25 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu trendy w budownictwie 2020

Nowe trendy w budownictwie 2020

Postęp nieuchronnie towarzyszy nam we wszystkich dziedzinach życia. Nie omija również budownictwa przed którym stawiane są coraz nowsze wyzwania – ma ono być jeszcze bardziej funkcjonalne, komfortowe i bezpieczne. Kluczowe są także kwestie związane z ekologią. Jakie nowe tendencje i rozwiązania można zaobserwować w branży budowlanej?

Pionowe miasta

Koncepcja ta narodziła się w związku z rosnącym przeludnieniem miast i malejącymi zasobami ziemi pod zabudowę. Według niej miasta powinny się rozrastać nie w poziomie, ale w pionie – projekt zakłada budowę nawet 400-metrowych drapaczy chmur o różnej złożoności, w których ludzie mieszkają, pracują, chodzą na zakupy i spędzają czas wolny. Na poszczególnych kondygnacjach znalazłoby się miejsce na roślinność, a także – co może się wydawać kuriozalne – na pola uprawne. Ideę vertical city planuje zrealizować na Saharze francuska firma Oxo Architectes. 430-metrowy wieżowiec ma mieć powierzchnię ok. 78 ha i zapewnić swoim mieszkańcom całkowitą samowystarczalność.

Zamieszkaj na warszawskiej Pradze – to wyjątkowe miejsce łączące nowoczesność z historycznym klimatem stolicy. Sprawdź naszą ofertę mieszkań na sprzedaż w Warszawie na Saskiej Kępie.

Internet Rzeczy

Założenie Internet of Things (IOT) opiera się na stworzeniu sieci urządzeń, które będą mogły łączyć się bezprzewodowo z internetem i ze sobą nawzajem. Obejmuje to telefony, czujniki ruchu, kamery, pojazdy i elektronikę jakiej używamy w domu, np. zmywarki. Instytut McKinsey przewiduje, że do 2020 r. sieć owa będzie liczyła już 30 miliardów urządzeń. Jakie ma to znaczenie w budownictwie? Koncepcja w ograniczonym zakresie wykorzystywana jest w systemach zarządzania domem Smart Home, ale ma okazję zabłysnąć już na etapie realizowania inwestycji budowlanej. Maszyny na placu budowy mogą komunikować się ze sobą, informując o konkretnym stanie prac co sprawi, że sam proces będzie wydajniejszy.

Jak aranżacja biura zwiększa efektywność pracowników? Dowiedz się z Relist.pl

Domy zeroenergetyczne

Jest to trend, który coraz bardziej zyskuje na popularności, a po 2020 r. budynki takie powinny stać się standardem na terenie UE. Są to domy samowystarczalne pod względem energetycznym – pozyskują swoje zasoby ze słońca i wiatru, czyli źródeł odnawialnych, wykorzystując takie rozwiązania jak rekuperacja, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, czy kolektory słoneczne. Nie emitują również dwutlenku węgla. Budynki zeroenergetyczne zużywają 100% pozyskanej energii, ale można je zbudować w taki sposób, aby wytwarzały nadwyżkę. W procesie budowlanym wykorzystywane są również biotechnologie – należy do nich koncepcja Earthship (domy budowane z opon wypełnionych ziemią), Papercrete (domy wykonane z masy papierowej) i Rammed earth (domy z ubijanej ziemi).

Rynek pierwotny pierwszym wyborem klientów – jakie mieszkania najchętniej kupujemy?

Materiały budowlane smart

Prawdziwym rozwiązaniem przyszłości jest zastosowanie w nowoczesnym budownictwie materiałów, które zmieniają kształt, kolor, bądź stan skupienia w zależności od czynników zewnętrznych termicznych, chemicznych, czy elektrycznych. Należą do nich, na przykład, termobimetale, które modyfikują kształt pod wpływem promieniowania słonecznego. Trwają badania nad wykorzystaniem ich w produkcji osłon przeciwsłonecznych. Duże znaczenie w ekobudownictwie mają materiały kumulujące energię, którą mogą potem oddawać w dni pochmurne i sprawić, że budynek stanie się samowystarczalny energetycznie. Ciekawym pomysłem jest projekt antyodblaskowego i nieprzepuszczającego ciepła szkła, który powstał w oparciu o budowę rogówki w oku ćmy.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz