20 września 2024
singiel

Mieszkanie dla singla

Coraz więcej młodych, niezależnych osób decyduje się na zakup własnego „M” i choć są to z reguły niewielkie lokale, często kawalerki lub rozwiązania kompaktowe, to trzeba przyznać, że mieszkanie w pojedynkę ma swoje zalety. Własną przestrzeń możemy nie tylko samodzielnie kupić, ale również samodzielnie, według własnego pomysłu i potrzeb urządzić. Niewielkie mieszkania mają to do siebie, że ich metraż często narzuca pewną dyscyplinę w aranżacji, w której nie ma miejsca na rzeczy zbędne. Podczas urządzania własnego „M” warto zadbać również o to, aby zbyt mała powierzchnia nie przytłaczała nas podczas przebywania w naszym uroczym gniazdku. Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com radzi, jak sprawić, aby w mieszkaniu singla było funkcjonalnie i ciekawie.

Powszechnie wiadomo, że na niewielkiej powierzchni najlepiej sprawdzają się meble wykonane na wymiar. Na szczęście ciężka zabudowa typu komandor to już przeszłość Obecnie na rynku znajduje się wiele firm i wiele rozwiązań, które zaspokoją nie tylko nasze potrzeby funkcjonalne, ale i estetyczne.

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór mebli, powinniśmy zastanowić się nad stylem a także kolorystyką, którą chcielibyśmy mieć u siebie w domu. Jasne i ciepłe barwy z pewnością optycznie powiększą nam przestrzeń. Ciekawy efekt w nowoczesnym wnętrzu osiągniemy również poprzez zastosowanie świetlistej szarości lub błękitu. Nasze mieszkanie wyda się większe również poprzez pomalowanie sufitu na kolor jaśniejszy od ścian. Również wszelkiego rodzaju pionowe pasy znacznie podwyższą i wydłużą ściany optycznie. Pamiętajmy jednak, że zabieg ten powinien być niezwykle subtelny, wykorzystany np. na jednej ścianie w salonie. W przeciwnym razie zamiast uroczego gniazdka możemy uzyskać efekt cepelii ściennej – radzi Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Aby powiększyć przestrzeń czasem warto zainwestować w ciekawe lustra. Przemyślane i powieszone nie tylko w przedpokoju, ale i w sypialni lub salonie mogą dać ciekawy efekt.

Istotny jest również wybór mebli wypoczynkowych. W niewielkich mieszkaniach najlepiej sprawdzają się smukłe sofy z praktyczną funkcją spania. Ponadto urządzając mieszkanie, warto rozejrzeć się za meblami, które będą spełniać kilka funkcji jednocześnie. Takim pomysłem może być np. otwierana pufa, która może służyć nie tylko jako schowek na koce i gazety, ale również jako podnóżek, a z dodatkową podkładką, jako niewielki stoliczek na którym swobodnie możemy postawić np. kubek z kawą. Jeśli chodzi o stół, to warto rozejrzeć się za niewielkim rozkładanym stołem, który z pewnością ze względów funkcjonalnych lepiej ustawić przy ścianie niż na środku pokoju.

W mieszkaniu singla  również łazienka bywa raczej w wersji mikro, dlatego zastosowanie zarówno wanny, jak i prysznica bywa  z reguły niemożliwe. Często jedynym rozwiązaniem staje się prysznic. Jednak zastosowanie odpowiedniej armatury np. z funkcją hydromasażu lub deszczownicą może spowodować, że prysznic podobnie jak wanna może stać się miejscem doskonałego relaksu po trudnym dniu. Jeśli jednak nasza łazienka pozwala na montaż wanny, to możemy zdecydować się na wannę z odpowiednim zestawem natryskowym i parawanem – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

W mieszkaniu singla również wyposażenie kuchni lub jak to często bywa aneksu kuchennego jest niezwykle istotne. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami gotowania w domu, a obiad często jadamy „na mieście” lub w pracy, to wyposażenie naszej kuchni powinniśmy zdecydowanie ograniczyć do przysłowiowego minimum. W kuchni singla powinny się wówczas znaleźć, kuchenka niekoniecznie z piekarnikiem, mikrofala i niewielka podblatowa lodówka. Jeśli nie mamy czasu na domowe czynności, to koniecznie powinniśmy zainwestować w zmywarkę pod zabudowę. Zamiast kolejnej szafki z garnkami warto zastanowić się, czy nie lepiej by było zainwestować w ekspres do porannej kawy, którą moglibyśmy codziennie popijać, siedząc na barowym krześle i czytając poranną prasę przy kuchennym blacie. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami aneksu kuchennego połączonego z pokojem, to znakomitym i funkcjonalnym rozwiązaniem może okazać się wyspa, pełniąca zarówno funkcję stołu, miejsca do przyrządzania i gotowania potraw. Jeśli zdecydujemy się na wyspę, to pamiętajmy o zakupie odpowiedniego okapu, który pozwoli nam zatrzymać kuchenne zapachy bez rozprzestrzeniania się po całym domu. Zanim rozpoczniemy remont, powinniśmy zastanowić się czy chcemy aby nasza kuchnia była nawiązaniem do salonu, czy przestrzenią autonomiczną, w której podział narzuci ustawiona na środku wyspa.

Urządzając nasze mieszkanie, obojętnie w jakim stylu gustujemy pamiętajmy, że nic tak nie szpeci małej przestrzeni, jak niepotrzebne zakurzone niczemu poza sentymentem służące bibeloty i niesforny bałagan, który na małej powierzchni razi podwójnie – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz