29 marca 2024
zdjęcie do artykułu kuchnia z wyspą czy to dobry pomysł

Kuchnia z wyspą – czy to dobry pomysł?

Wyspa kuchenna to rozwiązanie coraz częściej spotykane w wielu domach. Do jej zalet należą modny i stylowy wygląd, a także funkcjonalność w przechowywaniu i przygotowywaniu posiłków. Czy taka opcja sprawdzi się w każdej kuchni? I jak ją zaaranżować?

Dla kogo takie rozwiązanie?

Wyspa kuchenna najlepiej sprawdzi się w dużym pomieszczeniu, tak jak salon z aneksem kuchennym. Jeżeli zainstalujemy wyspę w małej kuchni, może nam ona po prostu przeszkadzać i utrudniać ruch w środku. Przyjmuje się, że odległość od wyspy do innych mebli powinna wynosić minimum 90 cm aby w ogóle był sens jej tworzenia. Dobrze by też było aby miała ona odpowiednie wymiary aby zachować pełnię funkcjonalności. Wyspa kuchenna to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla miłośników gotowania, którzy lubią spędzać czas przygotowując posiłki. W ten sposób mogą oni realizować swoje hobby nie tracąc kontaktu z innymi domownikami, a także zaprosić znajomych na wspólne gotowanie. Jedna z głównych zalet tej aranżacji to właśnie funkcja centrum spotkań domowników i gości.

Szukasz więcej pomysłów na aranżację kuchni? Przeczytaj nasz artykuł.

Możliwości aranżacyjne

Wyspę kuchenną możemy zagospodarować na kilka sposobów. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest wykorzystanie jej jako dodatkowego blatu roboczego i miejsca przeznaczonego do spożywania posiłków. Wtedy możemy pod nią zainstalować szafki z szufladami albo przeszkloną witrynę. W ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania zastawy stołowej, sztućców, książek kucharskich, czy też innych sprzętów. Przestrzeń pod blatem można zabudować i umieścić tam, np. lodówkę do wina. Jeśli jednak zdecydujemy się na potraktowanie wyspy jako miejsca na szybki posiłek, lepiej będzie przestrzeń pod blatem pozostawić otwartą i zainwestować w stołki barowe z regulowaną wysokością.

Pozostałe rozwiązania dopuszczają zorganizowanie na wyspie kuchennej miejsca do gotowania lub zmywania naczyń. Warunkiem jest doprowadzenie do niej instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Po dokonaniu pewnych modyfikacji, możemy przestrzeń pod wyspą zabudować, wstawiając tam piekarnik albo zmywarkę. Planując wymiary wyspy spełniającej taką funkcję, pamiętajmy o uwzględnieniu w nich blatu pomocniczego. Będziemy mogli odstawiać tam umyte naczynia albo przygotować produkty potrzebne do gotowania. Abyśmy mogli komfortowo korzystać z tego rozwiązania, zainstalujmy nad wyspą okap i odpowiednie światło. Najlepiej sprawdzą się zawieszone nisko oprawy, które będą oświetlać sam obszar roboczy.

Funkcjonalnie, modnie i ze smakiem – sprawdź jak urządzić kuchnię, żeby dobrze się w niej czuć!

Zalety wyspy kuchennej

  • dodatkowa powierzchnia do przechowywania
  • dobry dostęp do wszystkich stref kuchennych
  • możliwość wspólnego gotowania i utrzymywania kontaktu z domownikami
  • w przypadku kuchni połączonych z salonem – optyczne oddzielenie jednej strefy od drugiej

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz