25 maja 2024
zdjęcie do artykułu jak wycenić remont

Jak wycenić remont mieszkania?

Wiele osób decydując się na zakup mieszkania wybiera lokal w stanie deweloperskim, który wymaga jeszcze sporo pracy, czyli remontu. Na prace remontowe decydujemy się również wtedy, kiedy chcemy odświeżyć nasz dom lub po prostu coś zmienić. Nie zawsze wiąże się to z wielkimi kosztami. Wszystko zależy od użytych materiałów, ale także od naszej kreatywności. Aby dobrze przygotować się do zmiany powinniśmy zatroszczyć się o wycenę remontu – mieć odpowiedni plan i dokładnie rozpisany kosztorys (przy ubieganiu się o kredyt w banku jest wymagany).

Na kosztorys składają się prace remontowe, koszty robocizny oraz materiałów niezbędnych do przeprowadzenia remontu. Warto przy tym pamiętać, że określa on w sposób orientacyjny planowane wydatki. W praktyce kosztorys przekracza planowany budżet o około 10-20%.

Jak wybrać płytki podłogowe do kuchni? Przeczytaj na Relist.pl

Przygotowanie dobrego kosztorysu powinno się rozpocząć od dokładnego zmierzenia wszystkich pomieszczeń, które chcemy wyremontować. Następnie najlepiej jest od razu określić standard wykończenia mieszkania – to on w największym stopniu determinuje wysokość późniejszych wydatków. Warto także przy wycenianiu i mierzeniu poszczególnych elementów remontu zacząć od najdroższych pomieszczeń i tych najtrudniejszych do wykonania. Zwykle kolejność rozkłada się następująco: łazienka, kuchnia, pokoje i przedpokój.

Zakres prac remontowych

Na wstępnie należy zdecydować czy zmieniamy nawierzchnię podłóg oraz ścian. Potem rodzaj podłogi jaki wybieramy – panele, mozaika, płytki itp. Warto pamiętać, że mozaika czy parkiet tradycyjny mogą być o wiele droższe niż dobrej jakości panele podłogowe. Jeśli chodzi natomiast o ściany w większości będzie to jedynie kwestia wyrównania i przemalowania. W przypadku kuchni i łazienki warto zastanowić się nad inwestycją w lepsze płytki.

Kolejnym krokiem jest niezbędne wyposażenie, w które musimy zainwestować, ponieważ albo go nie mamy, albo trzeba stary sprzęt wymienić na nowszy. Zwykle wiąże się to z wymianą szafek kuchennych, sprzętów AGD oraz armatury łazienkowej. Najlepiej jest przygotować sobie odpowiednią listę, na której wymienimy wszystkie sprzęty i urządzenia. Pomocny w przygotowaniu wyceny remontu jest Internet, w którym znajdziemy ceny odpowiednich produktów bez wychodzenia z domu. Jeśli natomiast zatrudniamy ekipę remontową, która od początku do końca przeprowadzi nasz remont możemy zwrócić się do niej z prośbą o oszacowanie kosztów sprzętów i materiałów.

Dowiedz się, na jakie prace remontowe potrzebujesz zgody

Ekipa remontowa

Po przygotowaniu odpowiedniej listy warto zastanowić się nad pracami, które możemy przeprowadzić sami, a które lepiej jest zlecić specjalistom. Najczęściej decydujemy się na samodzielne malowanie ścian i układanie paneli podłogowych. Fachowej wiedzy wymaga natomiast ułożenie płytek w łazience i kuchni. Wykonanie prac na własną rękę umożliwia obniżenie kosztów nawet o 1/3.

Po sporządzeniu listy prac wykonanych samodzielnie istotnym punktem przygotowań jest stworzenie harmonogramu działań. Po ustaleniu, które z pomieszczeń będą remontowane pierwsze, łatwiej będzie określić gdzie na samym początku wezwiemy fachowca. Wpłynie to na przyspieszenie i usprawnienie wszystkich prac i powinno się także znaleźć w wycenie remontu.

Koszt robocizny

Są one zależne od regionu, w którym remont będzie przeprowadzany, a także od zakresu prac i ekipy remontowej przez nas wybranej. Tutaj pamiętaj, że czasami warto więcej zainwestować w zaufanych fachowców, ponieważ ich praca nie będzie wymagała w krótkim odstępie czasu napraw oraz konieczności poprawek, które niekiedy mogą narazić nas na dużo większe koszty. Najlepiej jest poprosić o radę np. znajomych, którzy remont mają już za sobą.

Urządzamy mały salon w bloku – inspiracje aranżacyjne

Materiały budowlane

Zakup materiałów budowlanych to bardzo duży procent całościowych wydatków podczas remontu. Tutaj przyda nam się określona już wcześniej powierzchnia, którą będziemy malować czy wykładać płytkami. Wstępne koszty niezbędnych materiałów najprościej wyliczą nam internetowe kalkulatory budowlane, gdzie wystarczy wpisać powierzchnię oraz wymaganą jakość materiałów. Koszty te może także oszacować nasza ekipa budowlana.

Internetowe kalkulatory

Bardzo pomocne przy wycenie remontu i tworzeniu kosztorysów budowlanych są ogólnodostępne internetowe kalkulatory, które pozwolą dosyć precyzyjnie określić koszty remontu poszczególnych pomieszczeń.

Polecamy: Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz