21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu miniapartament czym się różni od zwykłego m

Miniapartament – czym się różni od zwykłego “M”?

Miniapartament to mieszkanie dedykowane młodym, startującym w dorosłość. Niewielkie, ale za to w przystępnej cenie i zaprojektowane z myślą optymalnego wykorzystania przestrzeni.

Mieszkanie na start

Inwestycje miniapartamentów są obecne na polskim rynku od niedawna. Deweloperzy, którzy zaangażowali się w stworzenie nietuzinkowego produktu, jakim są mieszkania w wersji mikro, widzą w nich potencjał oraz lukę na rynku, którą warto wypełnić.

Z badań wynika, że osoby studiujące, bądź tuż po zakończeniu nauki poszukują mieszkania właśnie na kilka lat, w przystępnej cenie – na rozpoczęcie samodzielnego życia. Także wielu rodziców wysyłających dzieci na studia do Warszawy szuka niedrogich lokali o małych powierzchniach – w dłuższym rozrachunku opłacalnej alternatywy dla wynajmu. Odpowiedzią na tę niszę jest Miasteczko Rubikon. – mówi Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.

Jak kupić mieszkanie w Warszawie? Dowiedz się więcej.

Podobnie grupę docelową charakteryzuje Polnord SA:

Klientem SMART Aparthotel będą ludzie młodzi, poszukujący mieszkania na okres studiów lub pierwszej pracy. Są to osoby z wysokimi aspiracjami, które z dużym prawdopodobieństwem pozostaną mieszkańcami Wilanowa. Zainteresowane zakupem mieszkań służbowych będą także firmy wynajmujące biura w pobliskim Wilanów Office Parku, jak Asseco, czy Medicover.

Doświadczeniem wyniesionym ze sprzedaży miniapartamentów mogą pochwalić się już Dolnośląskie Inwestycje SA. Jak wskazuje prezes firmy, Dariusz Wilczewski:

Starter od początku był planowany jako inwestycja dla młodych ludzi, którzy startują w dorosłe życie. W toku sprzedaży okazało się, że jest to inwestycja ciekawa zarówno dla osób kupujących lokale na własny użytek – najczęściej rodziców dzieci studiujących lub planujących studia we Wrocławiu, jak i inwestorów (stanowili oni ok. 70% kupujących).

Czy zakup mieszkania na starówce to dobry pomysł? Sprawdź.

Cena, jako czynnik decydujący

Przy wyszukiwaniu różnic pomiędzy miniapartamentem a zwykłym mieszkaniem dwupokojowym,  na pierwszy plan wysuwa się cena. W przypadku pierwszego z wymienionych, jest ona dużo przystępniejsza aniżeli ceny mieszkań w standardowych inwestycjach. Przykładem może być wrocławski Starter.

Średnia cena za mkw. nowego jednopokojowego mieszkania we Wrocławiu to obecnie 6000-7000 złotych netto. Są to oczywiście mieszkania sprzedawane w standardzie tzw. deweloperskim, czyli do całkowitego wykończenia przez nabywcę. Cena za mkw. w pierwszym etapie inwestycji Starter wahała się między 7614 zł a 9234 zł netto. To cena za mkw. całkowicie wykończonego mieszkania, łącznie z łazienką, w europejskim standardzie, z klimatyzacją, monitoringiem. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości – oferta mikro apartamentów Starter jest bardzo atrakcyjna. Świadczy o tym zresztą fakt, że wszystkie lokale znalazły bardzo szybko nabywców.komentuje Dariusz Wilczewski, prezes firmy.

Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim – przeczytaj na Relist.pl

Choć miniapartamenty są mniejsze, nie są mniej funkcjonalne od lokali większych metrażowo.  Co ważne, posiadają one balkony i tarasy, podczas gdy tradycyjne małe mieszkania, są ich często pozbawione. Jak wskazuje Anna Sitnik z Dolcan SA:

Miniapartamenty o wygodnych układach, umożliwiających funkcjonalną aranżację przestrzeni, z dużymi oknami i balkonami lub tarasami, w cenie już od 145 tys. zł – to nasza odpowiedź na potrzeby młodych.

Trudno w takiej cenie, w Warszawie, znaleźć mieszkanie z tarasem i dodatkowo z przestronnymi oknami, które powiększają wnętrze mieszkania.

Optymalna aranżacja przestrzeni

Miniapartament można zamienić w funkcjonalną przestrzeń do życia. Polnord SA wskazuje na dodatkowe korzyści, wynikające z nabycia takiego lokum:

Młodego człowieka na dorobku nie interesuje, czy pokój ma 20 czy 30 metrów, dopóki nie ma dziecka, rodziny. Ważne jest, że to osobne mieszkanie, a cena całego lokalu jest w jego zasięgu.  Tym bardziej, że nie musi kupować miejsca w garażu. Na osiedlu będzie ochrona, a identyfikowaniu się z osiedlem będzie sprzyjać fakt, że jest ono położone w Miasteczku Wilanów, zadbanym kompleksie o przemyślanym układzie urbanistycznym. To przyciąga  ludzi.

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości biurowych? Dowiedz się więcej.

Reasumując, miniapartamenty są przystępniejsze cenowo niż zwykłe “M”. Dzięki specjalnym projektom, niewielka przestrzeń jest funkcjonalna i spełnia wymogi młodych, poszukujących samodzielnego mieszkania. Do miniapartamentów przypisane są tarasy i balkony, które dodają nowoczesności i komfortu. Wśród tradycyjnych mieszkań o małym metrażu, trudno znaleźć takie, które je posiadają. Jak trafnie formułuje ideę mikroapartamentu Dariusz Wilczewski, prezes Dolnośląskich Inwestycji SA:

Mikroapartamenty są dostosowane do potrzeb swoich mieszkańców – są nowoczesne, wygodne i stanowią bardzo dobrą przestrzeń do pracy, nauki i wypoczynku.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz