9 maja 2021
zdjęcie do artykułu jak urządzić mieszkanie w stylu PRL

Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?

Okazuje się, że PRL jeszcze nigdy nie miał się tak dobrze. Inspirujemy się socrealizmem i z rozrzewnieniem wspominamy zakupy w Cepelii, swoją nostalgię wykorzystując bardzo kreatywnie – w aranżacji wnętrz.

Aranżacje wnętrz, które wróciły do mody – przeczytaj artykuł

Niepowtarzalny klimat

PRL-owski klimat budzi sentyment przede wszystkim w dzisiejszych 20-, 30- i 40-latkach. Młodsze pokolenia nie pamiętają legendarnych pustych półek, długich kolejek czy produktów na kartki – dla nich PRL to przede wszystkim dzieciństwo, picie oranżady pod sklepem, pierwsze dżinsy kupione w Pewexie, babcia częstująca ciastkami w cukrze i herbatą w szklankach i plastikowych ochraniaczach. Wersalka, po której można było skakać pod sufit, ale tylko pod nieobecność rodziców i połyskliwa meblościanka kryjąca w sobie skarby maminej garderoby.

Nic dziwnego, że moda na PRL zawłaszcza sobie coraz to nowe tereny – od sfery kulinarnej przez rozrywkę aż po design i aranżację wnętrz. Odtwarzamy więc receptury z nieśmiertelnego, choć już rozlatującego się wydania „Kuchni polskiej”, po obiedzie gramy w „Kolejkę”, a swoje mieszkania urządzamy, inspirując się stylem sprzed kilku dekad.

Jak urządzić małe mieszkanie aby wydawało się większe? Sprawdź.

Powrót do PRL

Aranżując mieszkanie w stylu PRL, przyjmijmy jedną z dwóch strategii: postawmy na projekt całościowy, korzeniami zanurzony w poprzedniej epoce lub jedynie na subtelne, acz wymowne nawiązania, kontrapunkty w nowoczesnej stylizacji. Jak tego dokonać?

W drugim przypadku wystarczy, jeśli w prostej, nieprzesadzonej aranżacji osadzimy stare lub jedynie stylizowane meble – charakterystyczne miękkie fotele na zwężających się nóżkach, mały stolik z blatem pokrytym szklaną taflą, wersalkę, meblościankę na wysoki połysk. Oprócz tego niezbędne będą charakterystyczne gadżety i elementy wyposażenia – plakat głoszący pochwalne hasła ludu pracującego, emaliowany kubek, misa ze szkliwionej ceramiki. Jeśli idziemy w stronę projektu bardziej radykalnego, całościowego, oprócz elementów wyposażenia powinniśmy pomyśleć o konkretnych materiałach do wykończenia wnętrza – litym drewnie, boazerii oraz lakierowanej drewnianej posadzce lub podłodze winylowej. Ponadto postawmy na miękkie tkaniny (zasłony, narzuty, obicia mebli) w futurystyczne wzory i kontrastujące kolory.

Jak urządzić małą łazienkę? Przeczytaj na Relist.pl

Subtelne nawiązania

Oferta mebli i gadżetów stylizowanych na PRL jest ogromna – znajdziemy je zarówno w popularnych „sieciówkach”, jak i katalogach sławnych projektantów. Jednak aby urządzić mieszkanie nawiązujące do poprzedniej epoki, wcale nie potrzebujemy wielkich nakładów finansowych – wystarczy odrobina kreatywności.

Współcześnie aranżowane mieszkanie w stylu PRL można urządzić efektownie nawet przy niewielkim budżecieprzekonuje Anna Poprawska, projektant wnętrz z Homebook.pl – Reprezentacyjne elementy wystroju, takie jak np. fotel czy drewniany stolik kawowy możemy znaleźć na targach staroci lub – zapomniane – na strychach. Wystarczy odnowić ich wygląd, oddając mebel do tapicera lub też wcielić się w rolę projektanta i zrobić to samemu. Utrzymaną w konwencji PRL dekoracją będą też plakaty, obrusy, firanki czy charakterystyczne zbiory szkliwionej ceramiki utrzymane w stylistyce lat 50 czy 60. Warto poszukać ich w antykwariatach lub też sklepach z asortymentem vintage. Umiejętnie dawkując te dodatki, możemy stworzyć unikalne wnętrza, które choć nawiązują do poprzedniej epoki, to utrzymane są w nowatorskiej formiekontynuuje.

Domowe biuro w małym mieszkaniu. Jak je zaaranżować?

Mieszkanie, w którym poczujemy się jak w muzeum socrealizmu czy jedynie nawiązania do PRL-owskiej stylistyki? Każda ze strategii ma swoich zwolenników. Choć aktualne trendy w projektowaniu mówią „less is more”, ważne, aby we wnętrzu dobrze czuli się sami domownicy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


CAPTCHA Image
Reload Image