25 maja 2024
zdjęcie do artykułu mieszkanie czy dom co się bardziej opłaca

Koszty mieszkania w bloku i domu jednorodzinnym – co się bardziej opłaca?

Za wygodę życia we własnym domu zapłacisz więcej niż żyjąc w mieszkaniu. Standardowe wyliczenia pokazują, że miesięczny koszt utrzymania domu wolnostojącego będzie na pewno o kilkaset złotych wyższy, niż w przypadku lokalu w budynku wielorodzinnym.  

Dom czy mieszkanie – czym się różnią i co wybrać?

Przez pojęcie kosztów utrzymania domu jednorodzinnego rozumiemy wszystkie koszty składające się na taki, a nie inny wybór nieruchomości. Należą więc do nich nie tylko koszty związane z opłatami za media, ale także – z koniecznymi remontami, podatkami, utrzymaniem ogrodu i innych budynków i wreszcie koszty związane z czasem dojazdu do pracy, czy do centrum miasta. Poniższe wyliczenie należy traktować dosyć umownie, gdyż wiele w przypadku naszych kosztów będzie zależeć od jakości użytych w budowie materiałów, specyfiki energetycznej domu, wysokości opłat lokalnych, lokalizacji i wielu innych czynników. By nasze porównanie było miarodajne, dokonamy go na podstawie symulacji kosztów utrzymania nieruchomości o średnich, jak na polskie warunki, metrażach – a więc w przypadku domu będzie to około 150 mkw., natomiast w przypadku mieszkania w budynku wielorodzinnym – około 65 mkw.

Ogrzewanie

Przeciętny, miesięczny koszt ogrzania domu jednorodzinnego wyniesie około 500 – 600 zł miesięcznie. W sezonie letnim zapłacimy co prawda tylko za podgrzanie wody, ale i tak średnie roczne koszty samego ogrzewania kształtują się na średnim poziomie około 6000 zł. Oczywiście są różnice w zależności od wybranego paliwa  – gazu, olej opałowego, węgla typu groszek, czy może pompa ciepła, albo też ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej. To ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie najdroższe, z kolei pompa ciepła jest najdroższa w instalacji, natomiast jeśli chodzi o eksploatację wypada najtaniej. Spośród najbardziej popularnych paliw około 6000 rocznie będzie kosztować ogrzewanie olejem opałowym. Nieco mniej – ok. 3500 – 4000 – to koszty ogrzewania przy użyciu węgla bądź gazu.

Woda

Musimy pamiętać, że – jeśli mamy wokół domu ogród – latem zużycie wody znacznie nam wzrośnie, o ile chcemy, by nasze kwiaty nie schły w trakcie upałów. Koszty zużycia wody oczywiście zależą od liczby mieszkańców i intensywności zużycia, ale jeśli jesteśmy podpięci do sieci wodociągowej, średnie miesięczne koszty powinny kształtować się na poziomie około 100 – 150 zł, latem jednak mogą być o 100 proc. wyższe, czyli na poziomie około 300 zł. Tak więc przeciętny roczny koszt zużycia wody wyniesie nas około 2000 zł.

Prąd

Wysokość rachunków w domu jednorodzinnym może być nieco tylko wyższa w stosunku do tych, jakie płacą mieszkańcy w budynkach wielorodzinnych – czyli około 100 do 150  zł miesięcznie – jedynie pod warunkiem, że nie zaopatrzymy naszego domu w szereg urządzeń pobierających energię. Jeśli nieruchomość ma np. bramę z napędem, oświetlenie w nocy, latem ogród podlewają zraszacze itp. koszty będą dużo większe, nawet o 100 proc.

Śmieci, opłaty, podatki i dodatkowe koszty 

Średni koszt wywozu śmieci – w zależności od liczby domowników i wyboru segregacji bądź nie – będzie kształtował się na poziomie około 60 – 100 zł. Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości – górna granica ustalona w tym roku dla budynków mieszkalnych to 0,75 zł za metr kwadratowy. Tak więc w przypadku naszego modelowego 150 – metrowego domu będzie to 112,5 zł. Do tego dochodzi podatek od gruntu. Kolejny koszt to monitoring domu jednorodzinnego, który można orientacyjnie określić na około 100 zł miesięcznie.

Pamiętajmy, że posiadając dom częściej będziemy musieli przeprowadzać różnego rodzaju przeglądy m.in. instalacji grzewczej. Do tego dochodzą konieczne remonty, których siłą rzeczy będzie więcej, niż w przypadku mieszkania w bloku. „Fundusz remontowy” na różne tego typu wydatki można oszacować na  200 – 300 zł miesięcznie, które dobrze jest odkładać.

Podsumowanie:

Z szacunkowego wyliczenia kosztów utrzymania przeciętnego 150 – metrowego domu, wybudowanego w technologii tradycyjnej – wynika, że miesięcznie należy się liczyć z kosztami na poziomie około 1000 – 1500 zł. W wyliczeniu nie wzięliśmy pod uwagę kosztów związanych z lokalizacją. Domy jednorodzinne zazwyczaj mieszczą się na peryferiach miast lub w miejscowościach satelickich. Często więc lokalizacja wiąże się z dodatkowymi, znacznymi wydatkami na paliwo, związanymi z codziennym dojazdem do pracy.

Koszt utrzymania mieszkania:

W przypadku przeciętnego, 65 – metrowego mieszkania, koszty z pewnością będą niższe – pytanie jednak czy dużo niższe? Przeciętny czynsz administracyjny – w zależności od spółdzielni, bądź wspólnoty mieszkaniowej – w dużym mieście typu Wrocław czy Warszawa będzie wynosił na poziomie około 350 – 500 zł miesięcznie (zazwyczaj wraz z centralnym ogrzewaniem i wodą). Do tego dochodzą opłaty za prąd i gaz – które można zaokrąglić do kwoty około 100 – 150 zł miesięcznie.  Należy doliczyć również opłatę za śmieci i ewentualne – w zależności od systemu rozliczeń – dopłaty za wyższe zużycie wody czy prądu, co miesięcznie w sumie nie powinno przekroczyć 100 zł. Sumując koszty utrzymania mieszkania uzyskujemy orientacyjną kwotę na poziomie około 600 – 800 zł miesięcznie.

Choć są to dosyć umowne wyliczenia pokazują, że koszty utrzymania mieszkania jednak są niższe, niż w przypadku domu jednorodzinnego, choć różnica nie musi być wielka. Jeśli zależy nam na niskich opłatach, warto – decydując się na dom – zainwestować w rozwiązania energooszczędne. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz