14 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to tradycyjny czas ogrodowych porządków. Im cieplej się robi, tym chętniej zaglądamy do naszych roślin, sprawdzając co można już zrobić. Zwłaszcza, że efekty naszych wczesnych wczesnowiosennych prac, będą widoczne przez cały sezon. Jakie porządki czekają nas wiosną w ogrodzie?

Trawnik

Na początek trawnik dokładnie grabimy, usuwając zeschłe źdźbła, liście i inne pozostałości po zimie. Jeżeli utworzyły one grubą, nie dającą się usunąć warstwę, możemy zastosować wertykulację, czyli nacięcie darni wertykulatorem lub specjalnymi grabiami o ostrych zębach. Dzięki temu zabiegowi, usuniemy warstwę martwych pozostałości, które utrudniają wnikanie wody i nawozów. Następnie trawę przycinamy i uzupełniamy ubytki nowymi nasionami. Jest to także ten moment, kiedy możemy zacząć nawożenie.

Własny dom z ogrodem? Każdy z nas o tym marzy. Sprawdź ofertę domów na sprzedaż w Markach na Gethome.pl.

Rabaty

Kiedy znikają mrozy, odsłaniamy rośliny, zimujące pod ciepły, fizelinowym okryciem. Najlepiej zrobić to w bezwietrzny i pochmurny dzień. Młode listki i pędy są bardzo delikatne i ostre słońce mogłoby je spalić. Następnie przycinamy suche pędy i usuwamy część roślin, które zbyt się rozprzestrzeniły. Jest to dobry moment aby podzielić byliny, które chcemy rozmnożyć i przesadzić je w inne miejsce. Do bylin, które dzieli się w marcu należą: fiołek wonny, jeżówka purpurowa, kosaciec syberyjski, nawłoć ogrodowa i trzykrotka wirginijska.

Płyty ceramiczne w ogrodzie – jak wykorzystać?

Drzewa i krzewy

Dobrze jest przycinać krzewy, zarówno ozdobne, jak i owocowe, ponieważ wtedy lepiej rosną, obficie kwitną i są po prostu zdrowsze. Usuwamy przede wszystkim pędy suche, nadłamane, zrakowaciałe, z łuszczącą się korą, a także takie, które rosną zbyt gęsto i wzajemnie się zacieniają. W przypadku krzewów kwitnących wiosną i latem, które mają pąki na zeszłorocznych pędach, cięcie będzie dość oszczędne. Natomiast te, które kwitną latem na tegorocznych pędach, trzeba będzie przyciąć bardziej – pędy skracamy wtedy mniej więcej o ⅔ długości. Sprawi to, że będą obficie kwitły.

Styl grandmillenial – jak urządzić mieszkanie?

W przypadku drzew przycinamy suche, połamane i zmrożone gałęzie. Tutaj również robimy dokładny przegląd i usuwamy pędy rosnące zbyt blisko siebie i krzyżujące się, tak aby w przyszłości się nie zacieniały. Gałęzie tniemy tuż za obrączką, czyli zgrubieniem u nasady połączenia z konarem – spowoduje to, że powstała rana będzie się lepiej goić. Aby mieć pewność, że drzewo nie ulegnie infekcji, możemy posmarować to miejsce specjalną maścią ogrodniczą.

Oczko wodne

Należy je gruntownie wyczyścić po zimie. Wybieramy z niego zaschnięte liście, rośliny i inne zanieczyszczenia, które przez ten czas się nagromadziły. Jeżeli dawno nie usuwaliśmy z oczka warstwy mułu, dobrze jest zrobić to teraz. Zalegająca w środku materia organiczna rozkłada się, wydzielając gazy, które są trujące dla ryb i innych stworzeń w ogrodzie, dlatego warto się jej jak najszybciej pozbyć. Możemy do tego celu użyć odkurzacza do oczek wodnych – dzięki temu w szybki i prosty sposób pozbędziemy się mułu.

Oceń ten artykuł!

One thought on “Wiosenne porządki w ogrodzie

Dodaj komentarz