25 maja 2024
zdjęcie do artykułu mieszkanie dla studenta

Mieszkanie dla studenta – zakup czy wynajem?

Studenci na rynku nieruchomości kojarzeni są przez większość osób z branży z klientami zasilającymi popyt w segmencie najmu. Ostatnie analizy wskazują również na rosnący udział studentów decydujących się na zakup mieszkania. Udział “M”nabywanych na potrzeby studentów utrzymuje się w przypadku większych ośrodków akademickich na wysokim poziomie. W istotny sposób wpływa też na ogólny kształt lokalnego rynku nieruchomości.

W rzeczywistości osoba na studiach rzadko kiedy dysponuje środkami wystarczającymi na zakup nawet mieszkania o niewielkim metrażu. Z tego powodu decyzję o zakupie podejmują przede wszystkim rodzice. Wynajem mieszkania dla studenta w dużej aglomeracji miejskiej (Warszawa, Kraków) wciąż wiąże się z wysokimi kosztami. Średni poziom wynajmu mieszkania w Krakowie, w zależności od liczby pokoi, to koszt rzędu 1200-2500 zł. W Warszawie trzeba przeciętnie zapłacić za podobne mieszkanie ok. 500 zł więcej.

Myślisz o wynajęciu mieszkania? Dowiedz się na czym polega najem okazjonalny.

Wynajem nie zawsze opłacalny

Z racji wysokich cen najmu studenci decydują się wynajmować, najczęściej wspólnie, mieszkania o większej liczbie pokoi, w niewielkim oddaleniu od uczelni. Dzięki temu koszty najmu rozkładają się na większą liczbę osób. Na rynku najmu „studenckiego” wyróżnić można również podaż pojedynczych pokoi pod wynajem. Warto jednak zauważyć, że nawet ceny wynajmu poszczególnych pokoi oscylują na stosunkowo wysokim poziomie (ponad 700 zł w Krakowie).  Z tego powodu, część osób postawiona przed perspektywą wieloletniego wynajmowania mieszkania w trakcie studiów, decyduje się na wcześniejsze kupno własnego „M”.

Zakup mieszkania? Warto to rozważyć

Zakładając, że zakup mieszkania finansowany jest przy częściowym wykorzystaniu kredytu hipotecznego, środki przekazywane miesięcznie na ratę są pewnego rodzaju inwestycją, w przeciwieństwie do regularnego opłacania stawki za wynajem. Często spotykanym rozwiązaniem jest zakup mieszkania dwupokojowego lub trzypokojowego, przy założeniu, że pozostałe pokoje są wynajmowane na wolnym rynku. Dzięki temu właściciel mieszkania spłaca kredyt ze środków pozyskanych bezpośrednio z wynajmu lokalu, w którym mieszka w czasie studiów.

Takie rozwiązanie jest niezwykle atrakcyjne, jednak dostępne przede wszystkim dla osób posiadających zdolność kredytową oraz niezbędne środki na wkład własny. Zakup mieszkania dla studenta jest również uzasadniony w sytuacji, gdy rodzice mają więcej niż jedno dziecko studiujące w tym samym mieście. Analiza opłacalności zakupu dwupokojowego mieszkania, w obliczu konieczności wynajęcia dwóch niezależnych pokoi, wskazuje na zdecydowaną przewagę opcji kupna. Należy podkreślić, że typowym scenariuszem jest zakup nieruchomości przez rodziców studenta, którzy zapewniają odpowiednią zdolność kredytową i najczęściej opłacają ratę kredytu. Znacznie rzadziej zdarzają się sytuacje, gdy studenci kupują mieszkanie bez pomocy rodziców.

Wkład własny – ile wynosi?

Własne mieszkanie – ale jakie?

Mieszkania kupowane na potrzeby studentów cechują się podobnymi walorami, jak lokale poszukiwane przez tą grupę odbiorców pod wynajem. Preferują oni lokalizacje dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Największą popularnością cieszą się “M” usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni. Standard lokalu jest w przypadku tej grupy znacznie mniej istotny. Nabywcy najczęściej zdają sobie sprawę z faktu, iż tego typu nieruchomość będzie w istotny sposób eksploatowana przez najbliższe lata. Tym samym kupujący liczą się z koniecznością wykonania remontu odświeżającego (po zakończonym etapie najmu) w przyszłości.

Z drugiej strony standard typowego mieszkania dla studenta jest jedną z podstaw do negocjacji ceny za wynajem. Biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie ceny najmu, studenci wymagają aby pewien poziom wyposażenia został zapewniony. Z perspektywy przyszłych najemców oraz nabywców ważne są koszty utrzymania lokalu, które są często dla tej grupy kluczowe. Z tego powodu, dużą popularnością cieszą się mieszkania wyposażone w ogrzewanie miejskie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz