18 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu styl wabi sabi

Styl wabi-sabi – nowy trend we wnętrzach

Styl wabi-sabi jak sama nazwa wskazuje przyszedł do nas prosto z Japonii.

Charakterystyczne cechy tych wnętrz to swojskość, przeszłość i niedoskonałość. To nie tylko trend, ale cała filozofia. Polega na odnajdywaniu piękna w nieperfekcyjnych przedmiotach.  Najlepsze aranżacje to te wypełnione naturalnymi materiałami, skromnym wzornictwem oraz przedmiotami posiadającymi  historię i wykonanymi przez rzemieślników.

Filozofia stylu wabi-sabi

Na wstępie warto krótko opowiedzieć o filozofii wabi-sabi. Narodziła się 600 lat temu, a jej głównym celem jest pokazanie, że nie jest konieczne bycie idealnym. Najbardziej liczy się naturalność. Określają ją zasady wyznawane przez Japończyków, czyli żyj skromnie i ucz się jak czerpać satysfakcję z tego co robisz i w jaki sposób.

Kwintesencja zawiera się natomiast w samej nazwie – „wabi” oznacza prostotę, natomiast „sabi” – piękno wynikające z upływu czasu. Tu liczy się autentyczność, która jest rozumiana przez wszystkie rysy, zadrapania i surowość pokazaną na przedmiotach. To symbol upływającego czasu i użytkowania z miłością. Ważna jest także subtelność i naturalne piękno w niedoskonałości, co przejawia się przez docenienie rzeczy prostych, skromnych, surowych, na których widać znaki czasu. Zwolennicy filozofii nie udają, upiększają czy zastępują zużyte przedmioty nowymi.

Wnętrze w stylu wabi-sabi

Wnętrza, które chcemy urządzić w stylu wabi-sabi powinny być przede wszystkim takie jak my – nieidealne. Tu liczy się wyeksponowanie naturalności. To skromne, pozbawione zbędnych przedmiotów, ozdobników czy bogactwa przestrzenie, w których docenia się niedoskonałość elementów układanki jaką jest dom i życie. Prawdziwą wartość stanowi minimalizm oraz autentyczność. Oznacza to, że mile widziane są przedmioty, na których wyraźnie widać ducha czasu jak np. podniszczona tapeta, pożółkłe ściany, a nawet tynk odpadający ze ściany czy zniszczone meble i dodatki, jak choćby pęknięta waza czy lekko stłuczony talerz.

Sprawdź oferty mieszkań na sprzedaż w Warszawie na https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/warszawa/

Prym wiodą naturalne materiały oraz kolorystyka. W stylu wabi-sabi sprawdzi się popękane z widocznymi słojami drewno, nieoszlifowany kamień czy wiklina. W pomieszczeniu powinny się znaleźć również len, bawełna czy juta. Głównym elementem jest też ceramika, szczególnie ta własnoręcznie sklejona z potłuczonych elementów. W filozofię wpisują się także  ręcznie wyplatane dywany czy pledy.

Kolorystyka zgodna z wabi-sabi

Dominujące barwy to jasne i naturalne kolory ziemi, czyli beże, zgaszone zielenie, wyważone oranże, brązy i  czerwienie. W aranżacji może pojawić się również biel, kość słoniowa, odcienie budyniowe i cała paleta szarości. Sprawia to, że przestrzenie są naturalne, ale także przytulne.

Dla kogo wabi-sabi?

To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą nadać wnętrzu unikatowy charakter. Ponadczasowe, ale także bardzo oryginalne rozwiązania nie są jeszcze spopularyzowane, co daje szanse na stworzenie modnego, ale przede wszystkim oryginalnego projektu. Dodatkowo jest to styl, który doskonale wpisuje się w naturę ludzką i pokazuje nieidealne życie domowników.

Wabi-sabi – przykładowe aranżacje

Styl wabi-sabi to przede wszystkim oszczędna kolorystyka, naturalne materiały i proste kształty. Wnętrza urządzone w ten sposób, są autentyczne i nieskrępowane.

Zdjęcie: Black and Milk | Interior Design |

Sprzęty w stylu wabi-sabi są przede wszystkim funkcjonalne i noszą ślady zużycia. Często pochodzą z recyklingu i mają swoją historię.

Zdjęcie: Studio Duggan Ltd

Sypialnia wabi-sabi to miejsce wyciszenia i odpoczynku. Sprzyjają temu pastelowe kolory, obecność roślin i ograniczenie sprzętów do niezbędnego wyposażenia.

Zdjęcie: Stylingbolaget

W pomieszczeniach wabi-sabi króluje drewno i ceramika. Duże znaczenie odgrywają przedmioty wykonane własnoręcznie, a także te, które odzwierciedlają charakter domowników.

Zdjęcie: Antonio Virga Architecte

Oceń ten artykuł!

2 thoughts on “Styl wabi-sabi – nowy trend we wnętrzach

    1. Witaj, Zosiu

      Dziękujemy za Twój komentarz. Dodaliśmy w treści artykułu kilka przykładowych inspiracji w stylu wabi-sabi. Mamy nadzieję, że znajdziesz wśród nich pomysły do wykorzystania:)

      Pozdrawiamy,
      Redakcja Relist.pl

Dodaj komentarz