21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu jakie mieszkania kupują Polacy

Jakie mieszkania kupują Polacy?

Polacy zarabiają dziś więcej, ale nie przekłada się to wcale na kupowanie ogromnych, przestronnych mieszkań. Coraz mocniej zaznacza się trend wybierania lokali niewielkich, ale nie oznacza to wcale ciasnych, klaustrofobicznych kawalerek nabywanych z konieczności. Jakie mieszkania najczęściej kupują Polacy?

Jak wskazuje raport Barometr Metrohouse i Gold Finance, w Warszawie największym powodzeniem cieszyły się mieszkania o powierzchni 35-50 m kw. Zakup mieszkań o tej powierzchni stanowił aż 38 proc. wszystkich transakcji. Dużym zainteresowaniem w III kwartale 2019 r. w stolicy cieszyły się mieszkania o powierzchni 50-65 m kw. W innych wielkich miastach Polski było podobnie. Transakcje mieszkań o powierzchni 35-50 m kw. stanowiły 34 proc., a tych o metrażu 50-65 m kw. – 27 proc. Zarówno w Warszawie jak i pozostałych miastach bardzo rzadko sprzedają się mieszkania o powierzchni powyżej 120 m kw. Transakcje dotyczące tych metraży stanowią 1 proc. całej sprzedaży. 17 proc. wszystkich transakcji, tak samo w stolicy jak i pozostałych miastach, stanowił zakup mieszkań od 65 do 80 m kw.

Czy nowych mieszkań szukamy bardziej świadomie?

Według raportu Home Broker wynika, że choć mieszkania bez balkonu są średnio o 6% tańsze, to jednak aż 95% kupujących wybiera te z balkonami. Jeżeli natomiast chodzi o położenie mieszkania to najczęściej wybieramy te w środkowych kondygnacjach. Powodzeniem nie cieszą się mieszkania na parterze, bowiem nadal uważane są za mniej bezpieczne. Oczywiście nie bez względu jest również lokalizacja. Chcemy nabyć mieszkanie w niedalekiej odległości od centrum miasta, ale ważne są również inne czynniki: dogodna komunikacja, zieleń, oddalenie od najbardziej ruchliwych ulic. Często jednak oddalamy się od centrum, by nabyć mieszkanie tańsze. Stąd ogromna popularność warszawskiej Białołęki czy krakowskiego Prądnika Czerwonego oraz Dębnik.

Co zrobić kiedy deweloper nie wywiązuje się z umowy?

Coraz ciekawiej wyglądają oferty deweloperów. Dzisiaj, za dosyć realny koszt, możemy pozwolić sobie na coś, co kiedyś było luksusem. Nowoczesne osiedla oferują nam bardzo dobre zaplecze handlowe i usługowe oraz przestrzeń sprzyjającą relaksowi. Normą są już zatem prywatne parki, aleje spacerowe, boiska, place zabaw oraz nawet korty tenisowe. Nad sylwetką popracować możemy w fitness clubach, siłowniach i saunach, a ze znajomymi umówić można się w pobliskiej kawiarni. To wszystko wpływa na kupno nieruchomości, choć decyzję najczęściej podejmujemy po dokładnych oględzinach.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz