21 lipca 2024
zdjęcie do artykułu top 5 błędów przy oświetlaniu mieszkania

TOP 5 błędów w oświetlaniu mieszkania

Kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja. Wiąże się z dużym wydatkiem, a nieruchomość z założenia ma służyć przez lata. Błędy popełnione w momencie zakupu mogą w przyszłości uszczuplić portfel i nieźle zszargać nerwy.

Nieodpowiednia temperatura barwowa żarówki

Temperatura światła wpływa na to, jak czujemy się w danym pomieszczeniu. Ciepła barwa sprzyja poczuciu odprężenia, zrelaksowania. Natomiast zimna pobudza nas do działania. Barwa światła wpływa również na klimat panujący w pomieszczeniu. Częstym błędem jest umieszczenie żarówek o takiej samej temperaturze barwowej w każdym pomieszczeniu. Światło powinno być dopasowane do przeznaczenia wnętrza. Przykładowo, salon jest pomieszczeniem, w którym chcemy odpocząć po ciężkim dniu. Dlatego najlepiej zasilić lampy żarówkami o ciepłej barwie.

Warszawa – w jakiej dzielnicy zamieszkać?

Aranżacja skupiona wokół jednej lampy

Żyrandol klasyczny zawieszony w centralnym punkcie pokoju, bez oświetlenia wspomagającego, umniejsza możliwości wystroju pomieszczenia. Światło centralne warto uzupełniać lampami pobocznymi. Świetnie w tej roli sprawdzają się kinkiety, lampy stojące czy oświetlenie punktowe. Odpowiednio rozmieszczone lampy podkreślają zalety aranżacji wnętrza. Dają możliwość zbudowania w pomieszczeniu nastroju adekwatnego do okazji. Dobrze rozplanowane oświetlenie pozwala również na wykonywanie różnorodnych czynności w pokoju.

Nowe mieszkania na sprzedaż w Szczecinie – sprawdź na portalu Rynek Pierwotny

Złe umiejscowienie włączników

Rozmieszczenie włączników powinno być dostosowane do naszej wygody użytkowania. Popularne niegdyś montowanie włączników mniej więcej na wysokości ramion dorosłego człowieka może wyglądać estetycznie, jednak jest zupełnie niedostępne dla dzieci, a ich użytkowanie utrudnione w sytuacji, gdy np. wnosimy zakupy do ciemnego wnętrza domu. Warto też odpowiednio odsunąć włączniki światła od drzwi wejściowych tak, aby móc swobodnie dobrać dowolną szerokość ościeżnic i wykończenia otworu wejściowego, a sam włącznik nie znajdował się bezpośrednio na styku ściany z ościeżnicą.

Jak znieść współwłasność nieruchomości?

Nieodpowiednia moc żarówek

Jest to najczęściej popełniany błąd. Nie zwracamy uwagi na moc żarówki. Przed zakupem dobrze się nad tym zastanów. Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy światło lampy dekoracyjnej jest tak mocne, że nie stwarza nastrojowego klimatu w pomieszczeniu. Do oświetlenia centralnego wystarczy żarówka o mocy 60 Wat. Lampę stojącą do czytania lub lampkę biurkową możesz zasilić źródłem światła o nieco większej mocy. Natomiast oświetlenie dekoracyjne, które ma dawać pomieszczeniu magiczny klimat, uzupełnij żarówkami maksymalnie 40 Wat-owymi.

Brak nastrojowego światła

Wiele osób nie wie, jak ważną rolę odgrywa światło dekoracyjne w pomieszczeniu. To od niego zależy czy przebywanie w pomieszczeniu jest komfortowe. Nastrojowe światło wpływa również na to, czy mieszkanie jest odbierane jako przytulne. Wyposaż wnętrze w lampy o cieplejszym kolorze światła. Kinkiety, lampy podłogowe, dekoracyjne lampy wiszące, zasilone odpowiednimi żarówkami, stworzą magiczny klimat w pomieszczeniu. Jeśli możesz, zastosuj funkcję ściemniacza we włączniku światła. Ten sposób eliminuje konieczność kupowania dodatkowych lamp dekoracyjnych. Ściemniacz pozwala dowolnie regulować natężeniem ciepłego światła, a co za tym idzie – nastrojem we wnętrzu.

TOP 5 najlepszych ośrodków SPA w Polsce

Dobór oświetlenia do pomieszczenia powinniśmy rozpatrzyć pod kątem stworzenia oświetlenia trojakiego rodzaju: oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. W różnych pomieszczeniach inny rodzaj oświetlenia będzie dominujący lub okaże się, że w konkretnym wnętrzu będzie potrzeba stworzenia wszystkich trzech systemów oświetleniowych. Nie jest też wykluczone, by funkcja dekoracyjna była też połączona z funkcją oświetlenia ogólnego lub miejscowego. Zawsze punktem wyjścia jest przeznaczenie danego wnętrza i czynności w nim wykonywane.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz