21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu jak urządzić małe mieszkanie aby wydawało się większe

Jak urządzić małe mieszkanie, aby wydawało się większe?

Urządzenie małego mieszkania tak, aby było funkcjonalne, ładne i przede wszystkim wyglądało na większe to nie lada wyzwanie. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym nasze nieduże cztery kąty staną się przestronne i wygodne.

Dylemat ten najczęściej dotyczy właścicieli kawalerek i niewielkich mieszkań w bloku, tutaj ważne jest, aby dobrze wykorzystać każdy kąt. Za pomocą kilku optycznych trików można sprawić, że nawet nieduże wnętrze wyda się większe. Aranżując takie pomieszczenie należy pamiętać o dobrym rozmieszczeniu mebli, funkcjonalnym układzie pomieszczeń, kolorystyce mieszkania oraz najróżniejszych detalach.

Polecamy: Jak urządzić małą łazienkę?

Funkcjonalny układ pomieszczeń

Jednym ze sposobów na skuteczne powiększenie małego mieszkania jest wyburzenie ścianki działowej. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy więcej otwartej i spójnej przestrzeni, w której możemy połączyć np. kuchnię z jadalnią. Jedno duże pomieszczenie jest o wiele bardziej funkcjonalne i wygodniejsze niż dwa malutkie i ciasne. Dodatkowo należy pamiętać, aby podłogę we wszystkich pokojach wykończyć tak samo, by stanowiła jednolitą całość. Na optyczne zwiększenie przestrzeni bez generalnego remontu wpływa także zastąpienie drzwi łukami drzwiowymi.

Jak urządzić kącik do pracy w domu?

Praktyczne meble

Jednym z pomysłów na to, jak urządzić małe mieszkanie, są meble robione na wymiar, dzięki którym można wygodnie zaaranżować przestrzeń i stworzyć funkcjonalne zakątki. Warto pomyśleć także o szafkach robionych pod sam sufit, które sprawdzają się nie tylko w przypadku kuchni. Meble powinny być proste i wielofunkcyjne jak np. składane łóżko, rozkładane stoły, a nawet pufy ze schowkiem w środku. Niezastąpiona jest duża szafa wnękowa, która pomieści wszystkie niezbędne przedmioty. Pamiętajmy, aby meble były koloru jasnego, gdyż barwy te optycznie zwiększają przestrzeń. Warto unikać też nagromadzenia mebli i przedmiotów, które dodatkowo zagracają pomieszczenie i sprawiają wrażenie, że w mieszkaniu panuje bałagan.

W sypialni natomiast warto postawić łóżko tak, aby można było do niego wejść po obu stronach. Jeśli jest wystarczająco wąskie po bokach stawiamy takie same stoliki nocne wraz z lampkami, dokładamy dekoracyjne poduszki i powiększamy pokój dzięki symetrycznemu ułożeniu mebli. Dobrym rozwiązaniem jest także szafa z lustrem, ale aby powiększała wnętrze zwierciadło musi być ustawione na inne lustra bądź okno. Dzięki temu w pokoju jest jasno i przestronnie.

Sprawdź nasze pomysły na urządzenie małej kuchni

Kolory wnętrz

Małe mieszkanie nie powinno być pomalowane ciemnymi kolorami, które wizualnie zmniejszają przestrzeń, a czasami wpływają przytłaczająco na samopoczucie tworząc np. zły nastrój. W tego typu pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju odcienie bieli, beżu czy szarości. Urozmaiceniem wnętrza może być kolorowa, błękitna, różowa bądź pistacjowa tapeta, czy malowane pasy, które dają znakomite złudzenie optyczne. Poziome poszerzają wnętrze, a pionowe je wydłużają. Wizualne obniżenie pokoju dają pozostawione białe linie pod sufitem, jak i listwy podsufitowe, dlatego też należy ich unikać, kiedy rozważamy jak urządzić małe mieszkanie.

Światło

Najwięcej zyskujemy optycznie, odpowiednio oświetlając mieszkanie. Oczka sufitowe lub kinkiety na ścianie znacznie rozświetlają pomieszczenie i wydłużają wizualnie pokój. Podobny efekt można uzyskać, poprzez wpadające do lokalu słońce, dlatego też ważne jest, aby w dzień nie zasłaniać dostępu światła. W małych wnętrzach im jest widniej, tym większe wydaje się mieszkanie.

Masz małe mieszkanie i kota? Dowiedz się jak zorganizować mu optymalną przestrzeń.

Kilka trików

Wystarczy stosowne ułożenie mebli, jasne kolory w lokalu, dopuszczenie słońca do pomieszczenia, a nasz lokal wyda się dużo większy niż jest w rzeczywistości. Są to sprawdzone pomysły na to, jak urządzić małe mieszkanie. Pamiętajmy jednak także, iż w przypadku tego typu wnętrz ważne jest także utrzymanie porządku, ponieważ im więcej przedmiotów znajduje się na wierzchu, tym mniejsze wydaje się nasze mieszkanie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz