30 października 2024
zdjęcie do artykułu kredyt hipoteczny w spadku

Kredyt hipoteczny w spadku?

Nie każdy z nas o tym wie i nie każdy sobie zdaje sprawę, że kredyt również może stanowić element spadku. Oznacza to, że śmierć kredytobiorcy nie wygasza umowy kredytowej – w tym przypadku dług może zostać przeniesiony na spadkobiercę. Zdarza się więc, że dziedziczymy mieszkanie obciążone hipoteką. Jak można tego uniknąć?

Nowe mieszkania w Lublinie – największy wybór ofert na RynekPierwotny.pl

Odrzucenie spadku

Teoretycznie, aby uniknąć dziedziczenia długów, wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie. Przed nami dwie drogi. Pierwszą z nich jest oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku lub przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Istotny jest czas złożenia takiej deklaracji – mamy maksymalnie 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o śmierci spadkodawcy lub o tym, że zostaliśmy wymienieni w testamencie. Jeśli nie podejmiemy adekwatnej decyzji przez pół roku, majątek zmarłego automatycznie przechodzi na nasze „konto”, podobnie jest również w przypadku zobowiązań finansowych i długów.

Co musisz wiedzieć o kosztach okołokredytowych?

To samo dotyczy sytuacji, gdy po prostu nie jesteśmy świadomi odziedziczenia majątku oraz długów – w tym aspekcie prawo ma się na szczęście zmienić (zapowiadany jest projekt ustawy o zmianie kodeksu cywilnego – brak oświadczenia ma być równoznaczny nie z przyjęciem spadku, a z przyjęciem z dobrodziejstwem inwentarza).

Jednym z rozwiązań jest więc odrzucenie spadku, co powoduje, że zobowiązanie „przechodzi” na kolejną osobę „w kolejce”, czyli np. nasze dzieci (dlatego też najlepiej od razu odrzucić spadek również w imieniu dzieci). Pozostali członkowie rodziny, którzy przez to automatycznie mogą stać się dłużnikami, także powinni podpisać stosowne dokumenty w wyznaczonym terminie. 

Kredyt hipoteczny za granicą – czy warto?

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza 

Drugie wyjście to przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, wskutek którego długi spłacamy jedynie do wysokości aktywów spadku (w przypadku przyjęcia prostego będziemy odpowiadać także za długi spadkodawcy). To z pewnością dość kłopotliwa i czasochłonna procedura, w której należy sporządzić spis inwentarza, aby wykazać, jakie były aktywa spadku. Jednakże pozwala na zakończenie spadkowego łańcuszka – kiedy dopełnimy wszystkich formalności, roszczenia wierzycieli zostaną zaspokojone, a widmo dziedziczenia długów przestanie nawiedzać kolejnych członków naszej rodziny. Jeśli po spłacie długów zostanie cokolwiek z masy spadkowej, będzie to należało do nas. Jeśli zaś masa spadkowa nie pokryje wszystkich roszczeń, nie będziemy musieli dopłacać z własnego majątku.

Co się bardziej opłaca – mieszkanie, czy dom jednorodzinny?

Warto zaznaczyć, że osoby niepełnoletnie, które stoją na pierwszym miejscu do otrzymania spadku, zawsze nabywają go z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że ich interesy są zabezpieczone przed dziedziczeniem długów.

Nie możemy decydować, które fragmenty spadku przyjmiemy, a których nie. Zanim więc podejmiemy decyzję, koniecznie dowiedzmy się, jakie były zobowiązania zmarłego oraz czy zaciągał on kredyty, a dla bezpieczeństwa przyjmijmy spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Kredyt mieszkaniowy dla singli – na co mogą liczyć?

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz