14 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu jak urządzić pokój dziecięcy

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoju dziecięcego ?

Wielu rodzicom aranżacja pokoju dziecięcego sprawia największą radość i frajdę. Pobudza kreatywność i pozwala stworzyć wymarzony kącik dla malucha. Sposobów na to jest mnóstwo, od miksowania przeróżnych kolorów, po odciski niemowlęcych dłoni i kolaże zdjęć rodzinnych na ścianach. Jednak przy urządzaniu takiego pomieszczenia warto przede wszystkim zadbać o to, aby było ono funkcjonalne, przytulne, wygodne, zadbane oraz łatwe w utrzymaniu porządku. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty kredytowej?

Kolor ścian

W pierwszych miesiącach życia malucha ważne jest zachowanie harmonii w pomieszczeniu, również przez zastosowanie odpowiednich kolorów na ścianach, najlepiej jasnych i pastelowych. Istotne jest także dokładne sprawdzenie czy farby są bezpieczne dla dzieci tzn. czy chemikalia w nich zawarte są przyjazne osobom wrażliwym i alergikom.

Dla nieco starszego dziecka kolor w pokoju jest obowiązkowym elementem. Dzieci uwielbiają żywe i intensywne barwy, dlatego też można tutaj zaszaleć. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie przy jasnej bazie, warto zadbać o kolorowe mebelki, zabawki, ubrania i pościel. Białe ściany nadają wnętrzu jasne zabarwienie światła, co można łatwo komponować z pozostałymi akcesoriami i dodatkami. Fragment takiej ściany można pozostawić na kącik do rysowania i malowania.

Minimalizm w mieszkaniu – jak je urządzić?

Meble

Mebelki do pokoju dziecięcego, powinny być przede wszystkim trwałe. Dobrym pomysłem jest zakup takich, które będą się sprawdzały dla dzieci w różnym wieku, nawet jak trochę podrosną. Wielu producentów proponuje w swoich ofertach serie mebli modułowych, które można dowolnie powiększać, co znacznie wydłuża ich czas użytkowania.

Wszystko co musisz wiedzieć o wyborze tapety do mieszkania

Dziecięce meble powinny przede wszystkim współgrać z całościowym wnętrzem. Wśród mebli tradycyjnych stylizacja wyposażenia pokoi dla dzieci wybierana jest głównie w zależności od płci. Pokoje dla dziewcząt i niemowląt urządzane są meblami w stylu rustykalnym, biedermeier lub eklektycznym, czyli w romantycznym charakterze. Chłopięce pokoje przeważnie nawiązują stylistyką do wnętrz kolonialnych z akcentami safari lub elementami żeglarskimi. Tutaj bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na dużą ilość miejsca, którego chłopcy zwykle potrzebują na tory wyścigowe, worki treningowe, mini piłki czy rozkładane gry.

Inne porady

Pamiętaj, że pomoce naukowe mogą stanowić element dekoracji pokoju dziecięcego, jak np. powieszona na ścianie mapa świata czy plakaty przedstawiające rośliny lub zwierzęta. Bardzo ważne jest również wyznaczenie miejsca na ekspozycję prac dziecka. Są nie tylko doskonałą dekoracją, ale także budują w dzieciach przekonanie, że ich wysiłki są doceniane, co wpływa na ich samoocenę.

Największy wybór mieszkań w Kielcach – sprawdź ofertę portalu Gethome

Urządzanie pokoju dziecięcego jest niezwykłą przygodą. Jeśli nasza pociecha jest już trochę starsza warto ją zaangażować w projekt i najprostsze prace remontowe, co na pewno okaże się świetną zabawą zarówno dla rodziców, jak i dziecka.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz