25 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu małe mieszkanie plusy i minusy

Małe mieszkanie – plusy i minusy

Małe mieszkanie nie jest już dziś tożsame z nieustawną kawalerką o ciemnej kuchni, bez balkonu, czy komórki lokatorskiej. Obecnie to przede wszystkim mieszkanie kompaktowe, acz funkcjonalne, znajdujące się w dobrej lokalizacji. Jeśli młodzi decydują się na zakup takiego lokalu, wybierają te, które znajdują się w centrum lub w dzielnicach sąsiadujących, z dobrym dostępem do komunikacji miejskiej oraz na osiedlu chronionym.

Ceny małych mieszkań

Droższe w zakupie, tańsze w utrzymaniu – tak pokrótce można zdefiniować kapitałochłonność i koszty eksploatacyjne związane z posiadaniem małego mieszkania. – Biorąc pod uwagę cenę za metr kwadratowy, najdroższymi mieszkaniami są lokale małe, typu kawalerki lub dwupokojowe. Różnica w cenie za metr kwadratowy w zależności od rodzaju inwestycji może sięgać ok. 1-2 tys. zł. Większe mieszkania są relatywnie tańsze. (…)Mieszkania droższe to przede wszystkim mieszkania w lepszej lokalizacji i o wyższym standardzie – mówi Radosław Bieliński, Rzecznik Prasowy Dom Development S.A. Metraż nie jest główną determinantą cen. Wpływ na ich wysokość mają lokalizacja oraz standard. Im lepsza lokalizacja oraz im wyższy standard, tym cena oczywiście wyższa.

Szukasz ofert w dobrej cenie? Sprawdź kawalerki na sprzedaż w Warszawie (zobacz na Gethome.pl) – tysiące ofert dostępnych na wyciągniecie ręki.

Utrzymanie i koszty

Niebywałą zaletą małych mieszkań są ich niższe, w porównaniu z mieszkaniami o większych metrażach, koszty utrzymania. Z tytułu posiadania takiej nieruchomości płacimy mniejszy czynsz, który naliczany jest proporcjonalnie do posiadanej powierzchni. Równie istotne są pozostałe koszty związane z eksploatacją takiego mieszkania, np. związane z generowaniem opłat za ogrzewanie (przy mniejszej powierzchni zużywamy mniej ciepła). Znaczenie ma także utrzymanie mieszkania, nie tylko pod względem finansowym, ale i pod względem zachowania porządku. Jeśli mamy mniej miejsca, mniej niepotrzebnych rzeczy gromadzimy i łatwiejsze staje się sprzątanie.

Małe mieszkanie to świetna opcja dla studenta. Przeczytaj nasz artykuł o studentach na rynku mieszkaniowym!

Funkcjonalność małych “M”

Małe mieszkanie to duże wyzwanie. Im mniejsza powierzchnia, tym większa potrzeba jak najbardziej funkcjonalnego urządzenia wnętrza. Dzisiejsze rozwiązania oferowane przez producentów mebli czy sprzętu AGD, pozwalają na dostosowanie produktu do indywidualnych aranżacji. Również deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują mieszkania kompaktowe, które przy małej powierzchni zapewniają maksymalny komfort użytkowania. Odpowiednio przemyślany rozkład pomieszczeń w połączeniu z dobrą aranżacją wnętrza – to przepis na niejedno małe mieszkanie.

Projektanci oraz architekci wnętrz mogą pomóc funkcjonalnie zaplanować niewielką przestrzeń. Doradzą w wyborze mebli, materiałów wykończeniowych, zadbają o zapewnienie przestronności oraz wykorzystanie wszelkich wnęk. Ich pomoc umożliwi nam urządzenie mieszkania w nowoczesnym stylu, nie narażając nas na dodatkowe koszty samodzielnej aranżacji.

Potencjał inwestycyjny

Małe mieszkanie to nadal dobra lokata kapitału.Choć stawka za mkw. jest zwykle niższa w przypadku dużych mieszkań, to kupno większej nieruchomości wiąże się oczywiście z wyższą ceną, co ma często kluczowe znaczenie dla klientów. Wraz z metrażem wzrasta również koszt wykończenia mieszkania i miesięcznego utrzymania (czynsz itp.) – Barbara Kunicka, Kierownik Działu Sprzedaży Unidevelopment S.A.

Wśród mieszkań kupowanych w celach inwestycyjnych nadal przodują lokale funkcjonalne, o niewielkiej powierzchni. Na takie mieszkania, w dobrej lokalizacji i w wysokim standardzie zgłaszane jest największe zapotrzebowanie. Niesłabnący popyt na wynajem, zwłaszcza wśród studentów, jest niebywałym atutem takich nieruchomości. Minusem, w przypadku zakupu mieszkania w celach inwestycyjnych, jest długi okres, w jakim zaczyna ono generować zyski.

Oceń ten artykuł!

One thought on “Małe mieszkanie – plusy i minusy

  1. Małe mieszkanie – zdecydowanie jestem na tak. Niższe koszty, duży potencjał aranżacyjny i inwestycyjny – to nie jedyne plusy. Dodałbym jeszcze mniejsze koszty eksploatacyjne, a to niezwykle istotne.

Dodaj komentarz