14 listopada 2024
zdjęcie do artykułu lublin rozwoj

Lublin w czołówce miast CEE

Lublin to najprężniej rozwijająca się metropolia Polski wschodniej. Miasto stało się synonimem błyskawicznego rozwoju pod względem społecznym i gospodarczym, co pozwoliło mu dołączyć do czołówki najatrakcyjniejszych do życia i prowadzenia biznesu miejsc w Polsce. Lublin wypracował też silną pozycję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Międzynarodowe rankingi stawiają miasto na równi ze stolicami, takimi jak Sofia, Zagrzeb czy Wilno – wynika z najnowszego raportu „Przyszłość zaczyna się tu… Lublin”, przygotowanego przez Colliers International i Urząd Miasta Lublina. 

Lublin jako stolica województwa pełni rolę centrum gospodarczego, kulturowego i akademickiego regionu. W samym Lublinie mieszka około 340 tys. osób, co czyni go 9. miastem w Polsce pod względem wielkości populacji, zaś Lubelski Obszar Metropolitalny skupia ponad 600 tys. mieszkańców. Za sprawą portu lotniczego i krzyżujących się tu dróg krajowych, które już wkrótce staną się częścią transgranicznej siatki połączeń drogowych, Lublin stanowi ważny węzeł komunikacyjny regionu. Dostępność komunikacyjna, nowoczesne biura i powierzchnie magazynowe przyciągają do Lublina inwestorów i pracowników, którzy odnajdują tu wysoki komfort życia, ciekawe miejsca pracy i wysokie zarobki. 

Rynek nieruchomości a koronawirus – jakie zmiany nas czekają w związku z pandemią?

Uniwersytety przyciągają obcokrajowców

Od lat niezmiennie ważnym atutem Lublina jest dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry, pozyskiwanej wśród absolwentów dziewięciu lubelskich uczelni, które kształcą na niemal 200 kierunkach. Atrakcyjność tutejszych szkół wyższych skłania do przyjazdu obcokrajowców, którzy w roku akademickim 2018/2019 stanowili ponad 10% wszystkich lubelskich studentów. W lubelskich szkołach wyższych studiuje obecnie ok. 61 600 studentów z 96 krajów świata. Patrząc na dzisiejszy obraz Lublina, wizja jego rozwoju w najbliższych latach zarysowuje się bardzo pozytywnie. Dzięki bogatemu zapleczu naukowemu, a także efektywnej współpracy na linii miasto-biznes-nauka, Lublin ma szanse stać się ważnym europejskim ośrodkiem badań i rozwoju najnowszych technologii.

Lublin stawia na elektromobilność

Baza komunikacji miejskiej w Lublinie jest niezwykle rozbudowana, a jej zasięg obejmuje gminy ościenne. Lublin jest jednym z trzech miast w Polsce, które, obok połączeń autobusowych, rozwijają sieć trolejbusową będącą elementem polityki niskoemisyjnego transportu. Miasto wspiera również elektromobilność dla prywatnych środków transportu w postaci wdrażania infrastruktury ładującej dla pojazdów elektrycznych. Ponadto w mieście dostępna jest sieć elektrycznych hulajnóg, skuterów, a także flota rowerów miejskich, którymi można przemieszczać się po 170 km ścieżek rowerowych.

Miejskie magazyny Hillwood w Warszawie

W Lublinie dominuje IT

Najszybciej rozwijające się sektory gospodarki Lublina to branża ICT, przemysł automotive, maszynowy i lotniczy, a także medycyna i biotechnologia. Wśród najemców dominują firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu oraz sektora IT, co wynika z ich szybkiego tempa wzrostu i w konsekwencji zwiększonego popytu na dodatkowe powierzchnie. W strukturze najemców silnie widoczny jest także sektor BFSI (Banking, Financial Services and Insurance) czego przykładem jest rekordowa transakcja Santander Bank Polska w CZ Office Park A. Potencjał Lublina jest coraz bardziej dostrzegany przez deweloperów, co potwierdzają kolejne planowane w mieście projekty. W najbliższych latach przewidujemy dalszy rozwój rynku oraz rosnące zainteresowanie ze strony najemców.

— Dziś duch tradycji dawnego Lublina przeplata się z nowoczesnością, która przejawia się w zaawansowanych technologicznie zakładach przemysłowych, wysokiej klasy powierzchni biurowej, czy rozwijającej się infrastrukturze, ale również w inteligentnym zarządzaniu miastem. Dzięki środkom europejskim mieszkańcy korzystają z ekologicznego transportu miejskiego, rozwija się gospodarka czwartej generacji, wdrażane są kolejne etapy koncepcji smart city. Priorytetem jest także budowa przyjaznych, zielonych przestrzeni w dzielnicach. Lublin to nie tylko dobre miejsce do życia, ale także ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Europy Środkowo-Wschodniej. Nasze projekty o charakterze partycypacyjnym zostały uznane za dobrą praktykę w skali kraju, a czynny udział mieszkańców w kształtowaniu miasta wciąż owocuje w inwestycje zapewniające wzrost jakości życia — mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Mieszkanie bezczynszowe – co trzeba o nim wiedzieć?

W transakcjach dominują nowe umowy

Lublin jest siódmym pod względem podaży regionalnym rynkiem biurowym w Polsce oraz największym zagłębiem nowoczesnych biur we wschodniej części kraju. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na koniec 2019 r. wyniosły 191,3 tys. mkw. w 48 nowoczesnych budynkach biurowych. Obecnie w Lublinie w fazie aktywnej budowy znajduje się ok. 22 tys. mkw. biur, zaś w fazie planowania z przewidywanym terminem oddania do użytku w latach 2021-2023 jest ok. 29 tys. mkw. 

— Popyt na powierzchnię biurową w Lublinie w zeszłym roku wyniósł niemal 9 tys. mkw. Wśród wszystkich kontraktów dominowały nowe umowy, które stanowiły 88% całkowitego wolumenu transakcji, z kolei renegocjacje umów wyniosły 11%. Wśród największych transakcji zawartych na rynku lubelskim w 2019 r. wymienić należy rekordową umowę Santander Bank Polska w CZ Office Park A (4,7 tys. mkw.) oraz renegocjacje i ekspansję firmy Predica w Gray Office (1 tys. mkw.) — mówi Karol Piekarski, dyrektor regionalny Colliers International w Lublinie.

Na koniec 2019 r. współczynnik pustostanów obniżył się o 6,1 p.p. w porównaniu do IV kw. 2018 r. i wyniósł 9,3%, co przełożyło się na 17,7 tys. mkw. dostępnej powierzchni. Lublin stanowi konkurencyjny rynek w stosunku do pozostałych miast regionalnych ze względu na korzystne warunki najmu. Czynsze za powierzchnię biurową utrzymują się na podobnym poziomie od kilku kwartałów. W nowoczesnych projektach klasy A najemcy muszą zapłacić od 10 do 13,5 EUR/mkw./miesiąc, a w starszych budynkach stawki wynoszą 9-10,5 EUR/mkw./miesiąc.

Czynsz administracyjny – co wchodzi w jego skład?

Magazyny

Lublin to prężnie rozwijający się w ostatnich latach rynek pod względem zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowej. Potencjał tej lokalizacji dostrzegli międzynarodowi deweloperzy jak np. Panattoni Europe, MLP Group czy Goodman, którzy ulokowali tu swoje inwestycje. Na koniec 2019 r. całkowita podaż osiągnęła poziom ok. 232 tys. mkw., z czego 43 tys. mkw. powierzchni zostało dostarczone w minionym roku, a w budowie znajduje się kolejne 53,1 tys. mkw. 

— Położenie geograficzne, rozwój gospodarczy miasta oraz poprawiająca się infrastruktura drogowa sprawiają, że najemcy coraz bardziej interesują się tą lokalizacją. Potwierdza to fakt, że zgodnie ze stanem na koniec grudnia 2019 r. całość istniejącej powierzchni magazynowej na rynku lubelskim była objęta umowami najmu. Świadomi potencjału rynku inwestorzy zabezpieczają grunty pod kolejne inwestycje magazynowe. Prognozujemy, że w najbliższych latach podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej na rynku lubelskim może osiągnąć poziom ok. 400 tys. mkw. — mówi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International. 

Na rynku brakuje wielkiej płyty

Strategię tworzą mieszkańcy

Obowiązywanie obecnej Strategii Rozwoju Lublina 2013-2020 dobiega końca. W tworzenie nowej strategii Lublin 2030 miasto postanowiło włączyć mieszkańców. Partycypacyjny charakter projektu pozwoli wyznaczyć optymalny kierunek rozwoju miasta, który uwzględni potrzeby zarówno samorządu, jak i mieszkańców. Projekt „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną strategię Lublin 2030” został wyróżniony w konkursie Human Smart Cities organizowanym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Tym samym lubelski ratusz otrzymał dofinansowanie w wysokości 3,6 mln PLN na jego realizację, która trwać będzie przez kolejne dwa lata. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz