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz