20 kwietnia 2024
Zdjęcie do artykułu mieszkanie z hipoteką jak bezpiecznie kupić

Mieszkanie z hipoteką – jak bezpiecznie kupić?

Planujesz zakup mieszkania i znalazłeś takie, które od razu przypadło ci do gustu. Okazuje się jednak, że ma obciążoną hipotekę. Czy nabycie takiej nieruchomości jest bezpieczne?

Czym jest hipoteka? To tzw. ograniczone prawo rzeczowe, które daje wierzycielowi (bank, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy) zabezpieczenie na wypadek niespłacenia przez kredytobiorcę zobowiązania finansowego. Hipoteka powstaje z chwilą dokonania wpisu o długu w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości, a wygasa, gdy zostanie on uregulowany. Właściciel domu czy mieszkania może nim rozporządzać czyli sprzedać nam. Ale kupując je, warto wiedzieć, że hipoteka umożliwia wierzycielowi dochodzenie swoich praw bez względu na to, czyją jest własnością. Jednym słowem, kupując takie mieszkanie równocześnie przejmujemy dług, który na nim ciąży.

Sprawdź na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania!

Jak znaleźć księgę wieczystą?

Pierwszym krokiem osoby, która rozważa zakup nieruchomości obciążonej hipoteką, powinno być sprawdzenie księgi wieczystej. Możemy to zrobić udając się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, gdzie księgi są przechowywane. Ale szybciej, łatwiej i prościej będzie obejrzeć interesujący nas dokument nie ruszając się z domu, czyli przez Internet. W obydwu przypadkach trzeba jednak znać numer księgi. Najprościej oczywiście poprosić o jego podanie aktualnego właściciela. Ale potrzebne informacje możemy uzyskać również wtedy, gdy go nie znamy. Umożliwiają to komercyjne wyszukiwarki internetowe, które identyfikują księgi wieczyste po adresie nieruchomości i nazwisku właściciela. Jest to jednak usługa płatna. Wiele osób próbuje sprawdzić, jaki jest numer księgi wieczystej w tzw. ewidencji gruntów i budynków. Tracą jednak czas, bo nie mają uprawnień do uzyskania tego typu informacji.

Wycena wartości nieruchomości przez bank

Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Gdy mamy już dostęp do księgi wieczystej, warto wiedzieć, na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas jej przeglądania. Najbardziej interesujące informacje potencjalny nabywca znajdzie w działach: II, III i IV. Z działu II dowie się ilu jest właścicieli nieruchomości i komu przysługuje jaki udział. Dział III zawiera wpisy o „prawach, roszczeniach i ograniczeniach”. To w tym miejscu znajdują się informacje na temat obciążeń nieruchomości, takich jak np. ustanowienie służebności drogi koniecznej do dojazdu do sąsiedniej działki. Ale najważniejsze informacje znajdują się w dziale IV i dotyczą hipotek obciążających nieruchomość, czyli na jaką kwotę wpisano hipotekę i na czyją rzecz ją ustanowiono. Warto wiedzieć, że wskazana w tym miejscu kwota najczęściej nie jest identyczna z aktualną wysokością długu, bo wartość hipoteki nie aktualizuje się wraz ze spłatą kolejnych rat kredytu.

Kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego? Zobacz, czego możesz się spodziewać.

Dopilnuj „uwolnienia” hipoteki

Jako nowemu właścicielowi zależy nam, aby hipoteka nieruchomości, którą kupimy, jak najszybciej została wyczyszczona. Można to zrobić na różne sposoby. Na przykład sprzedający sam spłaca kredyt hipoteczny z zadatku, który przewidywała umowa przedwstępna. Wierzyciel wyda mu wówczas zaświadczenie potwierdzające spłatę należności oraz zgodę na wykreślenie hipoteki. Sprzedający powinien dołączyć je do wniosku do sądu, a następnie potwierdzenie jego złożenia przekazać notariuszowi przed zawarciem umowy sprzedaży. Inną opcją jest wykreślenie hipoteki na podstawie zapisu w akcie notarialnym. Potwierdzenie spłaty wierzytelności dołącza się do aktu, który notariusz przekazuje do sądu. Najlepszym wyjściem jest jednak samodzielna spłata zadłużenia przez kupującego ze środków przeznaczonych na zakup mieszkania. Sprzedający powinien dostarczyć zaświadczenie od wierzyciela z aktualna wysokością długu oraz numerem rachunku bankowego, na który trzeba wierzytelność wpłacić. Wierzyciel musi również wyrazić zgodę na wykreślenie hipoteki w przypadku całkowitej spłaty długu. Spłata hipoteki w taki sposób jest dla kupującego najbardziej bezpieczna, bo środki zostają przekazane wierzycielowi.

Wiele osób obawia się kupna nieruchomości obciążonej hipoteką. Ale niesłusznie. Taki zakup może być w pełni bezpieczny i nie warto z niego rezygnować z tylko z powodu długu.

Znajdź interesujące Cię mieszkanie w bazie ofert portalu Gethome!

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz