26 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu na co zwracać uwagę przy wyborze oferty kredytowej

Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty kredytowej?

Przed wyborem wymarzonej nieruchomości, warto przede wszystkim zastanowić się nad ofertą kredytu hipotecznego, która pozwoli klientowi na sfinansowanie zakupu. Przemyślenia wymaga każdy zapis, nawet ten zawarty “małym druczkiem” w postanowieniach umowy kredytowej. Pamiętajmy, iż często natrafić można na wiele kruczków, wiążących się z dodatkowymi kosztami, podnoszącymi wysokość zobowiązania dłużnika wobec banku. Dlatego poniżej, zainteresowani znajdą praktyczne wskazówki na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty kredytowej.

W jakie nieruchomości inwestować w Poznaniu?

Koszty związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego

Pierwszym z zapisów umownych, które powinny zainteresować potencjalnego kredytobiorcę, będzie tabela “opłat i prowizji”, związanych z konkretną ofertą kredytu. Jest to informacja powszechnie dostępna, znaleźć ją można chociażby na stronie internetowej każdego z banków, więc kredytobiorca bez trudności może się z nią zaznajomić. Podstawowe informacje, zawarte w tabeli to:

  • Oprocentowanie złożone z: marży (stała, określona w umowie kredytowej wartość) oraz stawki bazowej (przy kredytach w PLN, będzie to
    WIBOR 3/ WIBOR 6M);
  • Prowizja (koszt jednorazowy od zaciągniętego kredytu);
  • Koszty związane z ubezpieczeniem;
  • Opłata za wycenę nieruchomości.

Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym?

Wcześniejsza spłata, a opłata

Należy zwrócić uwagę nie tylko na koszty, jakimi wiąże bank przy zawarciu umowy kredytu hipotecznego, ale także przy jej spłacie. Częstą sytuacją jest bowiem zastrzeżenie, iż przy wcześniejszej spłacie kredytu, klient obarczony jest dodatkową opłatą. Nierzadko przewalutowanie bądź wydłużenie okresu wyznaczonego do spłaty długu, korelują z dodatkową opłatą uzależnioną od okresu, na jaki zaciągnięto kredyt oraz czasu, jaki pozostał do ostatecznego terminu spłaty. Niekiedy tę opłatę uzależnia się od aktualnej tabeli opłat, dlatego należy bliżej przyjrzeć się zapisom umownym.

Nie zapomnijmy o sprawdzeniu, czy istnieje możliwość, by odroczyć spłatę kredytu. Klienci niezwykle rzadko zwracają uwagę na taki zapis. “Wakacje kredytowe“, mianem których określa się taką opcję, będą dużym ułatwieniem dla kredytobiorcy w przypadku wystąpienia przyszłego, nieoczekiwanego zdarzenia.

Miniapartament, czy tradycyjne “M” – co wybrać?

Promocja okazją do oszczędności?

Dużą ostrożnością kierujmy się przy korzystaniu z tzw. “super ofert” lub “specjalnych promocji”. Banki zamierzając uzyskać z umowy kredytowej jak najwięcej, konstruują pakiety usług w postaci np. Klient posiadający rachunek oszczędnościowy w naszym banku, otrzyma niższe oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Zainteresowany może się także spotkać z zapisem dotyczącym obniżenia prowizji, w przypadku gdy zobowiąże się do dodatkowego ubezpieczenia kredytu od zdarzeń losowych, takich jak: utrata pracy, hospitalizacja, etc. W takim przypadku należy zastanowić się, czy koszty związane z ubezpieczeniem nie przewyższają wysokości ustalonej przez bank prowizji. Pamiętajmy o tym, że prowizję banku uzależnia się od wysokości zaciągniętego zobowiązania, w związku z czym może ona niekiedy sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Częstym chwytem marketingowym banków jest objęcie promocją niskiego oprocentowania kredytu hipotecznego, ale w początkowym okresie jego trwania. Zwróćmy wobec tego uwagę, na jaki czas zostanie obniżona wymagana opłata, a także jak zmieni się oprocentowanie w stosunku do pierwotnej wartości.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz