17 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu inteligentny dom czym jest

Inteligentny dom – czym jest?

Coraz bardziej popularne staje się określenie „smart house”, które w języku polskim tłumaczymy jako „inteligentny dom”. Na czym polega jego inteligencja i jak możemy ją wykorzystywać?

Smart home tworzą rozwiązania technologiczne obejmujące cały dom – od strychu aż po piwnicę. To zaawansowane systemy czujników i wskaźników a także urządzenia sterujące, które pozwalają łatwo i szybko zdalnie zaprogramować, a następnie kontrolować pracę urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które mamy w domu. Sterowanie inteligentnym domem odbywa się przy pomocy pilota lub aplikacji zainstalowanej w smartfonie. To ostatnie rozwiązanie umożliwia nam włączanie i wyłączanie urządzeń nawet z dala od domu.

Inteligentna kuchnia

Kuchnia to serce każdego domu. Chcemy jeść świeżo i zdrowo, a posiłki przygotowywać szybko i łatwo. Pomocne w tym będą inteligentne rozwiązania. Ważne dla naszego samopoczucia i kondycji jest nie tylko to, co jemy, ale również, jak przechowujemy zakupioną żywność. System sterowania lodówką dba o to, aby w części chłodzącej i mrożącej zawsze panowały najbardziej optymalne warunki. Gdy po otwarciu drzwi temperatura wzrośnie, zostanie przywrócona do prawidłowych wartości pięć razy szybciej niż w tradycyjnych urządzeniach. Wilgotność jest utrzymywana stale na poziomie 70-85%, aby zapobiec wysychaniu produktów i utracie przez nie wartości odżywczych oraz smakowych. Inteligentna kuchnia to również inteligentne gotowanie. Na płycie możemy przyrządzać posiłki bez obawy, że coś się przypali albo wykipi, bo specjalne czujniki dbają o to, aby przygotowywana potrawa miała stałą temperaturę. Jest to również klucz do udanego pieczenia. Na szczęście inteligentny piekarnik dopasuje czas i temperaturę do konkretnej potrawy i będzie kontrolował cały cykl.

Chcesz czuć się bezpiecznie w domu? Dowiedz się, jak wybrać drzwi wejściowe.

Inteligentna łazienka

Inteligencja domu nie musi kończyć się w kuchni. Sterować możemy również łazienką. Wyobraźmy sobie, że siedzimy w salonie i mamy ochotę na kąpiel. Wystarczy naciśnięcie przycisku na pilocie lub wybranie odpowiedniej funkcji w aplikacji i do wanny zaczyna wlewać się woda o wybranej temperaturze. Jeśli zawsze wstajemy o tej samej godzinie, inteligentna łazienka może nam przygotować kąpiel kilka minut przed naszą pobudką. Gdy wejdziemy do wody z głośników popłynie ulubiona muzyka, a wanna zostanie podświetlona na nasz ulubiony kolor. Ale na tym nie kończą się możliwości inteligentnej łazienki. Jeśli przed wyjściem zapomnimy włączyć pralkę czy suszarkę, możemy to zrobić z poziomu aplikacji. Łazienka to miejsce najbardziej podatne na zalanie, więc bardzo przydatnym urządzeniem jest czujnik zalania. Inteligentna łazienka poinformuje nas, że woda pojawiła się w miejscu, w którym jej nie powinno być i równocześnie odetnie jej dopływ zapobiegając większym szkodom.

Wspólne mieszkanie po rozwodzie – jak poradzić sobie z formalnościami?

Inteligentna sypialnia

Sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu – odpoczywając, relaksując się, śpiąc. Urządzamy ją tak, aby była przytulna i wygodna. Ale może być również inteligentna. Elektroniczny system sterowania zadba o to, abyśmy zasypiając i budząc się mieli w pomieszczeniu komfortową temperaturę, a pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy. Internetowe sterowanie sprawi, że nie ruszając się z łóżka zmienimy natężenie światła. Automatycznie podniosą się i opuszczą rolety, włączy i wyłączy muzyka. Łóżko zostanie rozłożone lub złożone. W nowoczesnej sypialni nie może zabraknąć inteligentnej szafy, której rola nie ogranicza się do przechowywania ubrań. Odpowiednie czujniki wykrywają części garderoby na przykład przesiąknięte dymem z papierosów i odświeżają je. Pamiętajmy jednak, aby zróżnicować ustawienia w sypialni, jeśli chodzi o dni robocze oraz weekend. Nie musimy wówczas przejmować się, że system obudzi nas zbyt wcześnie w sobotę czy niedzielę, zapalając światło, włączając muzykę, podnosząc rolety czy otwierając szafę.

Żyjemy w coraz większym pośpiechu i mamy coraz mniej czasu na czynności domowe. Dzięki inteligentnemu domowi więcej tego czasu zostanie nam na wypoczynek i relaks.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz