26 kwietnia 2024
buda dla psa jak wybrać

Buda dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Są rasy psów, które wolą spędzać czas na dworze niż w domu. Jednak niezależnie od tego jak bardzo są odporne na warunki pogodowe, potrzebują własnego kąta, w którym mogą się schronić, czy też po prostu odpocząć. Jakie warunki powinna spełniać buda dla psa aby stała się dla niego komfortowym azylem?

Jaki pies potrzebuje budy?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nie każdy pies nadaje się do tego aby permanentnie spędzać czas na dworze. Rasami, które dobrze znoszą lub wręcz preferują takie warunki, są zwierzaki o gęstej sierści i grubej warstwie podszerstka, takie jak syberyjski husky, jużak, owczarek podhalański, czy też kaukaski. Do tej roli natomiast nie nadają się zupełnie doberman, bokser, czy też maluchy, takie jak yorkshire terrier, pekińczyk i chihuahua. Mają one krótką sierść i skąpy podszerstek (a yorki nie posiadają go w ogóle). Sprawia to, że nie są odporne na niskie temperatury i najczęściej przebywanie na dworze zimą będzie dla nich prawdziwą męką. Dlatego też, zanim wybierzemy budę dla naszego pupila, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy nie należy on do ras, które najlepiej czują się w domu.

Jakie wymiary powinna mieć buda dla psa?

Powinna być na tyle duża, aby wyprostowany pies mógł w niej swobodnie stanąć, ale na tyle mała, aby nie uciekało z niej ciepło. Idealne wymiary psiego azylu poznamy mierząc naszego pupila:

  • wysokość budy: mierzymy siedzącego psa w pionie i dodajemy do pomiaru ok. 18 – 20 cm
  • szerokość i długość budy: mierzymy psa zwiniętego w kłębek i dodajemy do pomiaru ok. 15-20 cm
  • wysokość wejścia do budy: mierzymy wysokość psa w kłębie (czyli od podłoża do nasady karku)
  • szerokość wejścia do budy: mierzymy szerokość psa i dodajemy kilka cm na wypadek gdyby zwierzak przytył

Problem może pojawić się w przypadku szczeniaków, które przecież nadal rosną. W tej sytuacji warto skorzystać z danych dotyczących wzorca danej rasy aby dowiedzieć się jakie wymiary osiągnie dorosły pies. Pamiętajmy też, że wejście do budy powinno zapewnić wygodne wejście i wyjście, bez konieczności schylania się.

Najlepsze materiały na budę dla psa

Aby psi azyl był całkowicie funkcjonalny i spełniał swoją rolę, powinien być zbudowany z drewna. Jest to materiał, który ma dobre właściwości termoizolacyjne, a do tego zapobiega gromadzeniu się wewnątrz wilgoci i tworzeniu pleśni. Budy wykonane z tworzyw sztucznych mogą się sprawdzić jako schronienie sezonowe, ale w zimie nie zapewnią naszemu pupilowi ochrony przed mrozem. Zadbajmy o to, aby dach był wodoszczelny – wystarczy go pokryć gontem bitumicznym lub papą. Unikajmy natomiast blachy, która latem bardzo się nagrzewa. Niektórzy preferują płaski dach, ponieważ pies może się na nim położyć, ale lepszym rozwiązaniem jest opcja spadzista. Takie rozwiązanie zapobiega gromadzeniu się wody i śniegu, co mogłoby prowadzić do gnicia drewna. Warto rozważyć dach podnoszony – łatwo nam wtedy będzie dostać się do środka, żeby posprzątać albo wymienić posłanie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Buda nie powinna stać bezpośrednio na ziemi – umieśćmy ją na drewnianych nóżkach lub paletach. Zapewni to dodatkową ochronę przed zimnem i właściwą cyrkulację powietrza. Przygotowując psi domek do zimy musimy go dodatkowo ocieplić – najlepiej użyć do tego styropianu umieszczonego pomiędzy ścianą wewnętrzną a zewnętrzną, żeby nasz czworonóg nie mógł go zniszczyć. Wejście na czas zimowy możemy zasłonić dywanikiem lub pociętymi paskami silikonu. Wiele osób decyduje się na budę dla psa z dodatkowym przedsionkiem lub zadaszonym tarasem. Taki domek zajmuje wprawdzie więcej miejsca, ale znacznie podnosi komfort naszego zwierzaka. Wnętrze budy najlepiej wyścielić słomą. Nie wchłania ona wilgoci, szybko wysycha i łatwo ją wymienić. Grubość wyściółki powinna wynosić kilkadziesiąt cm, żeby pies mógł się w niej wygodnie umościć. Materiałowe posłania średnio się sprawdzą, ponieważ wilgotne mogą zacząć gnić.

Gdzie ustawić budę dla psa?

Psi domek najlepiej ulokować w zacisznym miejscu, w okolicy drzew, które zapewnią cień i osłonią od wiatru. Wejście powinno być skierowane na wschód lub zachód – latem wnętrze nie będzie się bardzo ogrzewać a zimą wychładzać. Nie kładźmy wokół budy kostki brukowej lub betonu – solidnie ubita ziemia ma tę przewagę, że w czasie upału pies może wykopać w niej dół, żeby się ochłodzić. Aby oszczędzić naszemu pupilowi nerwów, ustawmy budę z dala od ruchliwej ulicy. Dochodzący stamtąd hałas może go niepokoić i niepotrzebnie drażnić. Jeżeli nasz psiak ma za zadanie strzec posesji, powinien mieć domek w takim miejscu, aby mógł obserwować jak największą część swojego terytorium.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz