25 maja 2024
zdjęcie do artykułu jak urządzić małą kuchnię

Jak urządzić małą kuchnię?

Mała kuchnia niekoniecznie musi być niewygodna i niepraktyczna. Istnieje kilka prostych trików, które nawet z małego pomieszczenia stworzą funkcjonalną przestrzeń, w której gotowanie będzie samą przyjemnością. Oczywiście potrzebna będzie wyobraźnia, a czasami trochę więcej czasu niż przy urządzaniu większej kuchni.

Wynajem mieszkania – jak to zrobić, żeby było opłacalnie?

Małe kuchnie mają wiele zalet. Dobrze urządzone są przytulne, urokliwe i ciepłe. Ale aranżacja pomieszczenia o niewielkiej powierzchni wymaga pomysłu, ponieważ trzeba wykorzystać każdy kawałek ściany i zrobić miejsce tam gdzie go nie ma. Pamiętajmy natomiast, że ta źle urządzona, która jest zabudowana od podłogi po sufit sprawia wrażenie jeszcze ciaśniejszej niż jest w rzeczywistości. Najważniejsze jest dobre ułożenie mebli, sprzętu AGD oraz dobór kolorów, najlepiej w jasnych odcieniach.

Kuchnia z wyspą – czy to rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie?

Odpowiedni sprzęt AGD

Rozmyślanie nad tym, jak urządzić małą kuchnię, powinno się zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu AGD, który zajmuje najwięcej miejsca, szczególnie od umiejscowienia zlewu i kuchenki nad którą będzie znajdował się okap. Wokół niej należy rozmieścić inne przedmioty.

Warto jest także określić wysokość lodówki, tzn. czy będzie mała podblatowa czy wysoka. Następnie wybieramy mikrofalówkę wraz z piekarnikiem. Najlepszą opcją w tym przypadku będzie połączenie 2w1. Zmywarka natomiast powinna być umiejscowiona najbliżej umywalki, ponieważ można wtedy do niej podłączyć wszystkie media.

Style nowoczesne w aranżacji wnętrz

Niskie szafki kuchenne

W małej kuchni powinno się zrezygnować z wysokiej zabudowy górnej, a przede wszystkim szafeczek zabudowanych pod sam sufit. Jeśli chcemy optycznie pogłębić pomieszczenie warto używać niskich szafek i półek, mogą być także te przeszklone. Warto pomyśleć o takich, które będą otwierały się do góry.

Osoby, które zdecydują się na zabudowanie szafek pod sufitem powinny pomyśleć o wykonaniu ich ze szkła zmatowionego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego, co daje iluzję głębi i przestrzeni.

Polecamy: Jak urządzić łazienkę w stylu glamour?

Żaluzje, rolety i zasłony

Drzwiczki otwierane skrzydłowo powinny zostać  zastąpione żaluzjami, roletami lub osłonami przesuwnymi, które ładnie oświetlają kuchnię optycznie ją powiększając. Jest to modny ostatnio trend i dobry pomysł na to, jak urządzić małą kuchnię w sposób przytulny i funkcjonalny.

Szukasz domu na sprzedaż w Warszawie? Odwiedź portal Gethome.pl

Blat roboczy

W małej kuchni bardzo ważna jest wysokość i szerokość blatu roboczego, który powinien mieć około 80 cm. Pozwoli to na umieszczenie pod nim dodatkowych szafeczek i półeczek na niezbędne przyrządy. Pomiędzy takim blatem a szafkami górnymi, nie wyżej niż 30 cm nad nim, można zawiesić niewysokie, płytkie szafeczki z transparentnymi osłonami lub otwarte półki z szufladkami, w których będzie można przechowywać drobne przedmioty, niezbędne do pracy. Pamiętajmy, że najlepsze są matowe blaty z jednolitego drewna.

Dowiedz się jak wprowadzić styl loft do małego mieszkania

Szafki i stoliki na kółkach

Bardzo ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem podpowiadającym jak urządzić małą kuchnię, są systemy cargo lub mobilne szafeczki na kółkach, które przypominają te używane przez stewardessy. Mogą być umieszczone i wysuwane np. spod blatu roboczego. Są to wygodne rozwiązania, które zapewniają dodatkową płaszczyznę do kuchennych prac, a także pozwalają na przygotowywanie posiłku w pozycji siedzącej, co jest istotne przy czasochłonnym gotowaniu. Najważniejsze jest także to, że taką szafeczkę, czy blat możemy w każdej chwili schować.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz