26 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu studnia na działce

Studnia na działce – budowa i formalności

Własne ujęcie wody to dobry pomysł na ograniczenie rachunków i pierwszy krok w kierunku prawdziwego, autonomicznego domu. Czy na wybudowanie studni na działce trzeba mieć pozwolenie? Jakich formalności należy dopełnić?

Rodzaje studni

W zależności od celów, jakim ujęcie wody ma służyć, możemy się zdecydować na studnię wąskorurową (abisyńską) lub wierconą (głębinową). Studnia abisyńska przeznaczona jest głównie do celów gospodarczo-budowlanych. Jest to najtańsze i najprostsze rozwiązanie, ale ma swoje wady – takie ujęcia szybko się zamulają i wtedy nie nadają się już do użytku.

Studnia głębinowa to rozwiązanie o znacznie większej trwałości – pozwala na czerpanie wody z zapasów znajdujących się na głębokości nawet kilkudziesięciu metrów. Znacznie lepiej sprawdza się jako główne ujęcie wody dla domu.

Jeżeli mamy wątpliwości co do rodzaju studni, zlećmy prace miejscowej firmie studniarskiej. Specjaliści najlepiej znają rozkład warstw wodonośnych na danym terenie i będą potrafili właściwie doradzić.

Inwestycja mieszkaniowa nad morzem to dobry pomysł na ulokowanie kapitału. Sprawdź ofertę Gethome.pl nieruchomości na sprzedaż w Rumi.

Budowa studni – wymagania prawne

Zanim przystąpimy do budowy studni, sprawdźmy czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje taką możliwość. Takie przedsięwzięcie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ale jeżeli studnia nie została uwzględniona w planie zagospodarowania przestrzennego działki, zamiar budowy musimy zgłosić w starostwie powiatowy. Natomiast przy budowie musimy przestrzegać przepisów prawa budowlanego. Jeżeli woda ze studni ma być przeznaczona do spożycia, to ujęcie powinno być położone w konkretnej odległości od obiektów znajdujących się na działce. Odległości te wynoszą:

  • 5 m od granicy działki
  • 15 m od zbiornika na nieczystości
  • 30 m od najbliżej położonego przewodu rozsączania kanalizacji
  • 70 m od nieutwardzonego wybiegu dla zwierząt hodowlanych

Od reguły tej jest wyjątek, mówiący, że studnia może być położona w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, jeżeli spełnione są pozostałe warunki.

Wiosenne porządki w ogrodzie – jakie prace trzeba wykonać wiosną?

Studnia a pozwolenie wodnoprawne

W niektórych sytuacjach na budowę studni będziemy musieli uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Dotyczy to przypadku, gdy budujemy studnię głębinową, głębszą niż 30 m, a pobór wody z tejże studni będzie przekraczał 5 m³ na dobę. W takiej sytuacji konieczne będzie również sporządzenie projektu robót geologicznych, który następnie wymaga zatwierdzenia przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeżeli studnia głębinowa została wykonana bez uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, można wystąpić z wnioskiem o jej legalizację. 

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz