29 marca 2024
zdjęcie do artykułu kultowe meble PRL

3 najbardziej kultowe meble PRL-u

Meble PRL cechował oszczędny styl i nieskomplikowana forma. Dzięki temu stare meble świetnie wpisują się we współczesne trendy i idealnie komponują się np. ze stylem skandynawskim, nowoczesnym czy minimalistycznym. Może warto uzupełnić aranżację mieszkania o kultowe meble PRL?

Fotel 366 (Chierowskiego)

Józef Chierowski to projektant mebli i wnętrz przez lata związany z Dolnośląską Fabryką Mebli w Świebodzicach. To właśnie w zakładach tego producenta narodziła się legenda polskiego designu. Fotel ten to prosta i elegancka forma. Siedzisko i oparcie nie posiadają żadnych zdobień,  a podłokietniki są minimalistyczne. Tym co zwraca uwagę na fotel 366, są charakterystyczne nogi, przypominające nożyce. Mebel ten w czasach PRL trafił do wielu polskich mieszkań i był eksportowany do innych krajów bloku wschodniego. Obecnie jest to prawdziwa gratka dla wielbicieli stylu PRL.

Fotel Lisek

Kolejny mebel PRL, który zasłużył sobie na miano kultowego. Chodzi o fotel typ 300-190 projektu Henryka Lisa. To właśnie od nazwiska projektanta pochodzi jego potoczna nazwa. Podobnie jak w przypadku fotela 366, o popularności Liska zadecydowała prostota. Szkielet mebla wykonany był z drewna bukowego, które wykańczano na trzy różne sposoby – lakierem na wysoki połysk, matowym lub półbłyszczącym. Lisek był zdecydowanie wygodniejszy niż 366 i bardziej elegancki, dlatego z czasem to właśnie ten model stał się sztandarowym produktem Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach.

Komoda typu jamnik

Jednym z najbardziej charakterystycznych mebli z czasów PRL-u jest z pewnością długa komoda na niskich nóżkach. Ze względu na ten element budowy, nazywano ją potocznie jamnikiem. Najczęściej występowała w odcieniu ciepłego drewna wykończonego błyszczącym fornirem. Obecnie komody zyskują drugą młodość i mogą stać się efektownym dodatkiem do wnętrz naszych mieszkań w stylu PRL.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz