29 marca 2024
zdjęcie do artykułu jak urządzić mieszkanie w stylu PRL

Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?

Okazuje się, że PRL jeszcze nigdy nie miał się tak dobrze. Inspirujemy się socrealizmem i z rozrzewnieniem wspominamy zakupy w Cepelii, swoją nostalgię wykorzystując bardzo kreatywnie – w aranżacji wnętrz.

Niepowtarzalny

PRL-owski klimat budzi sentyment przede wszystkim w dzisiejszych 20-, 30- i 40-latkach. Młodsze pokolenia nie pamiętają legendarnych pustych półek, długich kolejek czy produktów na kartki – dla nich PRL to przede wszystkim dzieciństwo, picie oranżady pod sklepem, pierwsze dżinsy kupione w Pewexie, babcia częstująca ciastkami w cukrze i herbatą w szklankach i plastikowych ochraniaczach. Wersalka, po której można było skakać pod sufit, ale tylko pod nieobecność rodziców i połyskliwa meblościanka kryjąca w sobie skarby maminej garderoby.

Nic dziwnego, że moda na PRL zawłaszcza sobie coraz to nowe tereny – od sfery kulinarnej przez rozrywkę aż po design i aranżację wnętrz. Odtwarzamy więc receptury z nieśmiertelnego, choć już rozlatującego się wydania „Kuchni polskiej”, po obiedzie gramy w „Kolejkę”, a swoje mieszkania urządzamy, inspirując się stylem sprzed kilku dekad.

Powrót do PRL

Aranżując mieszkanie w stylu PRL, przyjmijmy jedną z dwóch strategii: postawmy na projekt całościowy, korzeniami zanurzony w poprzedniej epoce lub jedynie na subtelne, acz wymowne nawiązania, kontrapunkty w nowoczesnej stylizacji. Jak tego dokonać?

W drugim przypadku wystarczy, jeśli w prostej, nieprzesadzonej aranżacji osadzimy stare lub jedynie stylizowane meble – charakterystyczne miękkie fotele na zwężających się nóżkach, mały stolik z blatem pokrytym szklaną taflą, wersalkę, meblościankę na wysoki połysk. Oprócz tego niezbędne będą charakterystyczne gadżety i elementy wyposażenia – plakat głoszący pochwalne hasła ludu pracującego, emaliowany kubek, misa ze szkliwionej ceramiki. Jeśli idziemy w stronę projektu bardziej radykalnego, całościowego, oprócz elementów wyposażenia powinniśmy pomyśleć o konkretnych materiałach do wykończenia wnętrza – litym drewnie, boazerii oraz lakierowanej drewnianej posadzce lub podłodze winylowej. Ponadto postawmy na miękkie tkaniny (zasłony, narzuty, obicia mebli) w futurystyczne wzory i kontrastujące kolory.

Subtelne nawiązania

Oferta kultowych mebli PRL i gadżetów stylizowanych na PRL jest ogromna – znajdziemy je zarówno w popularnych „sieciówkach”, jak i katalogach sławnych projektantów. Jednak aby urządzić mieszkanie nawiązujące do poprzedniej epoki, wcale nie potrzebujemy wielkich nakładów finansowych – wystarczy odrobina kreatywności.

Współcześnie aranżowane mieszkanie w stylu PRL można urządzić efektownie nawet przy niewielkim budżecieprzekonuje Anna Poprawska, projektant wnętrz z Homebook.pl – Reprezentacyjne elementy wystroju, takie jak np. fotel czy drewniany stolik kawowy możemy znaleźć na targach staroci lub – zapomniane – na strychach. Wystarczy odnowić ich wygląd, oddając mebel do tapicera lub też wcielić się w rolę projektanta i zrobić to samemu. Utrzymaną w konwencji PRL dekoracją będą też plakaty, obrusy, firanki czy charakterystyczne zbiory szkliwionej ceramiki utrzymane w stylistyce lat 50 czy 60. Warto poszukać ich w antykwariatach lub też sklepach z asortymentem vintage. Umiejętnie dawkując te dodatki, możemy stworzyć unikalne wnętrza, które choć nawiązują do poprzedniej epoki, to utrzymane są w nowatorskiej formiekontynuuje.

Mieszkanie, w którym poczujemy się jak w muzeum socrealizmu czy jedynie nawiązania do PRL-owskiej stylistyki? Każda ze strategii ma swoich zwolenników. Choć aktualne trendy w projektowaniu mówią „less is more”, ważne, aby we wnętrzu dobrze czuli się sami domownicy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz